Dron s NVIDIA Jetson a Intel Realsense se naučil akrobacii, stačil jen simulátor

Dron s NVIDIA Jetson a Intel Realsense se naučil akrobacii, stačil jen simulátor
, , aktualita
Moderní závodní drony dnes dokáží být velice agilní a jejich pilotáž není vzhledem k rychlostem a schopnosti prudce měnit směr nic jednoduchého. Co když se ale do toho pustí umělá inteligence? 
K oblíbeným
reklama
Závodním dronům dnes obecně stačí poměr tahu k hmotnosti kolem 2:1, takže pokud tým Robotics and Perception Group připravil dron s poměrem 4:1, lze jej označit za velice výkonný a potenciálně i velice náročný na pilotáž. Jedná se o čtyřrotorový dron vyvinutý na Univerzitě v Curychu ve spolupráci se Švýcarským federálním technologickým institutem v Curychu (ETH Zürich).
 
 
Jedná se o dron o hmotnosti 1,5 kg, který tak dosahuje tahu až kolem 6 kg a na palubě nese desku NVIDIA Jetson TX2 (starší ještě "předxavierovský" typ). Ta tak poskytuje potřebný hardware pro provoz AI a vedle ní dron potřebuje i vhodné smysly, a to je především dvojkamera Intel RealSense T265 s velice širokým úhlem záběru díky objektivům typu rybí oko.
 
Nový projekt je unikátní tím, jakým způsobem byla AI vytrénována. Obvykle se to zajistí pomocí simulací s následnou praxí, která ale i tak představuje četné pokusy a omyly, a to nejlépe s jištěným dronem. Robotics and Perception Group ale dokázali přejít od simulace ihned do reality, v níž byl jejich dron plně funkční. Je tak zřejmé, že simulace a vytrénování umělé inteligence v jejím prostředí muselo být mimořádně účinné. 
 
 
V dané simulaci se konkrétně využil přístup žáka a učitele v rámci prostředí simulátoru Gazebo modifikovaného speciálně pro čtyřrotorové drony. Učitel měl k dispozici veškerá a přesná data o poloze, rychlosti a celkovém stavu dronu, zatímco žák získával jen abstraktně pojatá data a s vedením svého informovaného učitele se s jejich využitím postupně naučil zvládat let a různé manévry. To tak žákovskou AI připravilo pro lety v reálném prostředí, kde také nejsou k dispozici přesná data, jaká poskytuje simulátor. 
 
 
AI se nakonec naučila tři složité manévry, a to přemet pod plynem, sudovitý výkrut a nakonec tzv. Matty Flip, což je v podstatě také přemet, jen vedený z opačného směru. Přetížení při těchto manévrech dosahovalo až 3 G a AI dokázala naučené triky libovolně řetězit v různých kombinacích. Její trénink v simulátoru navíc trval jen několik hodin, po nichž byla AI schopna manévry bezpečně provádět v reálném světě bez havárií. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek