Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
23.10.2019, Milan Šurkala, aktualita

SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Už v polovině příštího roku by chtěl Elon Musk a jeho společnost SpaceX spustit nové internetové připojení pomocí satelitů Starlink. Ty mají nabídnout internet i tam, kde je to dnes velmi drahé nebo komplikované. První várka 60 satelitů Starlink se už dostala na orbitu v květnu letošního roku a společnost nyní testuje, jaké jsou jejich schopnosti. Jeden z nich zahrnoval letící vojenské letadlo C-12, ve kterém byli údajně schopni dosáhnout přenosové rychlosti 610 Mbps. Elon Musk to ale vyzkoušel i svým typickým způsobem, na Twitteru.

Včera tak odeslal tweet ve znění "Sending this tweet through space via Starlink satellite" (Posílám tento tweet přes satelit Starlink), načež pak o dvě minuty ještě dodal "Whoa, it worked!!" (Juhů, funguje to!!).
Sending this tweet through space via Starlink satellite
— Elon Musk (@elonmusk) October 22, 2019
Aby v polovině roku 2020 fungovalo pokrytí USA a Kanady, bude SpaceX muset vynést ještě dalších 6 až 8 várek těchto satelitů. Globální pokrytí by pak mělo vyžadovat celkem 24 várek, které je nutno umístit na orbitu. Prozatím má SpaceX povolení na vynesení téměř 12 tisíc satelitů a společnost by chtěla jejich počet ještě významně navýšit až na 42 tisíc kusů pro co nejlepší pokrytí a stabilní výkony.
Otázkou je nyní především cena. Ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell řekla, že mnoho Američanů platí za mizerné služby i $80 měsíčně, na základě čehož by se dalo předpokládat, že by cena v USA mohla být při kvalitnějších službách stejná, ne-li i mnohem nižší. Pravděpodobné je i to, že v jiných oblastech světa bude cena znatelně nižší tak, aby odpovídala kupní síle obyvatelstva v daných zemích (připomeňme, že cílem služby je přinést internet pro celý svět, tedy i chudší země).
Zdroj: digitaltrends.com, arstechnica.com