www.svethardware.cz
>
>
>

DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží

DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží
, , aktualita
Ceny pamětí DRAM jsou dlouhodobě na sestupu a vypadá to, že můžeme ještě počítat s jejich zlevňováním. Dolů by šla i cena NAND Flash, pokud by se Toshibě nestala nepříjemnost s výpadkem proudu.
K oblíbeným
reklama
Nedávno sice s cenami pamětí DRAM zahýbala nejistota daná novými vývozními opatřeními, které se týkají zboží putujícího z Japonska do Jižní Koreje. Nicméně to byla jen krátká epizodka v celkovém vývoji. Dle DRAMeXchange totiž ceny DRAM za druhý letošní kvartál klesly o deset procent a problematičtější vývoz z Japonska nebude sám o sobě stačit na to, aby překonal efekt snižující se poptávky. V druhém kvartále pak klesaly především ceny serverových a pak i spotřebitelských DRAM, a to o cca 30 procent, a to s výjimkou mobilních modulů, kde byl pokles cen jen 10 až 20 procent. 
 
 
Pokles cen tak má dle DRAMeXchange v aktuálním kvartálu pokračovat a zasáhne především společnosti Samsung, SK Hynix a Micron, které se dočkají nižších tržeb i marží. Aby se něco změnilo, musela by opět nastat nějaká mimořádná událost, anebo by se náhle musela zvednout poptávka na více trzích najednou. To ostatně platí také pro NAND Flash. 
 
Cena pamětí NAND Flash zůstala na podobné úrovni jako v prvním kvartálu, a to především díky trošku vyšší poptávce napříč segmenty a především pak kvůli výpadku proudu v továrně firmy Toshiba, což stačilo akorát na to, aby se zastavil pokles ceny. Cena za gigabajt ale bude dále spíše klesat, jak firmy ve snaze být konkurenceschopné najíždí na novější procesy s více vrstvami, a tedy i vyšší paměťovou hustotou. 
 
Dopad výpadku v Toshibě ovšem mohl být mnohem výraznější, což nebyl jen díky tomu, že firmy mají naplněné sklady. Na druhou stranu zase aktuálně hrozí to, že ve třetím kvartálu bude poptávka výrazně horší než před rokem, a to kvůli "geoekonomickým konfliktům", což můžeme přeložit jako obchodní válku mezi USA a Čínou s dalším kolečkem zvyšování cla. 
 
Co se týče cen DRAM v našich obchodech, pak ty zhruba do června skutečně klesaly, ovšem od té doby jsou stále stejné a někde i mírně vyšší, alespoň co se týče 16GB DDR4-3200. Nelze přitom očekávat, že by se měly v dohledné době nějak výrazně měnit. Něco podobného platí i o SSD s tím, že na trhu s nimi je pohyb daleko rozmanitější s tím, kolik různých typů existuje. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků
Citlivým údajem může být i fotografie registrační značky. To postihlo obchodní řetězec Tesco ve Velké Británii, který měl nedávno problém s tím, že databázi snímků RZ svých zákazníků nechal povalovat volně na internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek23 komentářů
Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux
Společnost Epic Games nekončí s pravidelným nabízením her zdarma a nyní si připravila rovnou celou Batman Arkham Collection a Lego Batman čítající celkem šest her. Brzy pak přijde do nabídky zdarma i Metro: 2033 Redux.
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek
Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit
Jupiterův měsíc Io patří mezi geologicky činná tělesa Sluneční soustavy a brzy by to mohl velice názorně ukázat. Erupce jeho vulkánu zvaného Loki byla už dříve několikrát úspěšně předpovězena a nyní se očekává další. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem
Společnost QNAP si připravila novou verzi operačního systému pro své modely NAS, a sice QTS 4.4.1. Ta představuje nové funkce pro cloudová a hybridní cloudová úložiště či řešení Fibre Channel. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek