reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

EPOC a synchronizace

, , článek
Dnes si povíme něco málo o synchronizaci dat mezi kapesními počítači PSION s operačním systémem EPOC a klasickými stolními PC s operačním systémem Windows.
Jestliže již patříte do stále se rozrůstající rodiny uživatelů kapesních počítačů, určitě vás zajímají i možnosti synchronizace těchto zařízení se "stolními" PC. Možnosti platformy PalmOS i PocketPC už byly mnohokrát probrány; podívejme se ale trochu blíže, jak je na tom platforma Psion s operačním systémem EPOC. Tento systém sice není - ve srovnání se zbylýma dvěma - tak rozšířen, rozhodně to ale neznamená, že by neměl svému uživateli v oblasti synchronizace co nabídnout. Právě naopak.

Co je zapotřebí?

Vzhledem k tomu, že soubory jsou v systému EPOC ukládány ve svém speciálním formátu, i jejich synchronizace je trochu obtížnější než u systémů Windows, kde si vystačíte pouze s kopírováním souborů.
Před samotnou synchronizací je potřeba váš Psion k počítači připojit. K tomuto účelu poslouží datový kabel, kolébka nebo třeba IR spojení - na tom zase tak moc nezáleží. Další podmínkou pro synchronizaci je nutnost mít na počítači nainstalovaný software PsiWin. Ten se vyskytuje v nejrůznějších verzích, přičemž ta nejnovější 2.3.3 dokáže již bez problémů komunikovat i se systémem Windows 2000 (což byl dřív problém). S PsiWinem je pak spojená i aplikace Copy Anywhere, která se spustí automaticky při propojení Psionu s počítačem. Jako poslední je nutné mít nainstalovaný konvertor, jehož úkolem je převádět soubory z formátu Epoc do "běžných" PC formátů.

Synchronizace s MS Office

Asi nejpoužívanější bude synchronizace mezi Psionem a aplikacemi kancelářského balíku MS Office (linuxoví příznivci prominou). V tomto ohledu má Epoc opravdu co nabízet. Zaměřme se na převod do programů Word a Excel.

Při přetažení souboru z Psionu do počítače vás konvertor automaticky vyzve, abyste zvolili patřičný výstupní formát. Pokud převádíte textový soubor do formátu Wordu, doporučoval bych použít jako výstupní formát RTF (Rich Text Format). Pokud totiž zvolíte konverzi do Wordu 97/2000, budete nemile překvapeni nepřevedením českých znaků.

Také u Excelu není vše naprosto bez problémů. Pokud zvolíte formát Excel 97 nebo 2000, s češtinou se rozlučte taktéž. Jako převodní formát se mi osvědčil Excel 95, kde se čeština převádí korektně.

U Outlooku je situace o něco růžovější. Po nainstalování PsiWinu na váš počítač se v Outlooku objeví malá ikonka označující synchronizaci. Po kliknutí na ni by se vám měla zjevit následující tabulka, kde si můžete navolit i několik parametrů pro následující synchronizaci. Zmiňovaná synchronizace je však možná pouze s plnohodnotným Outlookem, nepracuje s - v našich podmínkách podstatně rozšířenějším - Outlookem Express.


Obr.1 - Psion Synchronizer

Můžete si zde vybrat, zda budete chtít synchronizovat pouze agendu nebo i e-maily. Co se týče synchronizace agendy, zkontrolují se vám následující položky: kontakty, kalendář a úkoly. Po provedení synchronizace by si obsah agend v Psionu a PC měly odpovídat. U agendy si můžete také vybrat, jestli se mají synchronizovat položky pouze v pracovních hodinách nebo celé dny.


Obr. 2 - Synchronizace agendy

Co se týče synchronizace pošty - v nastavení si můžete vybrat jednotlivé složky v Outlooku, které budete chtít sladit s Psionem a to, zda se pošta má synchronizovat i s přílohami (a případně do jaké jejich maximální velikosti).

Ostatní

Samozřejmě, že Epoc se nesynchronizuje pouze s MS Office. Na výběr máte spoustu dalších aplikací, se kterými je schopen komunikovat. Pro lepší přehled následující tabulka:

EPOC formát
PC formát
EPOC WordMicrosoft Word for Windows 2.0, 6.0, 95, 97, 2000
Corel Word Perfect 5.1, 5.2, 6.0, 7.0 a 8.0
Microsoft Works for Windows 3.0 WP a 4.0 WP
Lotus Ami Pro 3.0 a 3.1
Rich Text Format
Plain Text (ANSI and ASCII)
EPOC SheetMicrosoft Excel 4.0, 5.0, 95, 97, 2000
Lotus 1-2-3 WK1, WK3 a WK4
Borland Quattro Pro 5.0, 6.0, 7.0 a 8.0
Microsoft Works for Windows 3.0 SS a 4.0 SS
EPOC ContactsSynchronizace:

Lotus Organizer 2.1 a 97
Microsoft Schedule+ 7 a 7a
Microsoft Outlook 97, 98, 2000 (ne však Outlook Express)
EPOC AgendaSynchronizace agendy:

Lotus Organizer 2.1 a 97
Microsoft Schedule+ 7 a 7a
Microsoft Outlook 97, 98, 2000
EPOC DataSynchronizace databází:

FoxPro 2.0, 2.5, 2.6 a 3.0
dBASE III, IV a 5.0
CSV (Windows Comma Separated Values)
Microsoft Access 95, 97, 2000

Synchronizace kontaktů:

Lotus Organizer 2.1 a 97
Microsoft Schedule+ 7 a 7a
Microsoft Outlook 97, 98, 2000 (ne však Outlook Express)
EPOC SketchWindows bitmap (.BMP)
EPOC Record and
Voice Notes
Windows Wave (.WAV)
EPOC Jotterz EPOC Jotter do Windows text

Z tohoto přehledu je jasné, že pokud se teprve rozhodujete, zda okusit kouzlo systému Epoc, o svá data se rozhodně nemusíte bát. Můžete mi věřit, že rozhodně nezůstanou uvězněna pouze v kapesním počítači, ale budete je moci šířit nejrůznějšími formáty do "vnějšího" světa.
reklama
reklama
reklama