Dvoulopatkové ventilátory Zalman ZM-DF12 jsou na trhu

Dvoulopatkové ventilátory Zalman ZM-DF12 jsou na trhu
, , aktualita
Jihokorejská společnost Zalman vyslala na trh své očekávané ventilátory ZM-DF12, které se chlubí dvěma sadami lopatek, nebo, jak samotný výrobce říká, dvojitým rotorem. Podívejme se na to, co to znamená.
K oblíbeným
reklama
Jak Zalman doufá, dvojitý rotor s velkými a malými lopatkami umožní, aby ventilátor mohl pokrýt větší prostor a aby pod ním nevznikalo hluché místo bez rozpohybovaného vzduchu. Je ale otázkou zda velké a malé lopatky na jednom rotoru budou mít nějaký praktický význam. V tomto ohledu musíme věřit výrobci.

Dále nám ventilátory ZM-DF12 nabídnou nová ložiska ANB (Advanced Nanopolymer Bearing), jimž nemají vadit změny teplot na rozdíl od klasických ložisek FDB (Fluid-Dynamic Bearing), takže slibují tichý chod a dlouhou životnost, jak jinak. Zajímavé také je, že plastové vzpěry držící motorek s rotorem uprostřed rámečku nejsou za lopatkami, ale před lopatkami. To má mít dle výrobce výhodu v lepším toku vzduchu.

Ventilátor má rozměry 120 x 120 x 27 mm, takže je mírně vyšší než klasické modely. Vybaven je gumovými podložkami v rozích, které poslouží k utlumení vibrací, řídit jej můžeme pomocí zabudovaného ovladače na 800, 1200 nebo 1600 RPM, přičemž na maximálních otáčkách ZM-DF12 dosáhne průtoku vzduchu 63,8 CFM, statického tlaku 1,2 mm vodního sloupce, což není moc dobrá hodnota, neboť taková Noctua NF-P12 má 1,68 mm, a to při otáckách 1300 RPM.

Hlučnost se pak pohybuje v rozmezí 18 - 33 CFM, napájení je řešeno přes normální třípinový konektor, takže PWM podporováno není a životnost byla stanovena na 500 000 hodin. Nakonec můžeme zmínit modrou LED, která je umístěna pod křížkem v krytu motorku. Otázkou je, jakou cenu Zalman nastaví.

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy
Známý leaker @9550pro nasdílel fotografii ukazující promítanou procesorovou roadmap Intelu z jisté prezentace, která se týká jednak procesorů Alder Lake-S, ale také platfomy Eagle Stream se serverovými Sapphire Rapids. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt
Holandská společnost ASML je coby dosud jediný výrobce strojů pro extrémní ultrafialovou litografii (EUVL) v polovodičovém průmyslu nenahraditelná společnost, která je tak i ostře sledovaná. Co si přitom její šéf myslí o sankcích proti Číně?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy
Tento týden vydaný update KB5001330 nejen opravuje chyby, ale také může přinést některé nové. Část uživatelů si stěžuje na snížení herního výkonu, chybové hlášky při instalaci nebo dokonce modrou obrazovku smrti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste
Nedávno jsme se dozvěděli, že čínské firmy skupují vybavení pro továrny na výrobu počítačových čipů, ovšem to šlo spíše o starší stroje z druhé ruky. Nyní jde o celkové tržby z prodeje výbavy, které trhají rekordy.
Včera, aktualita, Jan Vítek