reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Doporučené PC skříně - září 2011

, , článek
Doporučené PC skříně - září 2011
Dnes odstartujeme pravidelný seriál, který se bude týkat aktuálních počítačových skříní, jež si zaslouží pozornost. Pokud se zrovna po nějaké poohlížíte, nebo jste jen zvědaví na dnešní nabídku, pusťte se do čtení.
Doporučené PC skříně - září 2011
Pokud máte zájem si vytvořit domácí HTPC, nebo prostě jen malý počítač postavený na základních deskách Mini ITX, Mini DTX, poohlédněte se v této kapitole, zda vám některá z doporučovaných skříní nepadne do oka. Zde se už ale nevyhneme různě tvarovaným skříním vybaveným vlastními zdroji, což celou situaci ještě více ztěžuje. Nicméně je třeba chápat, že ne do všech malých skříní se vejdou zdroje ATX a mezi menšími (SFX, TFX) není zase takový výběr a ani ty navíc nemusí zapadnout do designu skříně. Představme si tedy několik různorodých modelů, které se nám mohou hodit.


Antec Fusion Remote (recenze základní verze - SHW)


Společnost Antec nabízí svou řadu Fusion pro HTPC již řadu let, však i naše recenze je již z roku 2008. Moderní verze dostala označení Antec Fusion Remote, což jasně říká, že novinkou je zahrnutý dálkový ovladač v základním balení. Jinak se příliš nezměnilo, a také nebylo proč. Však Fusion v našem testu získal ocenění TREFA.

Tento model nám nabídne pevné tělo z 0,8mm SECC (přední panel je hliníkový), slušně výkonné chlazení založená na dvou bočních 120mm ventilátorech, přední znakový displej ovládaný pomocí software iMEDIAN HD od iMON. A aby vám tato skříň dobře zapadla mezi ostatní elektroniku, na výběr je mezi černým a stříbrným zpracováním (hlavní tělo je ale vždy černé). Uvnitř je pak prostor pro základní desky formátu Micro ATX, napájecí zdroj ATX (prodává se i verze s již umístěným zdrojem) a dále můžeme dovnitř vměstnat jednu mechaniku a dva pevné disky.

Firma Antec si za tento kvalitní a dobře vybavený model řekne ještě celkem slušnou částku, a tak jej můžeme označit za dobrý základ pro HTPC s ohledem na cenu a "výkon". Jen už je trošku znát, že jde o starší typ, ovšem to se ve skutečnosti podepíše jen na absenci rozhraní USB 3.0 a pozic pro 2,5" disky a SSD. Ovšem USB 3.0 nemá i řada jiných modelů a místo pro SSD bezesporu půjde nějak uspokojivě vyřešit.


Model
Antec Fusion Remote
Typ
HTPC
Rozměry
445 x 140 x 414 mm (Š, V, H)
Hmotnost
7,3 kg
Materiál
hliník, 0,8mm SECC
Kompatibilita
Micro ATX
Šachty
1x 5,25"
2x 3,5"
Chlazení
2x boční 120mm ventilátory TriCool (3 rychlosti)
Přední I/O panel
2x USB 2.0, FireWire, HD Audio
Sloty
4x s plnou velikostí
Barevné verze
stříbrná Fusion Remote
černá Fusion Remote Black
Antec Fusion Remote lze pořídit v e-shopech za cenu od
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Antec Fusion Remote poskytuje server Heureka.czLian Li PC-Q07 (recenze SHW)


Mikro věž Lian Li PC-Q07 se bude hodit pro vytvoření počítače, jenž nemusí být schopen nabídnout vysoký grafický výkon, neboť na to zde není prostor ani možnosti chlazení. Co se týče procesorového výkonu, pak zde je v podstatě jediným limitem nutnost využití nízkoprofilového chladiče, což nám nijak nezabrání ve využití třeba moderního čtyřjádrového modelu.

Skříň jako taková je velmi jednoduchá, velmi lehká a malinká, ovšem přesto dokáže pojmout zdroj plné velikosti (ATX), jednu mechaniku, jeden disk i SSD. Obsahuje dokonce i záslepku pro karty plné velikosti, ovšem dnes v době AMD APU A-series bude lepší využít toto integrované řešení a volný slot si třeba nechat do zásoby.

PC-Q07 tedy může posloužit jako slušný a levný základ pro malý osobní počítač nebo HTPC. Jen absence rozhraní USB 3.0 a třeba eSATA trošku zamrzí. Zato si ale můžeme vybrat z šesti barevných provedení.


Model
Lian Li PC-Q07
Typ
Micro Tower
Rozměry
193 x 280 x 208 mm (Š, V, H)
Hmotnost
1,1 kg
Materiál
hliník
Kompatibilita
Mini-ITX
Šachty
1x 5,25"
1x 3,5" interní
1x 2,5"
Přední I/O panel
2x USB 2.0
Sloty
1x s plnou velikostí
Barevné verze
černá, stříbrná, šedá, modrá, červená, zlatá
Lian Li PC-Q07 lze pořídit v e-shopech za cenu od
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Lian Li PC-Q07 poskytuje server Heureka.czLian Li PC-Q08 (recenze bit-tech.net)


Vyšší model z řady počítačových skříní Lian Li určených pro Mini ITX a zde i Mini DTX bude s to nabídnout malé útočiště pro komponenty, které ani nemusíme kupovat s přílišnou úzkostí ohledně toho, zda se nám dovnitř vejdou, či ne. Moderní desky Mini-ITX se nabízeným výkonem mohou klidně vyrovnat velkým ATX modelům, neboť podporují desktopové procesory, grafické karty pro PCI Express x16 i paměti DDR3 DIMM. Není tedy důvod, proč bychom si s pomocí PC-Q08 nemohli postavit i slušné herní PC, neboť sem můžeme vměstnat i výkonný zdroj formátu ATX.

Případně to může být domácí multimediální PC, však tato skříň nám nabídne rozhraní USB 3.0, celých šest diskových pozic a jednu mechanikovou. O kvalitu zpracování se nemusíme bát, však jde o Lian Li, ovšem cena by již mohla být o něco přívětivější.Výrobce nezapomněl ani na chlazení. Zdroj se postará o sám sebe díky otvorům v bočnici a pak tu je přední 140mm ventilátor posílající vzduch dovnitř přes pevné disky a vrchní 120mm model odsávající vzduch od základní desky. Výhodou pak jistě budou grafické karty, jejichž systém chlazení posílá vzduch ven skrz záslepky.


Model
Lian Li PC-Q08
Typ
Micro Tower
Rozměry
227 x 272 x 345 mm (Š, V, H)
Hmotnost
2,73 kg
Materiál
hliník
Kompatibilita
Mini-ITX, Mini-DTX
Šachty
1x 5,25"
6x 3,5"
1x 2,5"
Chlazení
1x přední 140mm ventilátor (modré či červené LED (PC-Q08R))
1x vrchní 120mm ventilátor (červené LED (PC-Q08R))
Přední I/O panel
2x USB 3.0, HD Audio
Sloty
2x s plnou velikostí
Barevné verze
PC-Q08B - černá
PC-Q08A - stříbrná
PC-Q08R - červená
Lian Li PC-Q08 lze pořídit v e-shopech za cenu od
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Lian Li PC-Q08 poskytuje server Heureka.czSilverStone SST-SG05 Sugo (recenze Hardware Secrets)


Společnost SilverStone je jedním z mála výrobců produkujících i kvalitní skříně pro Mini-ITX a možná jich má nabídce i největší počet takových modelů. Její Sugo s označením SST-SG05 nám nabídne v pořizovací ceně zahrnutý napájecí zdroj, příčemž si můžeme vybrat mezi 300W a 450W verzí SFX. A nutno podotknout, že tato cena ani není příliš vysoká.Dovnitř můžeme vměstnat základní desky Mini ITX či Mini DTX, standardní grafické karty s délkou 9" (23 cm), jednu slim mechaniku, jeden pevný disk a jedno SSD. Na tuto výbavu bude zdroj pochopitelně uzpůsoben a jak můžeme vidět z malé nálepky pod ním, jedná se o model s certifikací 80 Plus. To je důležité kvůli tomu, aby nám jednak netvořil velké ztráty a také aby se sám nezahříval a nevyžadoval hlučné chlazení.Samotná skříň je vyrobena sice jen z 0,6mm plechu, ale za tak nízkou pořizovací cenu nelze čekat zázraky a potom jde o malou skříň, kde tenčí plechy až tak moc nevadí. O chlazení se zde postará 120mm ventilátor vepředu a teplý vzduch bude unikat přes zdroj a jeho 80mm ventilátor, nebo velké průduchy v zadní části.


Model
SilverStone SST-SG05B Sugo 300 W
Typ
Cube
Rozměry
222 x 176 x 276 mm (Š, V, H)
Hmotnost
3,52 kg
Materiál
SECC, plast
Kompatibilita
Mini-ITX, Mini-DTX
Šachty
1x 5,25" Slim
1x 3,5"
1x 2,5"
Chlazení
1x přední 120mm ventilátor 1200 RPM
Přední I/O panel
2x USB 2.0, HD Audio
Sloty
2x s plnou velikostí
Zdroj
300W (SG05) nebo 450W zdroj (SG05-450)
80 Plus
Barevné verze
SST-SG05B - černá
SST-SG05W - bílá
SilverStone SST-SG05 Sugo, 300W lze pořídit v e-shopech za cenu od
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu SilverStone SST-SG05 Sugo, 300W poskytuje server Heureka.czThermaltake DH 102 - VH2001BNS (recenze ClubOC.net)


Společnost Thermaltake se již dlouhá léta zaměřuje i na skříně pro HTPC a její model DH 102 (přesné označení VH2001BNS) je jedním z těch, které rozhodně stojí za zmínku. Už jeho vzhled ho předurčuje k instalaci do obývacího pokoje, kde snadno zapadne třeba hned vedle zesilovače díky svému hliníkovému broušenému panelu. V tom je navíc 7" barevná a dotyková LCD obrazovka, díky níž a příslušnému softwaru Media LAB budeme moci ovládat přehrávání, sledovat zprávy nebo ji využít jinak dle libosti. Připojuje se totiž pomocí standardního rozhraní D-Sub. A samozřejmě nechybí ani klasický infračervený dálkový ovladač.Uvnitř této skříně je dost místa pro základní desku ATX, jednu optickou mechaniku, tři pevné disky a klasický zdroj ATX. Vzadu jsou sice pouze dva 60mm ventilátory, ovšem vepředu před displejem máme ještě jeden 120mm. Chlazení přesto nebude silnou stránkou této skříně, ale vzhledem k jejímu určení nebudeme potřebovat ani žádné silné. Pokud by tedy výsledné HTPC nemělo stačit i na moderní hry.

Očividnou nevýhodou tohoto a jemu podobných produktů je cena, na níž se velmi podepsal právě displej, příslušný software a také dálkový ovladač. Nicméně s tím se musí počítat a Thermaltake také nabízí i jednodušší a podstatně levnější skříně.


Model
Thermaltake DH 102 - VH2001BNS
Typ
HTPC
Rozměry
435 x 153,5 x 426,5 mm (Š, V, H)
Hmotnost
7,5 kg
Materiál
hliník, SECC, plast
Kompatibilita
ATX, Micro ATX
Šachty
1x 5,25"
3x 3,5"
Chlazení
2x 60mm vzadu 1800 RPM
1x 120mm vepředu 1500 RPM
Přední I/O panel
2x USB 2.0, 1x FireWire, HD Audio
Sloty
7x s plnou velikostí
Barevné verze
černá
Thermaltake DH 102 lze pořídit v e-shopech za cenu od
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Thermaltake DH 102 poskytuje server Heureka.czZalman HD501


Ani společnost Zalman nezůstala neposkvrněna formátem HTPC. Od této firmy můžeme očekávat kvalitní, neošizené a zároveň originální zpracování, ovšem je jasné, že v případě skříní pro HTPC jsme dost svázání konvencemi. Minimalistický vzhled skříně HD501 je zajištěn využitím vyklápěcích panelů, za nimiž najdeme jednak mechaniku (respektive její šachtu) a pak také šachtu pro rychlé zapojení 3,5" disku (Hot-Swap) s předními konektory.

Tato skříň dokáže pojmout desktopové komponenty formátu ATX, takže problém nebude ani s vytvořením HTPC vhodného i pro výkonné hry. K tomu přijde vhod výkonné chlazení, jež zde zajistí dva zadní 80mm ventilátory, které můžeme doplnit dalšími dvěma 120mm. Pro ukládání dat poslouží další tři interní pozice pro 3,5" pevné disky nebo jeden disk a dvě 2,5" SSD.

Cena za tuto skříň je dle mého názoru ještě rozumná, ostatně firma Zalman se nikdy nevyznačovala tím, že by nabízela levný hardware. A pokud by se vám to zdálo ještě málo, můžete se zaměřit na model Zalman HD503 vybavený předním displejem a několika čudlíky i ovládáním hlasitosti.


Model
Zalman HD501
Typ
HTPC
Rozměry
450 x 170 x 455 mm (Š, V, H)
Hmotnost
8 kg
Materiál
hliník, SECC, plast
Kompatibilita
ATX, Micro ATX
Šachty
2x 5,25" (z toho jedna Hot-Swap pro HDD)
3x 3,5" (z toho 2 i pro 2,5" SSD)
Chlazení
2x 80mm vzadu
2x 120mm v boku (volitelné)
Přední I/O panel
2x USB 2.0, 1x eSATA, HD Audio
Sloty
7x s plnou velikostí
Barevné verze
černá
stříbrná
Zalman HD501 lze pořídit v e-shopech za cenu od
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Zalman HD501 poskytuje server Heureka.cz
reklama
reklama
reklama