reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Elsa se pouští do grafických karet s čipy Radeon

9.6.2003, Štěpán Mrázek, článek
Elsa se pouští do grafických karet s čipy Radeon
Společnost Elsa byla pro mnoho uživatelů dlouhodobě spojena s grafickými čipy nesoucími logo nVidia. Nyní tato společnost uvádí na trh řadu grafických karet postavených na čipech Radeon 9200 až 9800.
Společnost Elsa je tradiční výrobce grafických karet. Po problémech počátkem minulého roku (neschopnost splácet pohledávky) o ní nebylo nějakou obu slyšet, ale nyní přichází s velice zajímavou zprávou. Jedná se o uvedení nové řady grafických karet postavených na čipech Radeon 9200, 9600 a 9800.

Rád bych ještě připomněl, že Elsa tradičně vyráběla nejen multimediální grafické karty, ale i modely určené pro nasazení v pracovních stanicích. Ty byly tradičně postaveny na grafických čipech nVidia Quadro (či třeba i TNT2 v minulosti). Pravděpodobně si kladete otázku proč se Elsa odvrátila od společnosti nVidia a pustila se do produkce grafických karet postavených na čipech Radeon (mimochodem v nabídce jsou i modely Radeon 7500/9500/9700).

Důvod spočívá v konkurenci! Společnost Leadtek získala exkluzivní práva k výrobě grafických karet pro region Asia/Pacifik. Samotná Elsa uvádí, že produkty nVidia i nadále zůstanou primárním produktem pro pracovní stanice. Co se týká grafických karet pro multimediální nasazení, pak zde bude produkovat výrobky postavené na čipech obou výrobců. Poměr mezi ATI a nVidia má být nastaven dle požadavků trhu. Realita je taková, že na webu "Neue Elsa GmBH" naleznete pouze grafické karty s čipy společnosti ATI.
reklama