Doporučené PC sestavy - prosinec 2011 a Vánoce

Doporučené PC sestavy - prosinec 2011 a Vánoce
, , návod
Vánoce jsou tady, což je další skvělá příležitost koupit si počítač. Rozhodně už déle neotálejte a PC si objednejte co nejdříve, abyste měli nový počítač včas pod stromečkem. Na druhou stranu klidně můžete PC pořídit i v lednu a nic hrozného se nestane.
K oblíbeným
reklama
Procesory
Čtyřjádrové procesory jsou poměrně levné a výkonnější dvoujádra jsou oproti nim dost předražená, týká se to hlavně umírajícího socketu 775. Vyplatí se tedy koupit spíše slabší a levné dvoujádro jako je Athlon II X2 250 nebo třeba Celeron Dual-Core E3400. Výborný kompromis je Athlon II X3 460 nebo také nový procesor od Intelu - Intel Pentium G620 nebo G630 (100 MHz navíc), který má velice slušný výkon a je za velice dobrou cenu. Zajímavou volbou zůstává i středně drahé a výkonné čtyřjádro jako je Phenom II X4 955 nebo X4 970, jenže v celku sestav se často vyplatí sáhnout po i5. V dražších sestavách jsou pak procesory Sandy Bridge od Intelu jasnou volbou. Pro herní sestavy jsem jako obvykle zvolil verze K, tedy s odemčeným násobičem, jelikož předpokládám zvýšený zájem o přetaktování. Do pracovní jsem pak dal verzi bez K, kvůli rozšířené podpoře virtualizace.

Chladiče
Sestavy obsahují většinou slušné tiché chladiče, protože zbytečně hlučný počítač doporučovat nelze. Pro slabší sestavy na platformě AMD se slabšími CPU se hodí Arctic Cooling Freezer 64 Pro nebo Cooler Master TX3, jelikož verze Arctic Cooling Freezer Pro 7 Rev. 2 nejde většinou na socketech AM2 a AM3 vhodně otočit - fouká buď do grafiky, nebo do zdroje a ne do outake ventilátoru. Pro silnější CPU jsem zvolil Gelid Solution Tranquillo rev.2, který se stal již pravděpodobně bestsellerem. Tato revize odstraňuje jediný dřívější neduh - nevhodnost na patice AM3 kvůli nemožnosti otočení o 90° do odsávacího ventilátoru, a tím se stává naprosto univerzálním řešením. Náš nedávný malý srovnávací test to potvrdil, Enermax ETS-T40 dosáhl také výborných výsledků, ale za cenu vyšší o 30 %. Pro fajnšmekry zůstávají etalonem chladiče značky Noctua.

Hodně grafických karet také trpí zejména při zátěži nadměrnou hlučností. Máte-li dost místa ve skříni, je ideální volbou obvykle Accelero od Arctic Coolingu, nezapomeňte si ověřit, jestli není potřeba, dle modelu karty koupit i dodatečné chladiče VRM.

Paměti
Nebudu doporučovat zbytečně drahé operační paměti, protože jejich vliv na celkový výkon sestavy je relativně zanedbatelný. Obvyklé doporučení je 4 - 8 GB operační paměti.Zdroje
Napájecí zdroje jsou často opomíjeny a podceňovány. Uvědomte si ale, že když třeba spustíte hru, stoupne nárazově spotřeba třeba i o 150 - 200 Wattů, což na zdroje klade značné nároky. Zdroj s vyšší efektivitou nejen ušetří pár zanedbatelných korun za elektřinu, ale bude pravděpodobně i tišší, jelikož se bude méně zahřívat a hlavně po čase nezačne při náhlých zatíženích shazovat sestavy kvůli velkým výkyvům na větvích. Ve všech sestavách jsou použity zdroje od Seasonicu, jelikož s nimi mám velice dobré zkušenosti. Doporučit se dají ještě i Corsairy, Enermaxy, Chieftecy; pro levnější sestavy ujdou i Fortrony, jenže cenově odpovídají lepším Seasonicům, takže pro ně nevidím žádný velký důvod.

Skříně
V levné kategorii nám stále kraluje Cooler Master Elite, úplně špatné nejsou ani ASUSy, i když mají horší chlazení a občas konstrukční chyby typu přinýtovaná bočnice. Pro střední třídu zůstaneme u doporučení Cooler Masteru Centurion a Sileo, které jsme nedávno i otestovali. Hodně zajímavě vypadá ale třeba i Silverstone SST-PS03B. Nejhorší zvuk, co může skříň vydávat, je drnčení od vibrace pevného disku. Bohužel disky každé značky vibrují kus od kusu jinak, někdy více, jindy méně. Centuriony ani Silea nejsou sice špičkové skříně, ale na druhou stranu si o nich ani nemyslím, že by se jednalo o bohapusté "papíráky". Pokud se Vám stane, že bočnice vibruje, můžete, podle doporučení čtenáře v březnové diskusi, nalepit na bočnice antirezonanční desky.

Pro dražší sestavy bude vyhovující Cooler Master Dominator, Antec Three Hundred (hodně povedená skříň), Corsair 600T, Fractal design R2, R3, Antec P183 (pokud máte rádi opravdu ticho a odvibrované disky), Nexus Edge a samozřejmě i další třeba od firem jako je Lian-li nebo SilverStone (výborná řada Temjin) nebo Zalman GS1000 (pozor na výbavu různých verzí). Nabídka je opravdu veliká. Další inspiraci naleznete v našem seriálu doporučených skříní a v sekci skříní.

Pro miniITX počítače vypadá dost zajímavě Gigabyte MIB T5140, Cooler Master Elite 100 nebo kostka Lian Li Mini-Q PC-Q07A.

Zvuková karta
Většina lidí si vystačí i s integrovanou zvukovou kartou, avšak přechod na separátní zvukovou kartu představuje při analogovém přenosu markantní zlepšení v kvalitě zvuku - zejména dojde k poklesu šumu. Rozdíl je výrazný i na slušnějších PC reproduktorech. Například i na mých starých Creative DTT2200 byl přechod z integrovaného Realteku na ASUS Xonar DX do uší bijící. Do herních sestav doporučuji kvůli podpoře Creative X-Fi, pro levné a čisté nahrávání není špatný ASUS Xonar DX, velice kvalitně vypadá i nový Creative X-Fi Titanium HD. Ve vyšší třídě je pak zajímavou volbou obvykle M-Audio.

Pevné disky
Dá se říci, že co člověk, to názor na pevné disky. Disk si zvolte podle svého, osobně momentálně dávám Western Digital Blue do levných sestav a nové výkonnější Western Digital Black s 64MB cache, 500 GB na plotnu a SATA 6Gb/s rozhraním do všech ostatních. WD Black dávám i do kombinace s SSD disky. Na SSD je jen systém a WD Green se hodí jen jako pasivní úložiště dat - rozhodně to není pravé řešení třeba pro instalování her nebo pro jakékoliv aktivnější využití. SSD doporučuji od Intelu nebo velmi rychlé disky od Corsairu, od června 2011 je nová revize, takže by nemělo docházet k problémům na Intel chipsetech. Vzhledem k tomu, že disky jsou obvykle nejpomalejší součástí PC, nevidím jediný důvod, proč si i do domácí sestavy nedopřát třeba rychlý WD Black. U něj ale počítejte se slyšitelným zvukem posunu hlaviček. Ovšem Intel dává na svoje SSD záruku 5 let a já se pro svoje použití rozhodl právě pro 120 GB Intel 320.

Díky růstu cen se stalo levné SSD zajímavou alternativou k běžným diskům. Komu nebude vadit nižší kapacita, má rozhodně o čem přemýšlet.

Doplňky
Na konci sestav naleznete jako obvykle doporučené periferie. Několik monitorů v různých cenových kategoriích atp. Postupně budeme tuto kategorii dále rozšiřovat, takže se můžete i v diskusi pod článkem podělit o své zkušenosti s nejrůznějšími doplňky. Díky za vaše doporučení, jelikož těchto periferií je nepřeberné množství.

Software
Při koupi nového PC máte pravděpodobně jedinou šanci si koupit operační systém levně, legalizační GGK a "krabicová balení" jsou pak už dražší. Pokud máte PC na domácí využití, dosáhnete za 1500 Kč i základní sadu MS Office. Dost schopného softwaru pak najdete i zdarma, osobně do počítačů instaluji například následující seznam, který by měl pokrýt běžné potřeby.
 • Adobe Reader nebo úspornější Foxit reader
 • Avira Antivirus Free (antivir s nevysokými nároky a dobrou detekcí, reklama se dá pár úpravami zakázat)
 • Daemon Tools Lite (virtuální mechaniky)
 • DVD Shrink (program na zálohování DVD)
 • Firefox 7
 • IrfanView + pluginy (prohlížení obrázků a základní úpravy)
 • kodeky Vista Codecs (nebo Win7Codecs a x64Components)
 • Media Player Classic Home Cinema - a nepotřebujete ani kodeky, zvládá i DXVA akceleraci (P4 a Radeon 3560 AGP tak bez problémů zvládnou mkv RIPy)
 • Open Office (balík kancelářských programů zdarma)
 • Skype (komunikační program)
 • TeamViewer (jednoduchý program pro vzdálenou podporu uživatele) nebo Showmypc.
 • Total Commander (souborový manažer), Free Commander + Filezilla
 • Filezilla (FTP klient)
 • Trillian (IM klient)
 • VLC media player (univerzální přehrávač pro exotičtější druhy videí)
 • Winamp (dost čtenářů preferuje starší a jednodušší verze)
 • Testovací OCCT a HDTune
 • Cobian Backup - geniální freeware na zálohování
 • HD Tune - diagnostika disku
 • PDF creator
 • Infra recorded - obdoba Nera zdarma
 • Desktop OK (pokud máte více monitorů a občas se vám rozhází ikonky, tenhle program je dá zpět)


Otázky a odpovědi


Přestože se vám snažím výběr usnadnit, můžete mít okolo PC spoustu otázek. Rád bych Vás proto pozval na naše fórum, kde můžete vaše dotazy efektivně řešit.


Změny za tento měsícSSD disky jsou díky zdražení klasických disků o to zajímavější.

AMD Llano
O AMD Llano jsme se bavili už dávno a jelikož to není ani ryba ani rak, nebudeme se mu zatím dále věnovat. Čtyřjádrové procesory nejsou moc k sehnání a tříjádra se slabším grafickým jádrem mi nepřijdou dobrá na hry a moc drahá na ostatní použití. V HTPC udělá lepší službu levná platforma na G620 ve spojení s Radeonem HD 6450.

Pro domácí použití tedy máme k rozhodování 2 varianty:
 • Požadujete základní 3D výkon na hry a pak si koupíte X3 nebo G620 a normální grafickou kartu.
 • Nebo požadujete procesorový výkon a ten Vám Llano nenabídne, jelikož běžné dvoujádrové Core i3 ho v podstatě deklasuje, a levné G620 mu šlape na paty a je to víceméně plichta.

Sandy Bridge-E
V cenících jsou i nové kousky Sandy Bridge-E, výkon vypadá opravdu velice dobře, ale cenou asi osloví jen opravdové fajnšmekry.

AMD Bulldozer
AMD uvedlo nedávno svůj Bulldozer a jelikož tyto procesory jsou vhodné spíš na zpracování vícevláknových úloh, používám jej zde dnes jako alternativu pro Core i5 v sestavě UNI-2. Zamyslete se nad procesory FX, jen pokud víte, že využijete její klady a možnosti přetaktování a nebudou vám naopak vadit jejich zápory v podobě slabšího výkonu v méněvláknových operacích. Slabší osmijádro AMD FX-8120 celkovým výkonem nestačí pořádně ani na Core i5-2400. Procesory FX tak trpí stejným neduhem jako starší Phenomy II - nízkým výkonem na jádro. Je vidět, že AMD ve srovnání s Intelem prostě chybí peníze na pořádný vývoj.

Ostatní změny
Některé sestavy dostaly do vínku nové základní desky, povětšinou levnější modely s dostatečnou výbavou, za kterou považuji hlavně USB 3.0.

Ceny disků zahýbaly s cenami sestav o několik tisíc nahoru. Některé sestavy dostaly opět trošku větší disky, v Basic sestavě je od tohoto dílu i slušná neintegrovaná grafika. Ty nejlevnější sestavy si budou muset vystačit s BOX chladiči. Doporučuji ovšem těch 400 - 650 Kč za lepší chladiče připlatit.

Ceny Radeonů 6870 rostly na cca 4 400 Kč za nejlevnější model, Radeony 6850 jsou pak k dostání už okolo 3 500 Kč a jedná se zvláště v druhém případě o vhodnou koupi. Pokud potřebujete připojit bez problémů 3 monitory, podívejte se po verzích FleX.

Ceny GTX 460 mírně rostly (pohybují se okolo 3 500 Kč za SE verzi nebo přes 3 800 Kč za běžnou verzi). GTX 460 se tak cenou usadila přesně mezi Radeon 6870 a 6850. Další krok - GTX 560Ti pak začíná na 5 000 Kč. Budete-li chtít od GTX560 3 monitory, shánějte Multiview verzi GTX 560 od Zotacu.

V ještě vyšší kategorii je dále velice zajímavá GTX 570 Super Overclock od Gigabytu, která podává výborné výkony téměř srovnatelné s GTX 580 a stojí o 2000 Kč méně a stojí i za riziko, že ji budete reklamovat kvůli možné nestabilitě.

Článek věnující se podrobněji grafickým kartám naleznete zde.

Ceny disků trošku klesly po nedávném masivním zdražování a klesly i ceny zdrojů, ceny OS trošku vzrostly.

reklama
Nejnovější články
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze? První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze?
Grafická karta GeForce GTX 1650 s paměťmi GDDR6 přichází stále ještě jako oficiálně nepředstavená novinka, ale její nástup je v podstatě jistý. Nyní se můžeme podívat na to, jaký výkonnostní nárůst můžeme očekávat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek