Elektrobus od Volva začne sám troubit na nepozorné chodce

Elektrobus od Volva začne sám troubit na nepozorné chodce
, , aktualita
Tichý provoz je pozitivem, ale zároveň i negativem vozidel poháněných elektromotory. Volvo proto do svých moderních autobusů přidá systém, který zvukem automaticky upozorní chodce v okolí, a v případě potřeby dokonce i zatroubí.
K oblíbeným
reklama
Výrobci elektřinou poháněných vozidel hledají už dlouho efektivní způsob, jak efektivně upozorňovat okolí, neboť elektromotory jsou ve srovnání se spalovacími prakticky bezhlučné. Volvo přišlo s novým systémem, který upozorňuje jak chodce a cyklisty v okolí na přítomnost autobusu, tak samotného řidiče na chodce či cyklisty v okolí. Vychytávka bude použita v elektrobusech značky Volvo, které už jsou v provozu v řadě evropských metropolí, s cílem snížit počet dopravních nehod motorových vozidel s chodci. Ročně zemře v důsledku takových střetů 1,25 milionů chodců.

Systém využívá čelní kameru, systém zpracování obrazu a algoritmus pro rozpoznávání chodců a cyklistů. Jakmile je detekována osoba v blízkosti autobusu, spustí se varovný zvuk, aby měl chodec či cyklista všimnout si vozidla nejen pomocí zraku, ale také sluchu. Jedná se přitom o zvuk v takovém frekvenčním rozsahu, který není vnímán jako rušivý pro okolí – například nepronikne přes okno s trojsklem na rozdíl od zvuku, které vydávají spalovací motory. Přitom splňuje minimální požadavky úrovně hluku, které začnou v rámci států Evropské unie platit v roce 2019. Na přítomnost chodce či cyklisty v okolí je ovšem upozorněn i sám řidič autobusu, a to zvukovým i světelným signálem.


Systém rovněž rozpozná situaci, kdy hrozí nebezpečí nehody (např. chodec, který náhle vstoupí do vozovky). Autobus v takovém případě automaticky spustí klakson, aby troubením upozornil danou osobu. Samozřejmě, že klakson by mohl ručně aktivovat také řidič, ale nejspíš by zareagoval o malou chvíli později – přitom v takové situaci může rozhodnout i desetina sekundy. Volvo svůj nový systém představilo veřejnosti na nedávno proběhlém veletrhu IAA 2016 v Hamburku. Systém začne být veřejně testován letos na podzim ve švédském Göteburgu, kde jsou elektrobusy tohoto výrobce v provozu na městské lince 55.

Zdroj: Volvobuses.com
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek