Dvoulopatkové ventilátory Zalman ZM-DF12 jsou na trhu

Dvoulopatkové ventilátory Zalman ZM-DF12 jsou na trhu
, , aktualita
Jihokorejská společnost Zalman vyslala na trh své očekávané ventilátory ZM-DF12, které se chlubí dvěma sadami lopatek, nebo, jak samotný výrobce říká, dvojitým rotorem. Podívejme se na to, co to znamená.
K oblíbeným
reklama
Jak Zalman doufá, dvojitý rotor s velkými a malými lopatkami umožní, aby ventilátor mohl pokrýt větší prostor a aby pod ním nevznikalo hluché místo bez rozpohybovaného vzduchu. Je ale otázkou zda velké a malé lopatky na jednom rotoru budou mít nějaký praktický význam. V tomto ohledu musíme věřit výrobci.

Dále nám ventilátory ZM-DF12 nabídnou nová ložiska ANB (Advanced Nanopolymer Bearing), jimž nemají vadit změny teplot na rozdíl od klasických ložisek FDB (Fluid-Dynamic Bearing), takže slibují tichý chod a dlouhou životnost, jak jinak. Zajímavé také je, že plastové vzpěry držící motorek s rotorem uprostřed rámečku nejsou za lopatkami, ale před lopatkami. To má mít dle výrobce výhodu v lepším toku vzduchu.

Ventilátor má rozměry 120 x 120 x 27 mm, takže je mírně vyšší než klasické modely. Vybaven je gumovými podložkami v rozích, které poslouží k utlumení vibrací, řídit jej můžeme pomocí zabudovaného ovladače na 800, 1200 nebo 1600 RPM, přičemž na maximálních otáčkách ZM-DF12 dosáhne průtoku vzduchu 63,8 CFM, statického tlaku 1,2 mm vodního sloupce, což není moc dobrá hodnota, neboť taková Noctua NF-P12 má 1,68 mm, a to při otáckách 1300 RPM.

Hlučnost se pak pohybuje v rozmezí 18 - 33 CFM, napájení je řešeno přes normální třípinový konektor, takže PWM podporováno není a životnost byla stanovena na 500 000 hodin. Nakonec můžeme zmínit modrou LED, která je umístěna pod křížkem v krytu motorku. Otázkou je, jakou cenu Zalman nastaví.

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek