www.svethardware.cz
>
>
>
>

Efekt zvaný Ryzen: jak AMD změnilo svět procesorů

Efekt zvaný Ryzen: jak AMD změnilo svět procesorů
, , článek
Není pochyb o tom, že dopad a vliv procesorů Zen na svět x86 je velice silný. Přišel v době, kdy Intel neohroženě stál v jeho čele, jenomže shodou okolností získalo iniciativu právě AMD a Intel musí bojovat všemi prostředky.
K oblíbeným
reklama
Ihned na začátku dalšího roku spadlo z nebe téma, které řešíme doposud a ještě řadu let budeme. Objevily se chyby v procesorech x86 zvané Meltdown a Spectre, které při svém zneužití umožnily, aby jeden program běžící na procesoru získal data jiného bez ohledu na zvolenou ochranu. Brzy se ukázalo, že ačkoliv se takovéto exploity týkají i AMD či potažmo procesorů ARM, problém s nimi bude mít především Intel, neboť jeho procesory jsou na ně nejnáchylnější.
 
 
A co víc, nutné zatepla distribuované opravy začaly užírat výkon procesorů, neboť Spectre a Meltdown zneužívají výsledky spekulativního vykonávání úloh, kdy se procesor snaží dopředu udělat něco, co ještě nedostal za úkol. To dokáže zvýšit výkon, o nějž pak opravami přijdeme a to pomohlo zadělat na další problém, z nějž ovšem samotný Intel paradoxně dokázal spíše těžit.
 
Výkon sebraný záplatami totiž začal především v podnikovém prostředí chybět, začaly se objevovat další a další chyby, které bylo třeba záplatovat a do toho se stále nedařilo spustit výrobu pomocí 10nm procesu. Na 14nm linky se mezitím vetřely čipové sady, což proběhlo právě v souladu s plánem, ovšem kvůli procesorům, které dané linky naopak neopustily, začalo docházet k jejich přetížení, které nakonec vydrželo do dnešních dní. 
 
Ačkoliv se procesory AMD začínaly prodávat lépe a lépe, zájem o Intely neutuchal a byl naopak pozvednut jednak snahou nahradit výkon, o který podniky a provozovatele serverů připravily bezpečnostní záplaty a pak tu byli i uživatelé, kteří se konečně dočkali něčeho lepšího, než byly čtyřjádrové Kaby Lake. Nastoupily Coffee Lake se 6 jádry a ačkoliv se o tom dalo vzhledem k předchozímu vývoji pochybovat, Intel si chystal pro tu samou patici i osmijádrové procesory. Bylo tak jasné, že AMD svým nástupem přimělo Intel k reakci a rozhodně ne jednorázové. 
 
Samotné AMD ale zatím přichystalo mírnou evoluci procesorů Ryzen, a sice rodinu Ryzen 2000 založenou na architektuře Zen+. Ta použila 12nm proces firmy GlobalFoundries, což je ovšem fyzicky stále 14nm proces se stejnou hustotou tranzistorů, jen lépe optimalizovaný. Procesory Ryzen 2000 tak mohly nabídnout o trochu vyšší takty a jejich architektura také vyšší výkon na takt. Podstatně lépe pak funguje i jejich turbo, které dokáže pracovat s jemnějšími kroky nastavení. Vedle toho pak musíme zmínit i APU Ryzen "Raven Ridge", která udělala tlustou čáru za Bulldozery a nabídla Zen + Vegu s velice slušným výkonem. 
 
Hailea HC-1000B: 4000 litrů za hodinu, teplota chladicího média 4 °C 
 
AMD tak dle očekávání i svých vlastních slibů velký pokrok neučinilo, jenomže to neplatilo pro HEDT procesory, v jejichž případě jsme se mohli těšit na velkou legraci. Intel totiž na začátku června najednou představil vedle výročního Core i7-8086K také jakýsi 28jádrový HEDT procesor. Bylo jasné, že ten vychází ze serverových Skylake a prezentace byla podána tak, jako bychom měli očekávat takt 5 GHz na všech jádrech. Intel však měl za stolem schovanou výkonnou chladničku pro chladicí okruh a velice speciální desku s mocným napájením. 
 

Brzy bylo jasné, proč se Intel snažil strhnout pozornost na sebe, neboť AMD neočekávaně uvedlo na trh 32jádrové procesory Threadripper. O nich se tedy mluvilo už několik dní dopředu, ale to je pouze detail. Šlo spíše o to, že vzhledem k provedení předchozích Threadripperů s pouze dvěma aktivními čipy Zeppelin by málokoho napadlo, že AMD se i přes to odhodlá vyslat na trh plně vybavené Threadrippery, jejichž dva čipy budou muset s deskou a vším ostatním komunikovat prostřednictvím dalších dvou čipů. 
 
Toto řešení si vysloužilo kritiku a celkem oprávněně, neboť rozhodně není ideální, nicméně pokud AMD chtělo zachovat kompatibilitu s předchozími deskami, jiná cesta tu nebyla. Ostatně kdo chtěl mohl stále zůstat u max. 16jádrového modelu a kdo se odhodlal, mohl si dopřát i 32jádrový HEDT procesor, proti němuž Intel neměl ekvivalent s podobným hrubým výkonem. Intel to věděl, a právě proto slíbil přepracované serverové procesory, respektive pouze jeden, a to 28jádrový Xeon W-3175X.
 
Jeho cena 2999 USD, s níž papírově nastoupil na trh až na konci roku 2018, však byla v porovnání s 32jádrovým Threadripperem (1799 USD) velice nepříznivá, ale to mohlo být i daleko horší, neboť tento Xeon W vychází z procesoru, který se svého času prodával za cca 8900 USD a více.
 
 
V létě pak přišla pro AMD nesmírně důležitá zpráva, jejíž význam tehdy ještě nebyl doceněn a mohl být brán spíše negativně. Společnost GlobalFoundries ohlásila, že nebude vyvíjet 7nm proces, s nímž ale AMD počítalo. Ono by jej totiž dle tehdy platných ujednání využít muselo a tato dohoda o "odběru waferů" ostatně stála za nemalými problémy, které AMD mělo především s 28nm procesem.
 
Nyní ale společnost GlobalFoundries už stojí mimo smetánku nejlepších světových výrobců počítačových čipů, díky čemuž byl sepsán nový dodatek smlouvy, který firmě AMD konečně uvolnil ruce a umožnil si dle libosti vybírat, kdo bude vyrábět její budoucí čipy počínaje 7nm technologií. 
 
Intel nedlouho poté konečně vyslal na trh očekávané osmijádrové desktopové procesory pod vedením modelu Core i9-9900K (Coffee Lake Refresh) a s nimi byla spojena jedna aféra s testy. Ty si Intel nechal provést společností Principled Technologies a jak se ukázalo, ty byly bez nadsázky zfušované. Nebudeme řešit, zda to bylo schválně, nebo jen z neznalosti autora testů, nicméně vyplynulo na povrch, že konkurenční Ryzen 7 2700X se s novým Core i9 potýkal pouze s polovinou zapnutých jader, pokud máme připomenout ten největší prohřešek. Autoři testů nejdříve svou práci obhajovali, ale nedlouho na to své testy opravili. Ostudu si už neodpárali, ať byl jejich motiv jakýkoliv. 
 
Pro Intel bylo jasnou prioritou vypustit na trh především vícejádrové modely Coffee Lake Refresh a zbytek nechal na později, respektive na tento rok. V roce 2018 tak přišlo pouze jedno Core i5 a žádný slabší procesor z 9. generace Core, což jednoznačně ukazuje na snahu zachytit nástup AMD, které tehdy mělo na trhu už druhou generaci až osmijádrových desktopových procesorů Zen. Slabší procesory mohly počkat, ovšem AMD čekat nechtělo, jak ukázal a stále ukazuje rok 2019.  
reklama
Nejnovější články
AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz
Společnost AOC zařadila do své nabídky dva nové herní monitory, které k sobě moc blízko nemají. Model AG251FZ2E představuje 24palcový a 240Hz monitor s obrazovkou typu TN a pak tu máme 27” 165Hz NanoIPS v podobě AG273QXP.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit
Před téměř dvěma týdny zaznamenali uživatelé zařízení firmy Garmin velký výpadek jejích systémů a jak se brzy ukázalo, byl za ním ransomwarový útok. Server BleepingComputer nyní uvádí, že firma dostala dešifrovací klíč, takže je zřejmé, že zaplatila.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu
Microsoft Flight Simulator nám svou formou distribuce připomene éru disket, neboť krabicová verze bude k dispozici s celkem deseti oboustrannými DVD. Ovšem lidé preferující digitální distribuci budou mít možnost si hru koupit i na Steamu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI Optix MAG272C: 165Hz 27" panel se zakřivením 1500R MSI Optix MAG272C: 165Hz 27" panel se zakřivením 1500R
MSI si pro hráče připravilo herní monitor, který disponuje 165Hz panelem typu VA. Ten má úhlopříčku 27 palců, a přitom disponuje zakřivením 1500R, které je tak poměrně značné. Co dalšího Optix MAG272C nabízí se svými dvěma bratříčky?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tiger Lake-U přijdou brzy, mainstreamové Tiger Lake-H pří až v příštím roce Tiger Lake-U přijdou brzy, mainstreamové Tiger Lake-H pří až v příštím roce
Právě za měsíc by měl Intel uvést na trh své zbrusu nové procesory Tiger Lake-U, ovšem jak už jejich označení říká, půjde o ultraúsporné verze pro tenounké notebooky. A co ostatní procesory jako Tiger Lake-H?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář