www.svethardware.cz
>
>
>

Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku

Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
, , aktualita
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD tento týden zveřejnila své finanční výsledky za druhý kvartál tohoto roku, které jsou velice slušné, ovšem mohly by být i mnohem lepší, kdyby byly k dispozici dostatečné výrobní kapacity. Ale o tom může lamentovat také Intel, NVIDIA, celý automobilový průmysl a v neposlední řadě samotní výrobci čipů. Přímo Intel také nedávno varoval před vrcholící krizí, která se má projevit akutním nedostatkem jeho čipů. Zvedat ceny se ale nechystá. 
 
 
Rozhodně se tak nedalo počítat s tím, že zlepšená dostupnost Radeonů bude znamenat jejich hojný výběr v obchodech a rychlý pokles cen na úroveň doporučených částek. Ceny grafických karet ostatně klesly již dříve a v posledních týdnech jdou dolů už velice neochotně, přičemž dostupnost je velice proměnná. Stále tak platí, že reálně dostupné karty mají cca dvojnásobné ceny, než by měly mít. 
 
V průběhu druhého kvartálu by se ale situace měla přece jen pomalu lepšit, i když Lisa Su z AMD neočekává, že by se během něj poptávka a nabídka vyrovnaly. Dozvěděli jsme se také, že AMD vyjednává se svými dodavateli a zkoumá možnosti dalšího růstu, ovšem podrobnosti se nedozvíme, takže není jasné, zda jde třeba o TSMC a 7nm kapacity, či kapacity pro pouzdření a testování nebo snad něco jiného. Pravděpodobně to ale bude mix všeho potřebného. 
 
Je tu i dobrá zpráva, za kterou můžeme paradoxně pokládat známky poklesu celého trhu s PC, o čemž nedávno mluvila firma IDC a nyní i AMD. Lisa Su také varuje před nenadálými a náhlými epizodkami nedostatku jistých komponent, které se mohou v tomto roce objevit a ovlivnit dostupnost jistého zboží, ale předvídat lze v této situaci těžko. 
 
Zkrátka a dobře, grafické karty se nejspíše budou alespoň do konce roku prodávat za vysoké ceny, nová APU Cezanne chystající se na volný trh asi také nebudou hojně dostupná a s nimi i jiné produkty. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad
Těžba kryptoměn je mnohdy energeticky velmi náročný proces, který je větší zátěží než např. elektromobilita. Jak ale tvrdí poslední studie, problémem může být i elektronický odpad kvůli rychlému zastarávání.
Včera, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH
Společnost Biostar představila novou základní desku TZ590-BTC Duo, která je určena pro těžaře kryptoměn. Uzpůsobena je tak, že počítač s ní může ve velkém těžit jak např. Ethereum, tak i kryptoměnu Chia.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu
Na závěr pracovního týdne tu máme jednu veskrze pozitivní zprávu. Německý Infineon s tříměsíčním předstihem oproti původnímu plánu spouští výrobu ve své zbrusu nové továrně zpracovávající 300mm wafery. 
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit
Zmizet, vypařit se či se prostě postupně vytratit mohou objekty, které putují mezihvězdným prostorem, jako je třeba známý objekt 'Oumuamua nebo 2I/Borisov. Jde tu ale zvláště o objekty tvořené převážně ledem, čili komety.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU? AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU?
AMD mělo kdysi představu o tom, že pomocí svých APU přetvoří i svět PC, v němž bude GPU běžně sloužit i pro řadu výpočetních úkonů v rámci běžných aplikací. To tak úplně nedopadlo, nicméně nyní jde o to, co si AMD chystá pro své MI300.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář