www.svethardware.cz
>
>
>

Doom dostal podporu Vulkanu, těží z toho AMD

Doom dostal podporu Vulkanu, těží z toho AMD
, , aktualita
Nový Doom restartující celou sérii se stal prodejním hitem, a to především díky své kampani pro jednoho hráče, která zastínila multiplayer. Nyní Bethesda připravila nový patch, který přináší podporu API Vulkan a radost z toho může mít hlavně AMD.
K oblíbeným
reklama
Doom se tak stává první hrou, která využije nové API Vulkan, a to ne jen proto, aby bylo dokázáno, že to jde, ale proto, aby se z grafických karet a vůbec celých sestav dostalo maximum. Těšit se mohou především majitelé grafických karet Radeon, a to přinejmenším ti, kteří vlastní nejnovější Radeon RX 480.

Samotná Bethesda k tomu řekla, že předtím, než začali pracovat na implementaci Vulkanu do Doomu se vývojáři sami sebe zeptali, co z toho bude hráč mít. Rozhodli se, že prioritou bude zajistit co nejvyšší výkon a co nejlepší využití dostupného hardwaru, aby si hráči mohli užít vysokého framerate a plynulé hry. Předpokládali, že si díky tomu lépe zahrají i majitelé starších a slabších GPU a nyní doufají, že další aktualizace a nové ovladače podporu Vulkanu na různých GPU AMD a NVIDIA ještě vylepší. Lze také předpokládat, že s příchodem podpory nového API přijdou i nějaké potíže, ale zatím dle testů vše funguje dobře.

Existují ale jistá omezení pro majitele grafických karet GeForce. Aktuálně Doom s API Vulkan nepodporuje GeForce se 2 GB paměti pracující pod Windows 7 (o AMD se nic takového nepíše) a také není vůbec podporována GeForce GTX 690. Z popisu přitom není úplně jasné, zda tato karta není podporována třeba jen ve Windows 7.

Před novým patchem pracoval Doom dobře na hardwaru AMD i NVIDIE, přičemž NVIDIA byla silnější v rozlišení 1080p, zatímco AMD získávalo navrch ve vyšších rozlišeních. Taková GeForce GTX 980 dokázala ve Full HD porazit i Fury X se skóre 122 oproti 118 FPS. Ve 4K se ale karta obrátila a Fury X získalo 47 FPS oproti 38 FPS. Nyní NVIDIA zatím mlčí o tom, co přinesla podpora Vulkanu na jejích kartách a dle guru3D můžeme vidět, jaký k tomu může mít důvod. Výkon se totiž u aktuální generace Pascalu přinejlepším nezměnil.

Zato AMD se hned pochlubilo s malým grafem, který ukazuje 27% či 23% nárůst výkonu na kartě RX 480, což je přisuzováno především využití asynchronních shaderů a přímému přístupu herního engine k hardwaru. A není ani divu, že karty AMD z Vulkanu těží, neboť ten přímo vychází z jejich API Mantle. AMD testovalo pod Windows 10 x64 s nastavením hry na kvalitu Ultra a s ovladači Crimson 16.7.1. V rozlišení 1440p dokázal RX480 dosáhnout konkrétně 68,5 FPS pod OpenGL a 84,3 FPS pod Vulkanem.

Co se týče jiných grafických karet, pak zde se může nárůst výkonu značně lišit, ale to ukáží až testy. Celkově to vypadá, že přechod na nová API bude výhodnější právě pro AMD, které navíc o DX12 a Vulkanu hovořilo s médii v posledním roce velice často, zatímco NVIDIA se tomuto tématu spíše vyhýbala.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář