www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

Důležité události ze světa hardware 2008

Důležité události ze světa hardware 2008
, , aktualita
Podívejme se dnes na stěžejní události ze světa hardware roku 2008. Mezi hlavní události můžeme směle zařadit obligátní boj mezi rivaly na scéně grafických karet nebo uvedení velmi slibného projektu Larrabee a v neposlední řadě také nasazení SSD disků do komerčního prodeje.
K oblíbeným
reklama
Pokud se něco dá označit za revoluční událost odcházejícího roku, tak je to jistojistě projekt Intel Larrabee a vůbec nevadí, že ještě není komerčně nasazen do výroby. Společnost Intel se pokusila vytvořit tzv. „general purpose“ procesor, který budeme moci využít při většině výpočtů, jež provozujeme na svých domácích systémech, což zahrnuje hraní her, převod videa, práci s fotografie či vědecké výpočty na specializovaných projektech jako je Seti@home či Folding@home. Intel neplánuje, že by Larrabee nahradilo plně i dnešní procesory. Třást by se měly naopak začít grafické karty. Pojďme se tedy podívat na nové dítko Intelu trošku blíže.Larrabee je navrženo tak, aby mohlo zpracovávat obecný kód stejně jako procesor, který se nachází v patici vaší základní desky „obhospořaduje“ operační systém. Intel ovšem prezentoval Larrabee jako nástupce grafických karet, což bylo přijato s menšími rozpaky a posměšky (hlavně ze strany NVIDIE). Grafické karty jsou úzce zaměřenými procesory pro zpracovávání specifického kódu, který velmi úzce závisí na použitém rozhraní (API), což v případě grafických karet znamená DirectX nebo OpenGL. Larrabee může zpracovávat libovolný kód, což značně rozšiřuje možnosti jeho využití, ale velkou neznámou prozatím zůstává, zda bude moci konkurovat tak úzce specializovaným zařízením jako jsou grafické čipy.

První pohledy na architekturu Larrabee ukazují, že se jedná mnoho-jádrový procesor postavený na zcela nové architektuře (v počátcích pravděpodobně 45 nm), která je do značné míry protnutím původního Pentia a zbrusu nové architektury Atom. Podle všech dostupných informací bude Larrabee jako přídavná karta vybavena čipem s 32-48 jádry, kde každé jádro bude mít k dispozici vektorovou jednotku schopnou naráz zpracovávat až 16 operací. Samotná architektura svým návrhem, tak jasně dává najevo, že bude primárně určena pro datově paralelní výpočty a bude hojně využívat speciálního kompilátoru, který dokáže kód náležitě připravit tak, aby byla všechna jádra Larrabee náležitě využita.


Struktura Larrabee - L2 cache + samostatná jádra

S návrhem procesoru velmi úzce souvisí také fakt, že Intel hodlá pro akceleraci her využívat tzv. „tile-based“ renderingu, jehož princip spočívá v rozdělení vykreslované scény na pole o přesně dané velikosti 128x128 bodů. Jednoduchým výpočtem zjistíme, že 128x128x8 = 128 kB + informace o hloubce a barvě dává dohromady rovných 256 kB, což je přesně rovno velikosti vyhrazené cache pro každé jádro. Tile-based rendering známe například z dnes už prastarých grafických akcelerátorů Kyro, které se bohužel neprosadily v konkurenci tehdejších produktů NVIDIA, 3Dfx nebo ATI.

Intel Larrabee je zmiňován v hojné míře v souvislosti s raytracingem a jeho možným nástupem na pole počítačových her. Nutno říci, že Larrabee jako takové není primárně navrženo jako raytracer, ale díky flexibilní architektuře se dokáže s tímto úkolem poprat lépe než současné grafické karty. Budoucnost výpočetních procesorů se zcela jasně ubírá směrem multi-jádrových čipů, které částečně dokáží překonat nemožnost do nekonečna zvyšovat frekvenci procesorů. Jak se celá věc vyvine, budeme moci sledovat koncem roku 2009. V další kapitole si přiblížíme událost číslo dvě, kterou není nic jiného než raytracing.
reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0 a rovněž Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů