Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dubajská policie zkusí předpovídat zločiny

23.12.2016, Jan Vítek, aktualita
Dubajská policie zkusí předpovídat zločiny
Dubajská policie dostala do rukou software, který má sloužit k předpovídání zločinů. Bude tak informována o místech a času, kdy je nejpravděpodobnější, že se stane nějaký zločin, což nám může leccos připomenout.
K sofistikovanosti technologie ukázané ve filmu Minority Report má systém dubajské policie pochopitelně velice dalko. Její prediktivní software spadá do nové Smart Governance Initiative prosazované ve Spojených arabských emirátech a fungovat bude dle očekávání. To tedy tak, že se využije celá databáze minulých zločinů, z nichž si software sestaví prostorovou a časovou mapu a jednoduše ze zkušeností zkusí předpovídat, kde a kdy se něco může semlít.





To pochopitelně nemůže pracovat s vysokou úspěšností, však zločinci nepracují podle časového rozvrhu. Jde spíše o to, aby byla vyšší šance na to, že policie bude přítomna v rizikových oblastech, čímž poslouží k prevenci kriminality.

Spandan Kar, zaměstnanec firmy Space Imaging Middle East, která software vyvinula, mluví ale o inteligentním rozpoznávání vzorů zločinného jednání, přičemž se budou brát v úvahu také zdánlivě nespojitelné události. Jak software konkrétně funguje, ale nebylo upřesněno. Kar pouze doplnil, že jde o další nástroj vedle "znalostí a instinktu zkušených policistů".

Zastánci takového softwaru poukazují na to, že zločiny se navzájem přitahují, čili se odehrávají blízko sebe, a to i časově. To je ostatně logické, neboť ve městech existují rizikové oblasti nebezpečné zvláště v noci. Právě proto je možné najít vzory a využít je pro lepší potírání zločinů, přičemž tak rovněž lze odhadnout, kde jsou umístěna celá "zločinecká hnízda". Odpůrci ale namítají, že tato technologie v policistech vyvolá zaujatost, a ti tak budou na některé oblasti automaticky více než dříve nahlížet jako na problémové a podvědomě v nich hledat žločin i tam, kde žádný není. Výsledkem mohou být falešně obvinění nebo zbytečně vyvolané konflikty. A koneckonců zaujatý může být už samotný algoritmus, respektive může být napsán se zaujatostí.

Je třeba také poznamenat, že něco podobného již zkoušeli v Los Angeles a Manchesteru, kde byly výsledky rozporuplné. Právě v Manchesteru se ukázalo, že takový software skutečně může být užitečný, ale jen v případě zločinů, u nichž lze očekávat nějaký vzor, což je třeba vloupání. V celkovém měřítku ale zločinnost vzrostla, za což dle policie mohlo neefektivní nasazení jejích sil kvůli špatně interpretovaným datům.

Zdroj: KitGuru