Dvounohý robot Marlo používá speciální algoritmy k pokoření obtížného terénu

Dvounohý robot Marlo používá speciální algoritmy k pokoření obtížného terénu
, , aktualita
Michiganská univerzita představila schopnosti svého dvounohého robota. Ten se pyšní především svou obratností na různých obtížných terénech. Držet rovnováhu na dvou končetinách totiž není pro roboty jednoduché.
K oblíbeným
reklama
Roboti, kteří dokážou chodit po dvou končetinách, nejsou ničím novým, vyrobit však robota, který si zvládne sám poradit s různými druhy povrchů a překážek, už ale není tak snadné. Skvělou práci odvedlo Boston Dynamics se svým humanoidním robotem Atlasem. Společnost zveřejnila video, ve kterém si Atlas pochoduje po lese a po louce a s nerovnostmi v terénu si zvládne poradit. Za zmínku stojí i dvounohý robot od AMBER Lab, který je zaměřený na rychlý běh.

Michiganská univerzita vyvíjí podobného robota se dvěma končetinami, kterého pojmenovali Marlo. Vědci se zaměřili hlavně na to, aby si tento robot dokázal poradit s neznámým terénem. Robot si díky celé sbírce algoritmů může vybrat ten správný styl chůze a také správné tempo, které jsou k překonání nerovností či překážek potřeba. Přímo za chůze si Marlo volí z 15 stylů, přičemž jeho volba je založena na povrchu a sklonu terénu. Vývojáři schopnosti svého robota testovali na malé vrstvě sněhu, při scházení strmého kopce a a na terénu s nejrůznějšími překážkami v laboratoři.


"Robot nemá ve svých drobných chodidlech žádný cit, ale dokáže vnímat úhly svých kloubů. Například úhly kolenních či kyčelních kloubů a také otočení trupu. Je to jako chůze se zavázanýma očima a na chůdách," prohlásil Jessy Grizzle, profesor elektrotechniky, informatiky a strojního inženýrství, který na projektu Marlo pracuje se svým týmem studentů. K dnešní podobě robota také přispěl Jonathan Hurst z Oregonské univerzity, který s Jessy Grizzem navázal spolupráci.

Robot Marlo má schopnost tzv. 3D chůze, což znamená, že se dokáže pohybovat do všech stran. Předchozí model robota od Michiganské univerzity zvládl pohyb jen ve dvou směrech, jmenoval se Mabel. Studenti, kteří jsou členy výzkumného týmu, prohlásili, že vyvinout robota, který by dokázal slušně zvládat 3D chůzi, byl celkem tvrdý oříšek.


Jedna řídící jednotka robota Marlo má na starosti rovnováhu při pohybech dopředu a dozadu, ta druhá se stará o držení rovnováhy do stran. Celý stroj je ovládán pomocí ovladače Xbox - takto se robotovi zadá, jak rychle se má pohybovat a v jakém směru. Který styl chůze si Marlo vybere a jakým způsobem se popere s terénem, to už je pak čistě na něm. Vědci se však snažili, aby chůze robota byla co nejpřirozenější.

Robot Marlo ale není dokonalý. Pokud je na takto obtížném terénu nucen dělat prudké zatáčky nebo jiné rychlé pohyby, hrozí ztráta rovnováhy, na řešení tohoto problému však vývojáři pracují. Řídicí algoritmy od tohoto robota by mohly pomoct i jiným dvounohým robotům.

Dále tým, který má Marlo na svědomí, prohlašuje, že by tato technologie mohla znamenat budoucnost robotických protéz pro lidi, kteří ztratili končetinu. Tento projekt si tak své využití určitě najde.

Zdroje: engadget.com, umich.edu

reklama
Nejnovější články
Elon Musk opět potvrdil záměr letět na Mars ve 2022, s lidmi snad už ve 2024 Elon Musk opět potvrdil záměr letět na Mars ve 2022, s lidmi snad už ve 2024
Elon Musk je znám svými smělými plány a opět ukázal, že si ve vesmírném cestování dost věří. Při přebírání ceny Axel Springer Award 2020 potvrdil, že by se první cesta SpaceX na Mars měla uskutečnit už za 2 roky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Kryptoměna Libra mění svůj název na Diem Dollar Kryptoměna Libra mění svůj název na Diem Dollar
Kryptoměna Libra, kterou původně představila společnost Facebook, nyní mění jméno. Ponese název Diem Dollar, čímž se chce zase o něco více zbavit své minulosti a problémů. Nakonec asi ani zdaleka nepůjde o tak rozsáhlý projekt, jak mělo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
GeForce RTX 3060 Ti vstoupily na trh, jaká je dostupnost? GeForce RTX 3060 Ti vstoupily na trh, jaká je dostupnost?
Už čtvrtý model z řady GeForce Ampere se začal prodávat. Jde o GeForce RTX 3060 Ti, které mají výrobcem doporučenou cenu od 11.500 Kč s daní. Do nabídek obchodů se dostaly už dříve, ale dostupné jsou až od 15:00. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Některé PS5 jsou hlučnější než jiné, jak je to možné? Některé PS5 jsou hlučnější než jiné, jak je to možné?
Zákazníci kupující si nové konzole PlayStation 5 nevědomky hrají menší "hlukovou loterii". Chlazení všech vyrobených modelů totiž není stejné, jak uvádí francouzský server Les Numériques. V čem se liší?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft vydal první Windows Feature Experience Pack. Co obsahuje? Microsoft vydal první Windows Feature Experience Pack. Co obsahuje?
Microsoft testuje nový způsob aktualizací, který urychlí přidávání nových funkcí do Windows 10. K běžným půlročním updatům přidá ještě nepravidelné balíčky. První z nich vychází již nyní v beta kanálu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik