reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Drony pomáhají bezpečně hledat a zneškodňovat nášlapné miny

20.7.2016, Milan Šurkala, aktualita
Drony pomáhají bezpečně hledat a zneškodňovat nášlapné miny
Drony nemusí být jen pro zábavu, ale mohou být také velmi užitečné. Nyní se objevuje nový dron Mine Kafon, který je schopen najít a zneškodnit nášlapné miny, které v průměru každý den zabijí nebo zmrzačí 10 lidí.
Nášlapné miny jsou i nadále velkým problémem a každý den zmrzačí nebo dokonce zabijí 10 lidí. Stávající systémy zneškodňování min jsou pomalé, nebezpečné a nezřídka i hodně drahé. Na Kickstarteru se proto nyní objevuje nová kampaň na speciálního drona Mine Kafon, který dokáže celý proces zautomatizovat, zlevnit a udělat také rychlejším a bezpečnějším.


Mine Kafon Drone


Dron nejprve proletí nad zadaným územím, zmapuje ho a pomocí detektoru kovů spuštěného zhruba do výšky 4 cm nad zem detekuje miny. Následně je vytvořena mapa, podle které se následně celé území odminuje. Dron proletí nad daným územím znovu a na všechny nalezené miny položí malou nálož, která minu odpálí z bezpečné vzdálenosti.


Mine Kafon Drone při detekci


Podle tvůrců dronu se nášlapné miny nachází v 60 zemích světa a likvidace nynějšími prostředky by zabrala 1100 let. Jak přišli na toto číslo, nevíme, ale patrně by to trvalo skutečně dost dlouho. Celkový počet min se totiž odhaduje na 100 milionů kusů. V průměru ze 100 výbuchů miny připadne 79 explozí na civilisty, 18 na vojáky a 3 na lidi zneškodňující miny. Dron si lze v kampani koupit od 3000 EUR, nicméně jako skládačku je možné si ho pořídit mnohem levněji za 950 EUR. Po skončení kampaně bude cena dronu okolo 12 tisíc EUR.

Zdroj: kickstarter.com, popsci.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama