www.svethardware.cz
>
>
>
>

ESA Space Rider: evropská znovupoužitelná vesmírná loď

ESA Space Rider: evropská znovupoužitelná vesmírná loď
, , aktualita
Evropská vesmírná agentura připravuje svého "vesmírného jezdce" jak označuje loď, která je navrhována s účelem opětovného použití. Určena bude pro rakety Ariane a Vega a připravena má být do několika let. 
K oblíbeným
reklama
ESA (European Space Agency) jistě podrobně sleduje aktivity firmy SpaceX, která založila svůj vesmírný program na znovupoužitelnosti raket i lodí. Evropská agentura se tak rozhodla pohnout s vlastním projektem, který se týká lodi Space Rider. Ta nebude určena pro posádku a využívat má rakety z rodin Ariane a Vega. 
 
 
Slovo Rider zde figiruje jako zkratka pro Reusable Integrated Demonstrator for Europe Return a výsledná loď má být připravena do roku 2022, aby mohla v rámci prvních misí využít raketu Vega-C startující z Kourou (Francouzská Guyana). Inženýři chtějí vytvořit loď, která bude schopna s využitím vlastních prostředků zůstat na nízké orbitě ve výšce až 450 km, kde budou moci na její palubě probíhat vědecké experimenty až po dobu dvou měsíců. 
 
Space Rider bude schopen na své palubě pod otevíratelným krytem nákladového prostoru nést až 800 kg nákladu, a to v prostoru o objemu 1200 litrů. Dva rozkládací solární panely poskytnou až 600 W elektrické energie využitelné pro nezbytnou komunikaci, výpočetní techniku a regulaci teplot v nákladovém prostoru. 
 
Na konci své mise se Space Rider navede do atmosféry a pomocí keramických štítů bude zbrzděn atmosférou natolik, aby mohl rozvinout svůj paraglide. Nespadne tak na pouhém padáku, ale na paraglidovém křídle, díky němuž bude moci svůj sestup řídit na potřebné místo a tam měkce dosednout na vysunovací podvozek. Jde ale pouze o bílou přední část. Ta zadní s motorem a solárními panely se před vstupem do atmosféry odpojí.
 
 
Samotný Space Rider není zrovna zbrusu nový koncept. Je do velké míry založen na designu Intermediate eXperimental Vehicle (IXV), které bylo otestováno už v roce 2015. Bylo ale menší, bez vysunovacího podvozku a méně robustní. Vedle toho si inženýři vypůjčili pro druhou část zařízení také stupeň AVUM+ vyvinutý pro raketu Vega-C. 
 
Space Rider by měl vydržet alespoň pět startů a jen minimální údržbou mezi lety. ESA jej chce využít jak pro vlastní účely, tak pro komerční, čili nákladový prostor se bude i pronajímat. Do konce tohoto roku by mělo proběhnout přezkoumání základního designu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EU sjednocuje pravidla pro létání s drony EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené PC sestavy: červen 2019 Doporučené PC sestavy: červen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek55 komentářů
Symantec byl hacknut, prý se ale nic vážného nestalo Symantec byl hacknut, prý se ale nic vážného nestalo
Je vždy docela paradoxní, pokud hackerskému útoku podlehne společnost, která se zabývá bezpečností. Tentokrát se to stalo společnosti Symantec, které se nabourali do jejich australské laboratoře. Symantec ale říká, že o nic vážného vlastně nešlo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft nevylučuje browser Edge i pro Linux Microsoft nevylučuje browser Edge i pro Linux
Kdysi nemožné věci se mohou stát realitou. Vývojáři z Microsoftu totiž nedávno v diskuzi na Redditu potvrdili, že by mohli představit internetový prohlížeč Edge i pro operační systém Linux, nic zásadního tomu nebrání.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Návrat USA na Měsíc bude stát přes 20 mld. USD, tvrdí NASA Návrat USA na Měsíc bude stát přes 20 mld. USD, tvrdí NASA
Americká kosmická agentura NASA se konečně trochu více rozpovídala o nákladech na let na Měsíc. Tam by chtěla být s astronauty už za pět let a hovoří se o částce, která má přesahovat 20 miliard USD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře