Dvounohý robot Marlo používá speciální algoritmy k pokoření obtížného terénu

Dvounohý robot Marlo používá speciální algoritmy k pokoření obtížného terénu
, , aktualita
Michiganská univerzita představila schopnosti svého dvounohého robota. Ten se pyšní především svou obratností na různých obtížných terénech. Držet rovnováhu na dvou končetinách totiž není pro roboty jednoduché.
K oblíbeným
reklama
Roboti, kteří dokážou chodit po dvou končetinách, nejsou ničím novým, vyrobit však robota, který si zvládne sám poradit s různými druhy povrchů a překážek, už ale není tak snadné. Skvělou práci odvedlo Boston Dynamics se svým humanoidním robotem Atlasem. Společnost zveřejnila video, ve kterém si Atlas pochoduje po lese a po louce a s nerovnostmi v terénu si zvládne poradit. Za zmínku stojí i dvounohý robot od AMBER Lab, který je zaměřený na rychlý běh.

Michiganská univerzita vyvíjí podobného robota se dvěma končetinami, kterého pojmenovali Marlo. Vědci se zaměřili hlavně na to, aby si tento robot dokázal poradit s neznámým terénem. Robot si díky celé sbírce algoritmů může vybrat ten správný styl chůze a také správné tempo, které jsou k překonání nerovností či překážek potřeba. Přímo za chůze si Marlo volí z 15 stylů, přičemž jeho volba je založena na povrchu a sklonu terénu. Vývojáři schopnosti svého robota testovali na malé vrstvě sněhu, při scházení strmého kopce a a na terénu s nejrůznějšími překážkami v laboratoři.


"Robot nemá ve svých drobných chodidlech žádný cit, ale dokáže vnímat úhly svých kloubů. Například úhly kolenních či kyčelních kloubů a také otočení trupu. Je to jako chůze se zavázanýma očima a na chůdách," prohlásil Jessy Grizzle, profesor elektrotechniky, informatiky a strojního inženýrství, který na projektu Marlo pracuje se svým týmem studentů. K dnešní podobě robota také přispěl Jonathan Hurst z Oregonské univerzity, který s Jessy Grizzem navázal spolupráci.

Robot Marlo má schopnost tzv. 3D chůze, což znamená, že se dokáže pohybovat do všech stran. Předchozí model robota od Michiganské univerzity zvládl pohyb jen ve dvou směrech, jmenoval se Mabel. Studenti, kteří jsou členy výzkumného týmu, prohlásili, že vyvinout robota, který by dokázal slušně zvládat 3D chůzi, byl celkem tvrdý oříšek.


Jedna řídící jednotka robota Marlo má na starosti rovnováhu při pohybech dopředu a dozadu, ta druhá se stará o držení rovnováhy do stran. Celý stroj je ovládán pomocí ovladače Xbox - takto se robotovi zadá, jak rychle se má pohybovat a v jakém směru. Který styl chůze si Marlo vybere a jakým způsobem se popere s terénem, to už je pak čistě na něm. Vědci se však snažili, aby chůze robota byla co nejpřirozenější.

Robot Marlo ale není dokonalý. Pokud je na takto obtížném terénu nucen dělat prudké zatáčky nebo jiné rychlé pohyby, hrozí ztráta rovnováhy, na řešení tohoto problému však vývojáři pracují. Řídicí algoritmy od tohoto robota by mohly pomoct i jiným dvounohým robotům.

Dále tým, který má Marlo na svědomí, prohlašuje, že by tato technologie mohla znamenat budoucnost robotických protéz pro lidi, kteří ztratili končetinu. Tento projekt si tak své využití určitě najde.

Zdroje: engadget.com, umich.edu

reklama
Nejnovější články
Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu
Apple před týdnem rozhněval velkou spoustu lidí, když začal vyžadovat případné výměny akumulátorů jen v autorizovaných servisech, naštěstí telefony jsou i bez toho nadále funkční. Nyní svůj krok a postoj vysvětluje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů