reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek

17.7.2019, Milan Šurkala, aktualita
Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek
Společnost Neuralink, ve které figuruje i Elon Musk, měla před pár hodinami prezentaci, kde hovořila o svých průlomech ve výzkumu ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Vyvinula totiž rozhraní pro komunikaci s mozkem.
I když se Elon Musk hodně vymezuje vůči umělé inteligenci, zároveň chce propojovat lidi a počítače, aby žili v symbióze, k čemuž míří jeden z jeho mnoha projektů, Neuralink. Tato společnost před pár hodinami na California Academy of Sciences v San Franciscu prezentovala své dosavadní výsledky a nastínila i budoucnost vývoje. Neuralink si dal za cíl vyvinout zařízení, které dokáže "číst myšlenky" z lidského mozku a také do něj "zapisovat". Jednoduše řečeno, vytvořit rozhraní mezi lidským mozkem a počítačem. Přestože má tento startup teprve dva roky (byl založen v roce 2017), dosáhl už velmi zajímavých výsledků.
 
Neuralink
 
Neuralink tak vyvinul operační stroj, který je schopný do mozku implantovat jakási komunikační vlákna a napojit je k čipu, který tyto informace dokáže zpracovat a "přeložit" počítači. Tato vlákna mají tloušťku pouhých 4 až 6 μm a ta je tak proti lidskému vlasu asi třetinová. Zatímco dnes se otvory pro ně vrtají do lebky, Neuralink chce v budou využít méně invazivní metodu pomocí přesných laserů. Počítá se s celkem 96 vlákny obsahujícími 3072 elektrod (32 na každém). Chirurgický stroj je schopný za minutu vložit 6 vláken, takže celá operace by teoreticky nemusela zabrat o moc více než čtvrt hodiny.
 
Neuralink
 
Cíle jsou prozatím lékařské a mají dovolit paralyzovaným osobám ovládat techniku pouze svými myšlenkami a nebýt odkázáni na své nemohoucí tělo. To by jim mohlo pomoci ovládat roboty i komunikovat se světem. Neuralink v čele se svým prezidentem a spoluzakladatelem Maxem Hodakem doufá, že by se v příštím roce mohly provést už i první pokusy na lidech.
 
Neuralink
 
Prozatím se testovalo na myších, které měly vlákna vyvedena do modulu připojeného k počítači pomocí USB-C kabelu. Elon Musk pak vtipkoval i o opici, která byla schopna ovládat počítač svým mozkem. V budoucnu se ale pochopitelně počítá i s bezdrátovou verzí. Naopak jeden vědec z publika vyjádřil obavy ohledně životnosti vláken a zda nebudou časem degradovat, což by mohlo poškodit jak zařízení, tak i samotný mozek. Pokud jde o prezentaci, tak ta měla nalákat především zájemce o zajímavou práci v Neuralinku, který nyní čítá asi 90 zaměstnanců (ostatně i na stránkách je kromě linku na video v podstatě jen odkaz na pracovní pozice).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama