reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ECS připravuje 5 motherboardů pro Hammer

6.9.2002, Zdeněk Kabát, článek
ECS připravuje 5 motherboardů pro Hammer
V každém oboru počítačových komponent existuje společnost, která vydává levná řešení pro ty, kteří mají hlouběji do kapsy. V oblasti základních desek je to rozhodně ECS, která, přestože je typickým low-endovým výrobcem, drží krok s dobou. Vypuštěním pětice motherboardů pro ClawHammer nabídne levný podvozek pro drahé procesory.
Společnost Elitegroup Computer, známá spíše jako ECS, je typickým představitelem výrobce levných a méně vybavených základních desek. A jak se zdá, takové výrobky mají mezi běžnými uživateli velký úspěch, a díky tomu je ECS největším dodavatelem motherboardů na světě. Proto společnosti nečiní obtíže představovat a hlavně prodávat nové produkty, které uvede vždy při příchodu dalšího čipsetu a platformy.

A nyní se jedná o procesory osmé generace od společnosti AMD, ClawHammery (popis Hammeru naleznete zde). Taktika vydávání low-endových základních desek pro vysoce kvalitní a tedy i drahé procesory je sice podivná, ale pravděpodobně společnosti ECS opět vyjde. Ke konci roku, když se nový Hammer objeví na trhu, bude i Elitegroup připravena a celkem má naplánováno pět motherboardů pro Socket 754. Čipové sady si vybrala od Advanced Micro Devices (AMD), VIA Technologies a Silicon Integrated Systems (SiS).
  • K8ALA je první z pětice základních desek pro tento revoluční procesor a dočkáme se jí v posledním čtvrtletí letošního roku. Je založena na čipové sadě AMD-8000 a obsahuje  tedy AGP tunel (NorthBridge) AMD-8151 a I/O tunel (SouthBridge) AMD-8111. Architektura Hammeru omezuje používané paměti na PC2700 (DDR333), pro které naleznete dva sloty, AGP slot je na desce jeden a PCI slotů šest. Integrovaný 10/100Mbit Ethernet je běžnou záležitostí, standardní je i USB 2.0, luxusem by se dal nazvat řadič pro SerialATA-150.
  • K8VTA2 je dalším řešením plánovaným na čtvrté čtvrtletí 2002, ale použitá čipová sada je od společnosti VIA, konkrétně K8T400M (NorthBridge) + SouthBridge VT8235. Paměťové sloty jsou identické jako u předešlého řešení (2 x DDR333), dále základní deska disponuje jedním slotem AGP 8x, pěti PCI a také CNR slotem.
  • K8VMA je trochu nelogicky (když vezmeme v úvahu, že „dvojková verze“ vyjde dříve) připravena k vypuštění až v roce 2003, resp. v jeho prvním čtvrtletí. Motherboard je vybaven integrovaným čipsetem VIA K8M400 s integrovaným grafickým jádrem CastleRock (pravděpodobně VIA Savage XP) a SouthBridge typu VT8235. AGP 8x, 3 PCI sloty a 1 CNR slot jsou doplněny porty USB 2.0, diskovým rozhraním ATA/133 a integrovaným 10/100Mbit Ethernetem a 6-kanálovým audiem.
  • K8S5A dokazuje, že ECS nezapomněla ani na čipsety společnosti SiS, protože bude vybavena sadou SiS755 se SouthBridge SiS964. Moderní „jižní můstek“ je doplněn také jinými vymoženostmi jako SerialATA-150, USB 2.0 či AGP 8x. Vybaven integrovaným 10/100Mbit Ethernetem, pěti PCI a jedním CNR slotem bude mainboard k dispozici do konce tohoto roku.
  • K8S5MG je druhou základní deskou na systémové logice od SiS, konkrétně SiS760 + SouthBridge SiS963. Nejen slabší verze SouthBridge dokazuje zaměření na low-endová PC a integrované grafické jádro Ultra256 nechá většinou AGP 8x slot nevyužitý. Na desce naleznete pouhé dva PCI sloty, dále pak jeden CNR slot, USB 2.0 a síťový adaptér. Příznivci levných PC si na tento mainboard počkají do Q1 2003.

Přestože v seznamu nenaleznete řešení založená na čipsetech ALi či ATi, poskytuje společnost ECS vcelku komplexní řešení pro méně i více náročné uživatele (ačkoli náročný uživatel si ECS nekoupí). Touto strategií si pravděpodobně společnost ještě posílí pozici na trhu, protože Hammer bude jistě velkým hráčem na poli celého počítačového světa.

Zdroj: X-Bit Labs
reklama
reklama