www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Elon Musk potvrdil své odhodlání žít na Marsu

Elon Musk potvrdil své odhodlání žít na Marsu
, , aktualita
Elon Musk je aktuálně na prvním místě v žebříčku nejbohatších lidí světa, a to díky hodnotě akcií Tesly, která v poslední době prudce narostla. Nás ale nyní zajímají jeho plány žít na Marsu, o nichž se podělil už dříve. 
K oblíbeným
reklama
Elon Musk má vysoké ambice nejen na Zemi, ale díky firmě SpaceX také na Marsu, kam by chtěl už v dohledné době několika let vyslat své lodě Starship. Tyto ambice jsou až tak vysoké, že i plán agentury NASA oproti nim vypadá velice skromně. Ostatně NASA by ráda někdy v průběhu (as spíše ke konci) 30. let, pokud to vyjde, vyslala na Mars první lidi, zatímco pro SpaceX by už to měla být rutina. Na druhou stranu nelze Muskovi a jeho SpaceX hned všechno věřit, pokud jde o časový rozvrh. Lodě Starship i nosiče Super Heavy jsou stále ještě na papíře, i když firma dělá výrazné pokroky v jejich vývoji. Stále jde ale o budoucnost a ta je jako vždy nejistá. 
 
 
Musk tak nyní předhonil Bezose (Amazon) a stal se nejbohatším člověkem planety, i když to samozřejmě závisí především na hodnotě akcií firmy Tesla, takže Musk může brzy velice rychle zase "zchudnout". 
 
Při této příležitosti pak Musk znovu mluvil o svém záměru žít na Marsu, kde ovšem ani zdaleka nebude sám. Vytvořit chce celou kolonii, kde bude žít na milion lidí a s touto vidinou dokonce prodává téměř veškerý svůj majetek, aby mu zůstaly pouze akcie. Spát tak chce raději v kanceláři, anebo si bude dočasně příbytky pronajímat. Zlí jazykové sice tvrdí, že to Musk dělá spíše kvůli daním a že se kvůli tomu efektivně stěhuje do Texasu, ale dle něj jde v konečném důsledku prostě o Mars. 
 
Ale jaké jsou jeho konkrétní plány s ohledem na Mars? Zde budou pochopitelně klíčové lodi Starship a příslušné nosiče. Do roku 2050 chce mít Musk celou flotu čítající cca 1000 těchto lodí s tím, že startovat mají každý den tři. Mnohé pak asi napadne, zda budou tyto lodi startovat i v době, kdy od nás bude Mars nejdále, čili ne jen nějakých 60 milionů kilometrů, ale rovnou 400 milionů kilometrů. To by totiž nebyl zrovna nejefektivnější a nejrychlejší způsob cestování, ale na takové detaily je ještě čas. 
 
Počítá také s tím, že cesta na Mars vyjde zhruba na půl milionu dolarů, což bude v možnostech mnoha Američanů, a to třeba i s tím, že ti prodají veškerý svůj majetek na Zemi. Pro ostatní tu budou půjčky.
 
Muskovy plány jsou tak jako obvykle smělé a megalomanské, až před nimi vše ostatní bledne, a to i program agentury NASA. Ta však na rozdíl od SpaceX není zaměřena primárně na zisk a má na starosti mnoho úkolů, mezi něž patří třeba sledování okolního vesmíru a hledání potenciálních hrozeb, provoz datové sítě Deep Space Network, vypouštění a provoz satelitů pro sledování "kondice" naší planety, provoz astronomických zařízení včetně vesmírných satelitů, Mezinárodní vesmírná stanice a samozřejmě i celá řada vesmírných misí, mezi nimiž je program Artemis, plánovaný návrat na Měsíc, jen jeden z mnoha. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD
Zpráva polského serveru PurePC o údajné dohodě mezi Intelem a NVIDIÍ, která by odřízla AMD od možnosti využívat jeho APU v noteboocích s výkonnými kartami GeForce, se pochopitelně ihned rozšířila. A přiměla také Intel k reakci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu
Dle společnosti TrendForce aktuálně Intel jedná s firmou TSMC o možnostech svého outsourcingu výroby, zatímco Charlie Demerjian ze SemiAccurate zase mluví o využití kapacit firmy Samsung. To se ovšem nevylučuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi
Na trh se dostal již malý a levný jednočipový počítač Raspberry Pi Pico, který u nás přijde jen na něco málo přes 100 Kč. Tento model připomíná svými možnostmi i provedením právě známé a oblíbené Arduino Nano. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400? Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400?
Po světě už kolují nové procesory Intel Rocket Lake-S a také se testují a my se můžeme dívat na výsledky těchto testů. Mnohé potenciální zákazníky bude jistě zajímat model Core i5-11400 coby levnější šestijádro. A co dostanou? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek