Dron se učí přistávat jako pták

Dron se totiž hodně inspiroval u opeřených letců při svém dosednutí na zem. Podobně jako ptáci se autonomní letoun rychle snese do nižší výšky a ohne svá křídla směrem vzhůru, což funguje jako brzda. Teprve po tomto manévru přistane.
S párem křídel, kterými je dron vybaven, tak lze různými způsoby pohybovat. Tyto pohyby umožní dronu lepší a rychlejší manévry, které můžou být klíčové například v městském prostředí nebo v lese. Dron by měl být v budoucnu i ve stísněných podmínkách schopný vyvinout vysokou rychlost a být při letu obratný podobně jako pták.
Ptačí dron je také vybaven umělou inteligencí, která mu zajišťuje jeho 'ptačí mozek'. Bezpilotní letoun tak zvládá změny v rychlosti a přizpůsobuje pozici svých křídel při přistávání i například větru. Systém umožňuje učení se dané akce podle toho, v jaké pozici se dron cítí nejvíc spokojeně, a AI se stále snaží svůj výkon vylepšovat. Dron zvládl měkké dosednutí bez dlouhé přistávací dráhy asi po 5 000 pokusech. Aby se vědci vyhnuli prvním 'tvrdým přistáním', trénovali s dronem manévr při přistávání na virtuálním povrchu v určité nastavené výšce nad zemí.
I když je tento projekt součástí většího programu Autonomous Systems Underpinning Research od BMT, dron by kromě obrany mohl jednoho dne dobře sloužit i k úkolům jako doručování zásilek nebo by mohl pomáhat při hašení požárů a dostávat se do těžko přístupných míst.
Práce na dronu stále probíhají, vědce čeká ještě velký kus cesty. Otázkou zůstává, jestli se týmu podaří bezpilotní letoun vyvinout tak dobře, aby se se svými manévry mohl porovnávat se skutečnými ptáky.
Zdroje: engadget.com, popularmechanics.com