reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ESA objevila proud tekutého železa v jádru Země

20.12.2016, Jan Vítek, aktualita
ESA objevila proud tekutého železa v jádru Země
Evropská vesmírná agentura (ESA) v roce 2013 vypustila na oběžnou dráhu tři satelity Swarm, které od té doby studují především magnetické pole Země. Díky tomu byla objevena pásma tekutého železa v jádře, jež se v něm pohybují.
ESA tento pohyb přirovnává k tryskovému proudění větru v atmosféře, ovšem s tím rozdílem, že nejde o vítr, ale o tekuté železo a ne o atmosféru, ale o zemské jádro. Je tak zřejmé, že ani rychlost takového proudění nebude závratná. Činí dle zjištěných informací asi 40 kilometrů za rok.

Satelity Swarm podrobně sledují magnetické pole Země a jeho změny, díky čemuž dokázaly vytvořit celkový obrázek, který můžeme přirovnat k rentgenovému snímku, respektive celé řady snímků. Díky nim bylo možné vůbec poprvé sledovat proud roztaveného železa v jádru a také pochopit, proč tam vůbec je, jak se vyjádřil docent Phil Livermore z University of Leeds.

Zemské jádro začíná nějakých 3000 kilometrů pod povrchem, takže sledování jeho vnějšího projevu v podobě magnetického pole je ten nejlepší způsob, jak můžeme pozorovat jádro samotné. Změny v magnetickém poli již dříve prozradily například to, že vnější část jádra se pohybuje rychleji v oblasti severní polokoule, a to především pod Aljaškou a Sibiří

Data satelitů Swarm pomohla lépe objasnit procesy odehrávající se hluboko pod zemí. Zjistila se přímá spojitost se změnami v magnetickém poli a pohybem zmíněného proudu železa, který má aktuálně rychlost zmíněných 40 km za rok, a to západním směrem. Jde o třikrát vyšší rychlost než u materiálu u okraje jádra a několikasettisíckrát rychlejší pohyb v porovnání se zemskými tektonickými deskami.
- satelity Swarm -


Rychlý proud železa se nachází hned vedle hranice mezi dvěma rozdílnými oblastmi jádra, přičemž tato hranice ovlivňuje směr jeho pohybu, který je zajištěn díky vzplývavosti, nebo spíše díky změnám v magnetickém poli uvnitř samotného jádra. Konkrétně se objevený proud pohybuje kolem severního pólu.

Tento objev je první, který satelity Swarm učinily ve vztaku k zemskému jádru a výzkumníci předpokládají, že další budou brzy následovat. Aktuálně Swarm krouží kolem Země a měří vedle magnetismu jádra, pláště a oceánů také ionosféru a samozřejmě magnetosféru. Rune Floberghagen z ESA k tomu podotkl, že magnetické pole Země se neustále mění a nepřekvapilo by je, kdyby objevený proud náhle změnil svůj směr.

Zdroj: Leeds.ac.uk
reklama