reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Dual channel DDR400 již i u VIA Technologies

, , článek
Dual channel DDR400 již i u VIA Technologies
Společnost VIA uvedla dlouho očekávanou čipovou sadu pro platformu Socket 478, která je nyní vybavena dvoukanálovým paměťovým řadičem. Nyní je tedy VIA konečně schopna konkurovat svým protivníkům, kteří již mají dvoukanálové čipsety v nabídce dlouhou dobu.
Dual channel DDR400 již i u VIA Technologies
Společnost VIA Technologies je coby výrobce čipových sad známá již mnoho let. V poslední době se jí však zrovna dvakrát nedařilo. Jedním z důvodů je také skutečnost, že společnost měla problémy se získáním licence na 200 MHz FSB, se kterou pracují nejnovější procesory společnosti Intel. Druhým důvodem je skutečnost, že společnost nebyla schopná uvést čipovou sadu s dvoukanálovým paměťovým řadičem v době kdy tuto technologii podporovali oba její hlavní konkurenti (Intel a SiS). Nyní VIA uvádí na trh čipovou sadu, která oba zmíněné nedostatky eliminuje - VIA PT880 samozřejmě podporuje 200 MHz FSB a také dvoukanálový paměťový řadič DDR400.Obr. 1 - Northbridge čip VIA PT880
klikněte pro zvětšení

Northbridge VIA PT880

Právě čipová sada VIA PT880 je tématem dnešního článku. A začneme jako obvykle čipem northbridge. Ten má na starosti tradiční úkoly - komunikaci s procesorem, operační pamětí, grafickým čipem a nakonec čipem southbridge. Co se týká procesoru, pak přichází ke slovu systémová sběrnice 200 MHz (800 MHz QDR), která dosahuje teoretické propustnosti 6,4 GB/s. Se stejnou datovou propustností pak pracuje paměťový řadič DDR400 ve dvoukanálovém režimu. Ten údajně podporuje až 8 GB operační paměti - čemuž se mi ale nechce moc věřit, neboť maximum dnešních 32-bitových procesorů je 4 GB. Grafická sběrnice je přirozeně AGP 8x a komunikuje rychlostí 2 GB/s. Posledním z úkolů tohoto čipu je spojení s řadičem periferií - southbridge čipem VIA VT8237, které probíhá pomocí sběrnice V-link s datovou propustností 1 GB/s. O něm si povíme několik bližších údajů v následujícím odstavci.


Obr. 2 - Blokové schéma čipové sady VIA PT880
klikněte pro zvětšení

Southbridge VIA VT8237

Southbridge čip VIA VT8237 je pravděpodobně nejzajímavějším čipem, který je v dnešní době dostupný. Konkurovat mu může pouze SiS964, neboť čip ICH5R je díky omezenému množství podporovaných RAID technologií předem vyloučen. Mezi hlavní úkoly čipu VT8237 se řadí následující:
  • VIA Vinil Audio - šesti či osmi kanálové AC'97 audio. V případě osmi kanálové zvuku je použit čip VIA Evy 24PT.
  • VIA Connectivity - Kompletní souhrn periferií včetně sběrnice PCI. Patří sem mimo jiné 8 portů USB 2.0; MC'97 modem; maximálně 6 slotů PCI; 10/100 Mbit/s či 1G Ethernet; LPT, COM, PS/2 porty a mnoho dalších.
  • VIA DriveStation - podpora dvou kanálů Ultra ATA/133 (maximálně čtyři disky) a dvou zařízení seriál ATA-150 včetně technologií RAID0, 1 a 0+1.

Jak vodíte tato čipová sad je již plně konkurenceschopná vůči Intelovské vlajkové lodi jménem Intel 875P alias Canterwood. Co do "papírových" parametrů se jí jednoznačně vyrovná, avšak problém spočívá spíše jinde. Společnost VIA ji uvádí v době kdy již Intel představuje informace (přesnější vyjádření je však v době kdy z Intelu unikají informace) o nástupci Canterwoodu. Jmenovat s bude Alderwood a dočkáme se ho cca v polovině roku. O této čipové sadě jsme psali zde. Závěrem mohu pouze říci, že se těším na souboj Intel 875P vs. VIA PT880...


Zdroj: VIA
reklama
reklama
reklama