www.svethardware.cz
>
>
>
>

Efekt zvaný Ryzen: jak AMD změnilo svět procesorů

Efekt zvaný Ryzen: jak AMD změnilo svět procesorů
, , článek
Není pochyb o tom, že dopad a vliv procesorů Zen na svět x86 je velice silný. Přišel v době, kdy Intel neohroženě stál v jeho čele, jenomže shodou okolností získalo iniciativu právě AMD a Intel musí bojovat všemi prostředky.
K oblíbeným
reklama
Ihned na začátku dalšího roku spadlo z nebe téma, které řešíme doposud a ještě řadu let budeme. Objevily se chyby v procesorech x86 zvané Meltdown a Spectre, které při svém zneužití umožnily, aby jeden program běžící na procesoru získal data jiného bez ohledu na zvolenou ochranu. Brzy se ukázalo, že ačkoliv se takovéto exploity týkají i AMD či potažmo procesorů ARM, problém s nimi bude mít především Intel, neboť jeho procesory jsou na ně nejnáchylnější.
 
 
A co víc, nutné zatepla distribuované opravy začaly užírat výkon procesorů, neboť Spectre a Meltdown zneužívají výsledky spekulativního vykonávání úloh, kdy se procesor snaží dopředu udělat něco, co ještě nedostal za úkol. To dokáže zvýšit výkon, o nějž pak opravami přijdeme a to pomohlo zadělat na další problém, z nějž ovšem samotný Intel paradoxně dokázal spíše těžit.
 
Výkon sebraný záplatami totiž začal především v podnikovém prostředí chybět, začaly se objevovat další a další chyby, které bylo třeba záplatovat a do toho se stále nedařilo spustit výrobu pomocí 10nm procesu. Na 14nm linky se mezitím vetřely čipové sady, což proběhlo právě v souladu s plánem, ovšem kvůli procesorům, které dané linky naopak neopustily, začalo docházet k jejich přetížení, které nakonec vydrželo do dnešních dní. 
 
Ačkoliv se procesory AMD začínaly prodávat lépe a lépe, zájem o Intely neutuchal a byl naopak pozvednut jednak snahou nahradit výkon, o který podniky a provozovatele serverů připravily bezpečnostní záplaty a pak tu byli i uživatelé, kteří se konečně dočkali něčeho lepšího, než byly čtyřjádrové Kaby Lake. Nastoupily Coffee Lake se 6 jádry a ačkoliv se o tom dalo vzhledem k předchozímu vývoji pochybovat, Intel si chystal pro tu samou patici i osmijádrové procesory. Bylo tak jasné, že AMD svým nástupem přimělo Intel k reakci a rozhodně ne jednorázové. 
 
Samotné AMD ale zatím přichystalo mírnou evoluci procesorů Ryzen, a sice rodinu Ryzen 2000 založenou na architektuře Zen+. Ta použila 12nm proces firmy GlobalFoundries, což je ovšem fyzicky stále 14nm proces se stejnou hustotou tranzistorů, jen lépe optimalizovaný. Procesory Ryzen 2000 tak mohly nabídnout o trochu vyšší takty a jejich architektura také vyšší výkon na takt. Podstatně lépe pak funguje i jejich turbo, které dokáže pracovat s jemnějšími kroky nastavení. Vedle toho pak musíme zmínit i APU Ryzen "Raven Ridge", která udělala tlustou čáru za Bulldozery a nabídla Zen + Vegu s velice slušným výkonem. 
 
Hailea HC-1000B: 4000 litrů za hodinu, teplota chladicího média 4 °C 
 
AMD tak dle očekávání i svých vlastních slibů velký pokrok neučinilo, jenomže to neplatilo pro HEDT procesory, v jejichž případě jsme se mohli těšit na velkou legraci. Intel totiž na začátku června najednou představil vedle výročního Core i7-8086K také jakýsi 28jádrový HEDT procesor. Bylo jasné, že ten vychází ze serverových Skylake a prezentace byla podána tak, jako bychom měli očekávat takt 5 GHz na všech jádrech. Intel však měl za stolem schovanou výkonnou chladničku pro chladicí okruh a velice speciální desku s mocným napájením. 
 

Brzy bylo jasné, proč se Intel snažil strhnout pozornost na sebe, neboť AMD neočekávaně uvedlo na trh 32jádrové procesory Threadripper. O nich se tedy mluvilo už několik dní dopředu, ale to je pouze detail. Šlo spíše o to, že vzhledem k provedení předchozích Threadripperů s pouze dvěma aktivními čipy Zeppelin by málokoho napadlo, že AMD se i přes to odhodlá vyslat na trh plně vybavené Threadrippery, jejichž dva čipy budou muset s deskou a vším ostatním komunikovat prostřednictvím dalších dvou čipů. 
 
Toto řešení si vysloužilo kritiku a celkem oprávněně, neboť rozhodně není ideální, nicméně pokud AMD chtělo zachovat kompatibilitu s předchozími deskami, jiná cesta tu nebyla. Ostatně kdo chtěl mohl stále zůstat u max. 16jádrového modelu a kdo se odhodlal, mohl si dopřát i 32jádrový HEDT procesor, proti němuž Intel neměl ekvivalent s podobným hrubým výkonem. Intel to věděl, a právě proto slíbil přepracované serverové procesory, respektive pouze jeden, a to 28jádrový Xeon W-3175X.
 
Jeho cena 2999 USD, s níž papírově nastoupil na trh až na konci roku 2018, však byla v porovnání s 32jádrovým Threadripperem (1799 USD) velice nepříznivá, ale to mohlo být i daleko horší, neboť tento Xeon W vychází z procesoru, který se svého času prodával za cca 8900 USD a více.
 
 
V létě pak přišla pro AMD nesmírně důležitá zpráva, jejíž význam tehdy ještě nebyl doceněn a mohl být brán spíše negativně. Společnost GlobalFoundries ohlásila, že nebude vyvíjet 7nm proces, s nímž ale AMD počítalo. Ono by jej totiž dle tehdy platných ujednání využít muselo a tato dohoda o "odběru waferů" ostatně stála za nemalými problémy, které AMD mělo především s 28nm procesem.
 
Nyní ale společnost GlobalFoundries už stojí mimo smetánku nejlepších světových výrobců počítačových čipů, díky čemuž byl sepsán nový dodatek smlouvy, který firmě AMD konečně uvolnil ruce a umožnil si dle libosti vybírat, kdo bude vyrábět její budoucí čipy počínaje 7nm technologií. 
 
Intel nedlouho poté konečně vyslal na trh očekávané osmijádrové desktopové procesory pod vedením modelu Core i9-9900K (Coffee Lake Refresh) a s nimi byla spojena jedna aféra s testy. Ty si Intel nechal provést společností Principled Technologies a jak se ukázalo, ty byly bez nadsázky zfušované. Nebudeme řešit, zda to bylo schválně, nebo jen z neznalosti autora testů, nicméně vyplynulo na povrch, že konkurenční Ryzen 7 2700X se s novým Core i9 potýkal pouze s polovinou zapnutých jader, pokud máme připomenout ten největší prohřešek. Autoři testů nejdříve svou práci obhajovali, ale nedlouho na to své testy opravili. Ostudu si už neodpárali, ať byl jejich motiv jakýkoliv. 
 
Pro Intel bylo jasnou prioritou vypustit na trh především vícejádrové modely Coffee Lake Refresh a zbytek nechal na později, respektive na tento rok. V roce 2018 tak přišlo pouze jedno Core i5 a žádný slabší procesor z 9. generace Core, což jednoznačně ukazuje na snahu zachytit nástup AMD, které tehdy mělo na trhu už druhou generaci až osmijádrových desktopových procesorů Zen. Slabší procesory mohly počkat, ovšem AMD čekat nechtělo, jak ukázal a stále ukazuje rok 2019.  
reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek