reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?
13.7.2023, Milan Šurkala, aktualita
Elon Musk oznámil vytvoření společnosti xAI. Účelem tohoto projektu by mělo být vytvoření systému umělé inteligence, který by měl porozumět podstatě vesmíru. Pracovat zde bude mnoho osobností, které pracovaly na jiných systémech AI.
janmace (47) | 21.7.202315:48
Jak může být někdo zároveň tak bohatý a tak blbý jako je Elon Musk.
Janmace paradox.
Odpovědět0  0
Jirka-77 (1008) | 16.7.202322:15
To má xAI těžký úkol, když dnešní AI nic nechápou, protože to jsou jen speciální AI, které nerozumí jaký typ dat zpracovávají. Textové AI píšou docela dobře texty, ale nevnímaj že obsah má vážný chyby, protože je o něčem jiném než jen o textu, např o fyzice. Takže vytvořený text má dobrou češtinu, ale špatnou fyziku, nebo něco jiného o čem píše.
Dnešní textové AI ale člověku pomůžou něco odborného řešit, protože dokážou inspirovat. Člověk tomu oboru musí rozumět a může využít AI jako nápady který sám zhodnotí, to občas funguje.
Doufám že v xAI zvládnou propojit víc speciálních AI dohromady a vyřeší tak jiný problém než podstatu vesmíru.
Na podstatu vesmíru nám asi nestačí ani fyzika ani víra, nebo aspoň zatím nedává smysl žádný nápad vědců ani věřících.
Odpovědět0  0
nephilim (46) | 14.7.20237:26
Hlubina myšlení už na tuto otázku odpověď dala, a sice 42. Jak se ukázalo, odpověď nedávala smysl, protože Základní otázka života, Vesmíru a vůbec byla nesprávně položena.
To je první problém, položit správnou otázku.
Druhý, mít potřebných sedm a půl!!! milionu let na odpověď a další miliardy na zjištění správného znění otázky. Plus pochopitelně takovou drobnost, nechat vyrobit planetu coby počítač jehož součástí bude biologický život.
Odpovědět2  1
doriel (497) | 18.7.202311:17
A taky je potřeba mít ručník! A rozhodně se vyhýbat Vogonům a jejich poezii :D
Odpovědět0  0
Bison (763) | 13.7.202321:31
Ak vesmír nemá žiadnu podstatu, bude to pre AI vcelku cyklický problém, ale úloha bola jasná tak do práce....
Odpovědět0  0
Choakinek (1501) | 13.7.202318:37
Nevím, co je podstatou vesmíru, ale podstatou dobře fungující společnosti je tzv. tvrdá měna. Když ji nemáme, společnost ovládne ­"pár­" bambilionářů a s nimi velmi přerostlý stát. A to je na hovno, to nechce žádný rozumný ekonom.

Bambilionáři pak se státem vytvoří jakýsi přiblblý tandem. To opravdu nechceme!
Odpovědět0  0
Jardadoma (1439) | 13.7.202312:37
42
Odpovědět2  0
Son_of_the_bit (961) | 13.7.202313:32
Ale Elon nemá 7 milionů let aby se dobral výsledku :D

Možná Elonovi jde o vyřešení Fermiho paradoxu....
Odpovědět0  0
Jardadoma (1439) | 13.7.202313:41
Jestli myslíš ty mimozemštany, tak tam není moc co řešit. Šance na život na bázi uhlíku a kyslíku je malá, vesmír je velikej a dost starej. Šance, že by ve stejném čase a v dosažitelné vzdálenosti, vznikl život podobný našemu, se blíží nule.
Odpovědět2  1
Son_of_the_bit (961) | 13.7.202314:57
Ne, nemyslím Kvejgáře co kradou Rimmrovi toaletní papír a podobné nesmysly.

Myslel jsem vědeckou Drakeovu rovnici, ze které vyplývá že by měli existovat ve vesmíru miliony inteligentních civilizací jako ta naše ­(což vyvrací ten tvůj nesmysl o nepravděpodobnosti života ve vesmíru­). Přesto jsme dosud nezachytili žádný důkaz o existenci alespoň jediné z nich. Tohoto paradoxu si všiml i Enrico Fermi a proto se tomu říká Fermi paradox.
https:­/­/en.wikipedia.org­/wiki­/Drake_equation


Jedno z možných pesimistických vysvětlení je, že život založený na DNA, tedy v principu na genetické soutěži, že silnější jedinec zabije slabšího, není schopen překonat hranici vyspělé civilizace se všemi ničivými nukleárními zbraněmi. Dříve či později dojde k situaci že někdo ty atomovky odpálí a zničí veškerý život na Zemi. A´t už ten někdo bude slabší a bude napaden silnějším, nebo se k moci dostane nějaký fanatický magor. Každopádně v čase tato pravděpodobnost roste jak se zvyšuje počet zemí co si vyvíjejí vlastní nukleární zbraně. Dnes v 21.století umírá ve válkách násobně víc lidí než za Napoleonských válek. Opravdu to moc nevypadá že by lidstvo dostalo rozum.

Možná tohle chce Elon vyřešit tím svým AI. Můžeme jen doufat, aby se mu nepodařilo vytvořit Skynet, že...
Odpovědět1  1
Pavel Matějka (1506) | 13.7.202315:09
Miliony civilizací na minimálně dva biliony galaxií... Žádný paradox. Prostě jsou moc daleko.
Odpovědět1  0
Son_of_the_bit (961) | 13.7.202318:22
Dobrá pointa, ale pouze za předpokladu že jsou stejně zaostalá civilizace jako ta naše civlizace.

Ale co ty civilizace co se vyvinuly o miliony let dříve než naše? Ty pravděpodobně mají technologie jak nás detekovat a nějakou červí dírou se k nám dostat, nebo komunikovat v reálném čase přes kvantovou provázanost. Je to prostě divný. Buď jsou natolik vyspělí že radši drží hubu, protože kdyby nám dali do ruk jejich technologii, a to si piš že by každý chtěl vyměnit Felicii za létající talíř s antigravitačním pohonem, tak by nám pomohli zničit se ještě dřív. Třeba už zkoušeli pomáhat jiným civilizacím a skončilo to vždy špatně. Proto dělají že neexistují a čekají jak to s náma dopadle.

A Elon Musk je jejich tajný mimozemský agent, který nám má pomoci se nezničit. Určitě bych doporučil sledovat jestli nepije olej a při bouchnutí do zad nevydává dunivý zvuk.
Odpovědět0  0
Pavel Matějka (1506) | 14.7.20236:11
Vtip je v tom, že rychlost světla ve vakuu je konečná a cestování červími děrami nebo nějakým hyperprostorem je jen hezká rekvizita scifi. Jinými slovy, styk mezi civilizacemi, vzdálenými tisíce světelných let a navíc fungujících v jiném časovém období, neexistuje. Možná někde v nekonečném vesmíru existují některé civilizace blízko sebe jak prostorově, tak časově, ale to asi není náš případ.
Odpovědět1  0
Son_of_the_bit (961) | 16.7.202316:18
Nebuď tak Einsteinovsky přízemní. Máme tu přece kvantovou fyziku a s kvantovou provázaností dvou částic. Ta umožňuje komunikaci okamžitou, nezávislou na rychlosti světla. Už se to testovala komunikace se satelitem na oběžné dráze.
Odpovědět1  0
peteb (361) | 13.7.202315:27
Pocet obeti vojenskych­/civilnich jen za samotne Napoleonske valky se odhaduje celkem na 6 milionu ­(za cca 12 let­). V te dobe bylo na Zemi cca 1 mld lidi. Pokud by platilo Vase tvrzeni muselo by za prvnich 23 let 21. stoleti zemrit ve valkach nasobky 12 milionu ­(pri prepoctu na soucasnou zalidnenost Zeme nasobky 100 mil. lidi­).
https:­/­/en.wikipedia.org­/wiki­/Napoleonic_Wars
https:­/­/en.wikipedia.org­/wiki­/List_of_wars_by_death_toll ­(7 mil od 2000?­)

Nuklearni apokalypsa mozna vyhubi lidstvo­/faunu­/floru, ale jednoduche mikroorganismy maji sanci prezit. Slunce ma svitit jeste par miliard let, takze je tu nenulova sance ze se zde vyvine dalsi snad inteligentnejsi zivot.
Odpovědět1  0
Son_of_the_bit (961) | 13.7.202318:03
Za napoleonských válek zahynulo 2,5 mil vojáků během 12 let, což znamená zhruba 200 tis­/rok.
https:­/­/en.wikipedia.org­/wiki­/Napoleonic_Wars_casualties

Obávám se že v absolutních číslech dnes umírá ve válkách víc než těch 200 tis­/rok. Poměrově bys měl pravdu, ale zase jiná čisla bys dostal v době míru po napoleonských válkách. Bohužel lidstvo je pořád stejně dementní jako před staletími, jenom nástroje má díky pokroku lepší.

Nukleární apokalypsa a vznik nového inteligentnějšího života ­- o tom přece mluvím. To je ten důvod Fermiho paradoxu a proč ve vesmíru pravděpodobně neexistuje vyspělá civilizace schopná komunikovat ­- všechny se nakonec zničí samy. A ty co tuhle bariéru sebezničení přežijí třeba z nějakého dobrého důvodu drží hubu a neupozorňují na sebe.
Odpovědět0  0
Jardadoma (1439) | 13.7.202315:57
Počítám, že tu rovnici dělal na základě relevantních dat, jako kde je kolik civilizací a tak.
Odpovědět0  0
Pavel Matějka (1506) | 14.7.20236:21
Ta rovnice je jen násobek sedmi předpokladů, některých značně optimistických ­(například existenci planety v soustavě, vhodné pro život, pokládá za zákonitou a dokonce rovnou 0,5­-2,5, v průměru 2­). A protože se pravděpodobnosti násobí, výsledek rovnice se pohybuje mezi 10^−8 do 10^9. Takže je to nejzelenější ze všech teorií a tvrzení, že vychází miliony, je pravdivé stejně, jako že vychází výsledek menší než jedna ­- takže neexistujeme.
Odpovědět0  0
Son_of_the_bit (961) | 16.7.202316:41
Předpokládat že astrofyzici jsou dementi a neumí dosadit do rovnice nějaká releevantní data je poněkud arogantní.

Ve skutečnosti dle známých dat by mělo v naší galaxii existovat hodně civilizací. A vzhledem k tomu, že Mléčná dráha má průměr 106 tis světelných let, tak bychom měli ty ostatní civilizace být schopni detekovat dle radiových emisí. Spíš je otázka citlivosti současné techniky a jestli vůbec jsme schopni nějaké to vysílání TV­-mimozemšťan z druhého konce galaxie vůbec zachytit. Netuším jestli jsme schopni zachytit TV signál z alfa centauri.
Odpovědět0  0
honza1616 (3574) | 13.7.202315:20
Ta dosažitelná vzdálenost je irelevantní, lidstvu jde jen o to jestli ve vesmíru ten život vůbec exustuje,
a na to je jednoduchá odpověď,
...ANO, někde určitě ano.‼️
Jeho kontaktování či alespoň zkoumání ­(pokud nejde o inteligentní život­) je až druhořadý krok.

Co se týká času za posledních 13Mld let, je dost možné že některé civilizace stejně jako zanikají tak i průběžně vznikají nové ­(nebo život obecně­)
Život kdesi v hlubinách vesmíru mohl vzniknout klidně 2Mld let po velkém třesku a stejně tak zrovna teď někde můžou vznikat další životní forma teprve na bakteriální úrovni.

Uhlík.... To je podle mě největší chyba, že lidstvo se soustředí na hledání života na bázi uhlíku a v nám podobných životních podmínkách.
Životni formy mohou existovat i na základě jiných prvků,
lidé mají v těle mimo uhlíku i železo, vápník, fosfor.... Co když jeden z těchto prvku je právě základním kamenem jiné životní formy a právě uhlík je jen stopovým prvkem v jejich buňkách,
Stejně tak to platí pro pozemské extremofily které odolávají i teplotám kdy se vaří voda a naopak byl objeven bakteriální AKTIVNÍ nikoliv hybernující život přímo uvnitř ledu, nebo v extrémně kyselých či zásaditých prostředích,

🙄Nechápu tedy tu vyloženě přímočarou cestu hledání života na bázi uhlíku na planetách v pro nás obyvatelné zóně,
na planetě kde byla zachycena voda a atmosféře nevykazující nepřátelské prostředí

⚠️Co když první životní formy které objevíme budou složený hlavně s fosforu, teplota pro jejich přežití bude ­-200°C, v těle jim bude kolovat kapalný metan a jejich prostředí bude celkové velice kyselé ?
Tedy naprostý opak toho co do teď hledáme ☝🏻
Odpovědět1  0
Son_of_the_bit (961) | 13.7.202320:02
Tohle je dobré: Astrofyzik vysvětluje proč žádná vyspělá civilizace nás nikdy nekontaktuje prostě protože jsme pro ně primitivní barbaři:
https:­/­/www.youtube.com­/shorts­/NHJfaN8gS5Q
Odpovědět0  0
Pavel Matějka (1506) | 14.7.20236:28
Jenže jedině uhlík je mnohonásobného řetězení, takže jen na jeho základě mohou vznikat složité organické sloučeniny, jako je DNA.

Pravda, umí to i křemík a v některých živých organismech se vyskytuje ­(žahavá vlákna kopřiv­). Jenže křemík se nedokáže řetězit dostatečně složitě a navíc reakce sloučenin křemíku mají špatnou energetickou bilanci.
Odpovědět0  0
Jardadoma (1439) | 14.7.202313:52
Otázkou je, jak definovat život, případně myšlení. Jak se pozná mrtvý člověk od živého? Zmizí jeho elektrické impulzy?
Život jsou elektrické­/chemické informace, přenášející informace do vyhodnocovacího centra?
Odpovědět0  0
Pavel Matějka (1506) | 15.7.202317:43
Obávám se, že náhodný vznik jednoduchého naprogramovaného počítače schopného dalších automodifikací je podstatně méně pravděpodobný, než vznik uhlíkatých živých buněk.
Odpovědět0  0
Deluxa (220) | 13.7.202314:39
.....a zaroven je to aj odpoved na to ake iq ma Musk.
Odpovědět0  2
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.