Dvounohý robot od AMBER Lab si vykračuje víc jako člověk

Dvounohý robot od AMBER Lab si vykračuje víc jako člověk
, , aktualita
Tým vědců z AMBER Lab zveřejnil další video se svým bipedním robotem. Ten se tentokrát na běžeckém pásu předvádí i v teniskách. K cíli vytvořit robota s plynulými pohyby jsou vědci zase o krok blíže.
K oblíbeným
reklama
Vědci ještě musí ujít dlouhou cestu, aby dvounozí roboti dokázali chodit tak dobře a být i na nerovném terénu tak stabilní, jako to umí lidé. Lidský způsob chůze má určité rysy, které se vědci snaží na robotech napodobit. Aby dosáhli toho, že pohyby strojů budou skutečně plynulé a přirozené, mají však ještě co dohánět.

Tým z AMBER Lab z Georgijského technického institutu zveřejnil video, ve kterém se chlubí se svým bipedním robotem jménem DURUS, který se při chůzi snaží co nejvíce napodobovat lidské pohyby. Místo toho, aby chodidlo pokládali na podlahu rovně, jako to i sám dělal dříve, nyní nejdřív dosedne pata, pak celé chodidlo a nakonec jde vidět i mírný odraz pomocí přední části chodidla, kde jsou u lidí prsty. Chodidlo zároveň není ploché, ale klenuté, pro plynulejší chůzi jsou kotníky pružné.

Aby vše vypadalo ještě lépe, nezdráhali se vědci nasadit svému bipednímu robotovi i pár modrých tenisek a předvedli srovnání přímo s chůzí člověka, kde je vidět podobnost pohybů. Nejedná se ale o úplného a samostatného robota, který by mohl vyjít hned do terénu, pouze o trup a dvě končetiny, které na na běžeckém pásu snaží předvést své dovednosti.


Další věcí, která jde ruku v ruce s plynulostí a přirozeností chůze, je efektivnost robotových pohybů. Čím míň energie je na chůzi robota zapotřebí, tím samozřejmě lépe. A robot, který svými pohyby kopíruje nebo alespoň napodobuje pohyby lidského chodidla, je tak efektivnější.

Bipední roboti ale ještě mají rozhodně co dohánět, se svou kolébavou a nepříliš ohrabanou chůzi se s člověkem zatím zaměnit nedají. Pokroky jsou ale vidět, to dokazuje i vylepšený humanoidní robot Atlas, který je nyní mnohem šikovnější a schopnější a dokáže už i sám chodit po lese. Každé zlepšení je dalším krokem k tomu, aby chodící humanoidní roboti byli součástí našeho světa.

Hlavním cílem vědců z AMBER Lab je vyrobit opravdu přirozeného humanoidního robota, kterému nebude dělat žádný problém chůze do schodů nebo běh po náročném terénu. Vývoj robotiky v této oblasti pomůže například i v medicíně, protože budou k dispozici propracované robotické protézy.

Zdroj: phys.org

reklama
Nejnovější články
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další výkonná x86 konzole: GDP WIN Max 2021 Další výkonná x86 konzole: GDP WIN Max 2021
V poslední době se roztrhl, či možná zatím jen značně natrhl pytel s herními počítači či konzolemi, které jsou založeny na x86 hardwaru a využívají moderní mobilní platformy firem Intel a AMD. Co nabídne GPD WIN Max 2021?
Dnes, aktualita, Jan Vítek