www.svethardware.cz
>
>
>

DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží

DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží
, , aktualita
Ceny pamětí DRAM jsou dlouhodobě na sestupu a vypadá to, že můžeme ještě počítat s jejich zlevňováním. Dolů by šla i cena NAND Flash, pokud by se Toshibě nestala nepříjemnost s výpadkem proudu.
K oblíbeným
reklama
Nedávno sice s cenami pamětí DRAM zahýbala nejistota daná novými vývozními opatřeními, které se týkají zboží putujícího z Japonska do Jižní Koreje. Nicméně to byla jen krátká epizodka v celkovém vývoji. Dle DRAMeXchange totiž ceny DRAM za druhý letošní kvartál klesly o deset procent a problematičtější vývoz z Japonska nebude sám o sobě stačit na to, aby překonal efekt snižující se poptávky. V druhém kvartále pak klesaly především ceny serverových a pak i spotřebitelských DRAM, a to o cca 30 procent, a to s výjimkou mobilních modulů, kde byl pokles cen jen 10 až 20 procent. 
 
 
Pokles cen tak má dle DRAMeXchange v aktuálním kvartálu pokračovat a zasáhne především společnosti Samsung, SK Hynix a Micron, které se dočkají nižších tržeb i marží. Aby se něco změnilo, musela by opět nastat nějaká mimořádná událost, anebo by se náhle musela zvednout poptávka na více trzích najednou. To ostatně platí také pro NAND Flash. 
 
Cena pamětí NAND Flash zůstala na podobné úrovni jako v prvním kvartálu, a to především díky trošku vyšší poptávce napříč segmenty a především pak kvůli výpadku proudu v továrně firmy Toshiba, což stačilo akorát na to, aby se zastavil pokles ceny. Cena za gigabajt ale bude dále spíše klesat, jak firmy ve snaze být konkurenceschopné najíždí na novější procesy s více vrstvami, a tedy i vyšší paměťovou hustotou. 
 
Dopad výpadku v Toshibě ovšem mohl být mnohem výraznější, což nebyl jen díky tomu, že firmy mají naplněné sklady. Na druhou stranu zase aktuálně hrozí to, že ve třetím kvartálu bude poptávka výrazně horší než před rokem, a to kvůli "geoekonomickým konfliktům", což můžeme přeložit jako obchodní válku mezi USA a Čínou s dalším kolečkem zvyšování cla. 
 
Co se týče cen DRAM v našich obchodech, pak ty zhruba do června skutečně klesaly, ovšem od té doby jsou stále stejné a někde i mírně vyšší, alespoň co se týče 16GB DDR4-3200. Nelze přitom očekávat, že by se měly v dohledné době nějak výrazně měnit. Něco podobného platí i o SSD s tím, že na trhu s nimi je pohyb daleko rozmanitější s tím, kolik různých typů existuje. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Buffalo TeraStation 3020, nové NASy s 2,5GbE Buffalo TeraStation 3020, nové NASy s 2,5GbE
Společnost Buffalo představuje nová NAS úložiště řady TeraStation 3020, která dostávají výkonnější 4jádrový procesor, podporu 2,5GbE připojení Ethernet a dvoudiskové modely 3220 nebo 4diskové 3420.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adata SC680, externí SSD s USB-C 3.2 Gen2 Adata SC680, externí SSD s USB-C 3.2 Gen2
Do nabídky externích SSD disků společnosti Adata přibyl nový model SC680. Ten využívá velmi rychlého rozhraní USB-C 3.2 Gen 2. Stylové novinky budou k dispozici maximálně s kapacitou 960 GB.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Kolik stála Epic Games exkluzivní nabídka hry Control? Kolik stála Epic Games exkluzivní nabídka hry Control?
Je naprosto jasné, že pokud autoři her kývnou společnosti Epic na to, aby jejich hra byla po jistou dobu nabízena exkluzivně pouze na Epic Games Store, nedělají to z čiré přízně. Nyní se dostalo na povrch i jedno číslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows 10 Xbox Game Bar konečně přidal čítač snímků za sekundu Windows 10 Xbox Game Bar konečně přidal čítač snímků za sekundu
Windows 10 Xbox Game Bar je již dávno nedílnou součástí daného operačního systému a má uživatelům nabízet užitečné funkce spojené s hrami. Nyní se konečně dostalo i na čítač snímků za sekundu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Analýza 5 let prodejů na MindFactory ukazuje mocný návrat AMD do DIY Analýza 5 let prodejů na MindFactory ukazuje mocný návrat AMD do DIY
Občas se podíváme na to, jak se procesory x86 prodávají u našich sousedů. Jde o jednoho z největších německých maloobchodních prodejců, a sice MindFactory, který si vede své statistiky. A právě o nich bude řeč. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů