Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doporučené PC skříně - září 2012

21.9.2012, Jan Vítek, článek
Doporučené PC skříně - září 2012
Počítačové skříně jsou věčné téma, a proto se nyní podíváme na to, co nového se objevilo v letošním létě, které už je za námi. Výrobci nepřestávali s uváděním nových modelů na trh a i když se nic převratného neobjevilo, stále je z čeho vybírat.
V tomto seriálu se tedy budeme zabývat především firmami, které mají co nabídnout, čímž rozhodně nemám na mysli portfolia skříní za pár stovek, jež se snaží vypadat moderně, ale ve skutečnosti jde o stále ty samé krabice s plechy o tloušťce papíru, na nichž se obměňují pouze plastová čela. To je však často bohužel problém i u renomovaných výrobců a rozhodně bych v tom neviděl nic špatného, kdyby ovšem takové obměny byly tvořeny citlivě, čili aby nešlo jen o bohapusté spojení dvou částí, které k sobě funkčně nesedí.

Cílem tohoto přehledu proto bude podávat informace o zajímavých počítačových skříních, a ne mapovat celý trh, jelikož to není možné a ani žádoucí. Poukazovat budeme na zaběhnuté matadory, ale i na nové produkty.


Změny v tomto vydání

  • Střední skříně (Middle Tower): vyměněn Fractal Design Define R3 za model Define R4, vyměněn CM 690 II Advanced za CM Silencio 650, přidán model CM HAF XM
  • Skříně pro malé desky a HTPC: přidán model CM Elite 120 Advanced


Jarní a letní novinky a trendy


Dnes jde o 3. díl seriálu, ale trendy zůstávají v podstatě stejné. V této době stále převládá vzor, který se týká klasických věží, čili skříní typu Tower. Tento trend se dá shrnout pomocí několika hesel:
  • barvený interiér (většinou černě)
  • spodní pozice zdroje
  • vrchní pozice pro ventilátory
  • otvory pro hadičky vodního chlazení
  • otvor v trayi pro přístup k chladiči CPU
  • další otvory v trayi pro vedení kabelů (cablemanagement)
  • snaha o tlumení vibrací pevných disků
  • bezšroubkové uchycení disků/SSD/optických mechanik

Však se zkuste sami podívat na naše poslední aktuality a recenze a uvidíte. Změnilo se toho tedy pramálo a spíše se jen upevňovaly jisté trendy, které se týkají čím dál odvážnějšího využití barev a barevných kombinací. Objevuje se také stále více herních skříní, které mají společné především jedno - snahu nabídnout co nejvíce ventilátorových pozic, respektive vrazit ventilátor (či pozici pro něj) všude tam, kde se pro to najde místo. Na druhou stranu se ale rozšiřuje nabídka i skříní slibujících tichý provoz, tedy ve stylu Fractal Design R3, nebo spíše nové verze R4 a vedle toho je na trhu stále více modelů pro malé základní desky (především Mini-ITX).

Podobným modelem, který je rovněž v tomto případě novinkou, je Cooler Master Silencio 650 navazující na předchozí model 550 a ten zase na ještě starší 450.

Svého zástupce má pochopitelně také Lian Li , a sice novou PC-B12 a BitFenix zase Ghost.

Nemůžeme ale zapomenout na další zajímavé novinky a specialitky. Jak už bylo uvedeno, na trh se dostává stále více malých skříní a za to může především společnost Lian Li. Ta si mimo jiné připravila tři nové malé modely PC-Q02, PC-Q03, a PC-Q16. Všechny jsou určeny pro základní desky Mini-ITX a jedna také pro Mini-DTX a liší se ostatními vlastnostmi, díky čemuž si uživatelé alespoň lépe vyberou.

Něco podobného si připravil také BitFenix v podobě modelu Prodigy. Ten je sice určen také pouze pro základní desky Mini-ITX, ale jinak má potenciál nést výkonnou grafickou kartu i vodní chlazení s až 240 mm dlouhým radiátorem, pro nějž je místo uvnitř.

Dále je třeba poukázat na firmu Streacom a její nové FC10 a FC9. Jedná se o malé skříně určené pro HTPC, na nichž je zajímavé to, že slouží jako jeden velký pasiv pro chlazení vnitřních komponent, tedy především procesoru. Proto mají po stranách silné žebrování a uvnitř sbírají teplo jako obvykle heatpipe a rozvádí je do stěn. Podobný model si pak připravila firma Akasa, a sice Euler.

Pokud potřebujete novou skříň pro základní desku EATX, pak si můžete vybrat také z nabídky Lian Li. Ta představila jednak model PC-V750 a posléze i větší PC-D8000, do nějž se vejdou dva napájecí zdroje a také až dvacet pevných disků.
Lian Li PC-D8000


Svůj comeback chystá firma Nanoxia, která hodlá zákazníky zaujmout modelem Deep Silence 1. Ten má patři do společnosti skříní Define R3/R4 či CM Silence 650. Prozatím si ale Nanoxia myslí, že bude nejlepší nám salámovou metodou servírovat nové a nové kusé informace, než aby vydala klasickou zprávu včetně jednoznačného data příchodu na trh. Takže uvidíme.
Nanoxia Deep Silence 1


Nakonec si uvedeme pár specialitek. O ty se nám postaral opět firma Lian Li, vedle ní AeroCool a také Scythe. Zrovna ten představil skříň vyrobenou téměř výhradně z plexiskla, přičemž ta samozřejmě není první svého druhu. Jedná se o Scythe ACB-TYPE3.
Scythe ACB-TYPE3.


AeroCool zase vymyslel otevřenou "skříň" Strike-X Air, kterou ocení uživatelé s potřebou se neustále ve svém počítači šťourat.
AeroCool Strike-X Air


A na konec jsme si nechali Lian Li PC-CK101, což je v oblasti PC skříní asi největší podivnost všech dob. Jde o model vláčku, do nějž se může schovat celá sestava i se zdrojem založená na desce Mini-ITX. V případě, že si zakoupíte verzi Premium, dostanete vláček vybavený i motorkem a kolejničkami.
Lian Li PC-CK101


Posledních pár měsíců bylo tedy celkem úrodných. Schválně, čeho se dočkáme v těch příštích.