www.svethardware.cz
>
>
>
>

Epic vs. Apple: Soud dal za pravdu Applu, Epic se choval nečestně

Epic vs. Apple: Soud dal za pravdu Applu, Epic se choval nečestně
, , aktualita
Už pár týdnů hoří boj mezi společností Apple a Epic Games kvůli provizím. Epic Games totiž navzdory podmínkám App Store vložili do své aplikace svůj platební systém. Neoprávněnost takového činu potvrdil i soud.
K oblíbeným
reklama
Boj mezi společnostmi Apple a Epic Games pokračuje a nedávno proběhlo i soudní slyšení. To kvůli koronavirové pandemii proběhlo online přes Zoom a trvalo asi 3 hodiny. Celý problém je v tom, že Apple App Store vyžaduje, aby jakékoli platby z aplikace šly přes jeho platební systém. Vedle jasné snahy o zisky z provizí to má ale i jeden další účel, který je hlavním argumentem společnosti Apple. Zajišťuje tím vysokou bezpečnost a nehrozí tak, že by se uživatel kupující si něco na App Store dostal na nějaký jiný platební systém třetí strany, který by mohl být potenciálně nebezpečný a vést např. ke krádeži dat o platební kartě. A právě toto porušil Epic Games, který do své hry Fortnite zavedl vlastní platební systém, ačkoli to odporuje podmínkám App Store a vědomě tak porušil dohodu, kterou uzavřel s Applem. Ten kontroval stažením aplikace z App Store, zrušením možnosti přihlášení Sign in with Apple i zrušením účtu vývojářů.
 
Fortnite
 
Připomeňme, že tento boj o provize se týká plateb přes App Store a aplikace. Pokud si aplikaci zaplatíte mimo systém Applu, je to vaše věc a klidně takovou aplikaci můžete používat na iOS nebo iPadOS. Klidně si tak můžete zaplatit Spotify na stránkách spotify.com, Netflix na netflix.com a používat je bez omezení na platformě Applu, aniž by Apple z takového předplatného uviděl jediný cent. Jde totiž o platby vedoucí ze systému Applu. Jestli tedy chce uživatel podstoupit rizika při placení jinde mimo ekosystém Applu, je to jeho věc a jeho problém, je mu to Applem dovoleno, ale nesmí toto riziko podstupovat z platformy Applu. Problémem pro vývojáře je pak ten fakt, že pro uživatele aplikace je jednodušší si další věci dokupovat přes samotnou aplikaci a nikoli např. přes web vývojáře (aplikace) a synchronizovat to přes uživatelský účet. Představit si můžeme třeba nákup DLC do hry. Proti nemožnosti získat zákazníky přímo přes aplikace se postavilo 13 společností, které vytvořily koalici.
 
Soudkyně Yvonne Rogers v soudním slyšení nesouhlasila s argumenty společnosti Epic Games a nařčení, že Apple svým chování narušuje antimonopolní zákony. Podle ní uzavřené systémy vždy existovaly a existují, jsou běžnou součástí byznysu, mělo je Nintendo, Sony a dokonce i Microsoft, který se staví proti Applu (zejména kvůli omezením jeho herní streamovací služby xCloud). Zatímco Epic Games argumentovali tím, že jsou přeci dlouhodobým partnerem Applu a tedy by se jejich platebnímu systému mělo věřit a není bezpečnostním rizikem, soudkyně naopak zmínila, že Epic Games vědomě porušil uzavřenou smlouvu, choval se nečestně a tím naopak vytváří bezpečnostní riziko (jinak řečeno naznačila, jak může Apple věřit někomu, kdo záměrně porušuje smlouvy, a jak jim mohou věřit samotní zákazníci, když nemají problém s porušením dobrovolně uzavřených smluv a tedy nečestným jednáním?). Samotný soud ale nevynesl žádný pravomocný verdikt, který by mohl před porotou pokračovat do července příštího roku.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lepší než dabing: Cyberpunk 2077 synchronizuje řeč s pohyby úst v 10 jazycích Lepší než dabing: Cyberpunk 2077 synchronizuje řeč s pohyby úst v 10 jazycích
Cyberpunk 2077 měl sice dorazit už na jaře, ale nakonec tvůrci stihnou ještě letošní podzim, takže tato hra rozhodně nebude kandidát na titul s nejvícekrát odloženým nástupem na trh, na to jsou tu jiné. Navíc se ukazuje, že technicky bude opravdu na výši.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků
Americké NASA se nyní povedlo to, co minulý rok předvedla japonská JAXA. Tentokrát ale nejde o sondu Hayabusa2 u asteroidu Ryugu, ale o OSIRIS-REx a asteroid Bennu. Úkol byl ale stejný, sebrat vzorky pro odeslání na Zemi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc
Americká NASA myslí i na to, aby měli návštěvníci Měsíce i komfortní přístup k datům, a tak si v rámci iniciativy Tipping Point objednala u Nokie lunární síť využívající technologii 4G LTE. Bude stoprocentní pokrytí?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD GPU v procesorech Samsung: na Exynos 9925 si ještě počkáme AMD GPU v procesorech Samsung: na Exynos 9925 si ještě počkáme
Před dvěma měsíci se objevily zprávy, že Samsung bude více spolupracovat se společnostmi AMD i ARM. Její nové procesory Exynos by tak měly v budoucnu obsahovat grafické čipy od AMD, prvním takovým má být Exynos 9925.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sony PS5 bude ladit své chlazení dle konkrétních her Sony PS5 bude ladit své chlazení dle konkrétních her
Ten samý inženýr, který nedávno předvedl, jak se rozebírá konzole PlayStation, uvedl i jednu zajímavost o jejím chlazení. To má být totiž laděno na základě toho, jaká konkrétní hra právě na konzoli běží.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek