www.svethardware.cz
>
>
>
>

ESA Space Rider: evropská znovupoužitelná vesmírná loď

ESA Space Rider: evropská znovupoužitelná vesmírná loď
, , aktualita
Evropská vesmírná agentura připravuje svého "vesmírného jezdce" jak označuje loď, která je navrhována s účelem opětovného použití. Určena bude pro rakety Ariane a Vega a připravena má být do několika let. 
K oblíbeným
reklama
ESA (European Space Agency) jistě podrobně sleduje aktivity firmy SpaceX, která založila svůj vesmírný program na znovupoužitelnosti raket i lodí. Evropská agentura se tak rozhodla pohnout s vlastním projektem, který se týká lodi Space Rider. Ta nebude určena pro posádku a využívat má rakety z rodin Ariane a Vega. 
 
 
Slovo Rider zde figiruje jako zkratka pro Reusable Integrated Demonstrator for Europe Return a výsledná loď má být připravena do roku 2022, aby mohla v rámci prvních misí využít raketu Vega-C startující z Kourou (Francouzská Guyana). Inženýři chtějí vytvořit loď, která bude schopna s využitím vlastních prostředků zůstat na nízké orbitě ve výšce až 450 km, kde budou moci na její palubě probíhat vědecké experimenty až po dobu dvou měsíců. 
 
Space Rider bude schopen na své palubě pod otevíratelným krytem nákladového prostoru nést až 800 kg nákladu, a to v prostoru o objemu 1200 litrů. Dva rozkládací solární panely poskytnou až 600 W elektrické energie využitelné pro nezbytnou komunikaci, výpočetní techniku a regulaci teplot v nákladovém prostoru. 
 
Na konci své mise se Space Rider navede do atmosféry a pomocí keramických štítů bude zbrzděn atmosférou natolik, aby mohl rozvinout svůj paraglide. Nespadne tak na pouhém padáku, ale na paraglidovém křídle, díky němuž bude moci svůj sestup řídit na potřebné místo a tam měkce dosednout na vysunovací podvozek. Jde ale pouze o bílou přední část. Ta zadní s motorem a solárními panely se před vstupem do atmosféry odpojí.
 
 
Samotný Space Rider není zrovna zbrusu nový koncept. Je do velké míry založen na designu Intermediate eXperimental Vehicle (IXV), které bylo otestováno už v roce 2015. Bylo ale menší, bez vysunovacího podvozku a méně robustní. Vedle toho si inženýři vypůjčili pro druhou část zařízení také stupeň AVUM+ vyvinutý pro raketu Vega-C. 
 
Space Rider by měl vydržet alespoň pět startů a jen minimální údržbou mezi lety. ESA jej chce využít jak pro vlastní účely, tak pro komerční, čili nákladový prostor se bude i pronajímat. Do konce tohoto roku by mělo proběhnout přezkoumání základního designu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou
Neutronová hvězda je velice hustý objekt, ovšem z černou dírou se v tomto ohledu nemůže rovnat. Nicméně pokud se takové dva objekty srazí, společně vyvolají i šíření takových gravitačních vln, jaké byly nyní vůbec poprvé zachyceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA přináší speciální ovladače GeForce 436.02 Gamescom NVIDIA přináší speciální ovladače GeForce 436.02 Gamescom
NVIDIA zařadila do nabídky GeForce 436.02 Gamescom Special Graphics Drivers, ostatně sama má na Gamescomu v Kolíně silné zastoupení. Těšit se můžeme na optimalizace, nevyhlazované škálování obrazu a další novinky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus
Chystá se další kryptoměna, jako by jich zatím nebylo málo. Novinku bude mít na svědomí kryptoměnová burza Binance, která chce v tomto případě vytvořit stablecoin. Zatím nese název Project Venus a bojovat bude i proti Facebooku a jeho Libře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair nabízí bezdrátovou herní klávesnici K57 RGB Corsair nabízí bezdrátovou herní klávesnici K57 RGB
Corsair si pro návštěvníky Gamescomu připravil představení klávesnice K57 RGB Wireless Gaming Keyboard, která je první vybavená rozhraním Slipstream Wireless a RGB LED Capellix. Co to znamená?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář