ELSA GLoria II nejen pro CAD
22.3.2000, Petr Klabazňa, zpráva

64 MB 2x/4x AGP grafická karta pro high-end profesionální grafické aplikace.

Vysoký výkon grafických ovladačů pro Windows NT 4.0, Windows 98 a Windows 2000
Nástroje ELSA WINmanSuite v uživatelsky příjemné formě
Ovladač OpenGL optimalizovaný pro profesionální graficé aplikace
Ovladače pro CAD aplikace - AutoCAD 2000/R14 a 3D Studio MAX/VIZ R3/2.x
Maximální spolehlivost daná grafickou technologií ELSA
Poslední technologie od nVidia určená pro pracovní stanice
Připravenost pro budoucí využití - univerzální návrh karty pro AGP 2x/4x
Velikost videopaměti 64 MB
RAMDAC 350 MHz
Maximální rozlišení 2048 x 1536 pixelů při 85 Hz v 3D TrueColor
Nechybí ani DVD přehrávač ELSAmovie
Záruka od výrobce po dobu 6-ti let

Rychlé rozbalení krabice bylo otázkou pár sekund a již jen kartu vložit do základní desky. Á promiňte, ještě vyfotografovat ... Zde je - nejprve obal a dále pak také karta samotná. No za ty peníze mohla být o něco málo větśí .. ať vím, za co jsem vlastně tolik platil. Celé desce vévodí grafický čip umně schovaný pod černý chladič s ventilátorkem, který mimochodem se mi je´ví ještě větší, než býval na klasických intelovských Pentiích. Napájení samotného ventilátorku je realizováno přímo z konektoru na grafické kartě (v podstatě klasický postup). Jeho pozice je po stranách fixována dvěma umělohmotnými kolíky s pružinkami. Ale ani po jejich demontáži se k čipu nelze dostat - chladič je totiž velmi pečlivě k čipu přilepen a nemám odvahu je od sebe odtrhávat. Co když bych vytrhl nějaké ty elektrony nebo spíše tranzistory. Ale věřme, že tam je NVIDIA Quadro a jak vypisuje Sisoft Sandra dokonce v revizi A. Ze strany součástek je vidět "pouze" polovina videopaměti (čtyři čipy), další čtyři jsou umístěny z druhé strany (tedy spojů). Potom kromě konektoru na monitor, vnitřního rozšiřujícího konektoru (mimochodem tajně doufám, že se časem ukáží jeho možnosti), dvou stabilizátorů, krystalu a páru celkem nepotřebných IO je zde dvojice vyhlazovacích elektrolytů (patrně s kapacitou 1G).

Při pohledu na tuto kartu mě pouze napadá, že by se dala umístit nálepka na střed vrtulky ventilátorku - pohled by byl určitě ještě příjemnější. Pozornému uživateli jistě neuniklo ani logo firmy umístěné v levém spodním rohu, těsně nad AGP.
Myslím, že jsem vážné zájemce příjemně naladil a nyní již nám nezbývá, než poćkat na kvalifikovanou recenzi, která bude zaměřena na možnosti, kterých si obyčejný uživatel (nebo spíše uživatel s obyčejnou grafikou) ani nemůže všimnout.
A nyní již jen webová stránka výrobce, kde si lze v tabulce doplnit podrobnější technickou specifikaci k této kartě - pokud máte zájem, klikněte zde.
Zdroj Elsa a grafická karta Gloria II