EU sjednocuje pravidla pro létání s drony

EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
, , aktualita
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
K oblíbeným
reklama
Pokud jste pilotem dronů, jistě víte, že každá země má pro létání s nimi jiná pravidla a to, co je jinde naprosto v pořádku, může v jiné zemi vést přinejlepším k pořádné pokutě. Poslanci Evropského parlamentu tak zapracovali na nových směrnicích pro létání s drony, které budou stejné ve všech členských zemích EU a ty budou mít jen mírné možnosti, co pozměnit. To vše má usnadnit i výrobcům činnost na evropském trhu, který bude více předvídatelný. Zásadní je to, že nové zákony specifikují typy oblastí i typy dronů a vzájemný vztah mezi těmito kategoriemi. Jinými slovy řečeno, kde se může létat s jakými drony a za jakých podmínek.
 
Dron DJI
 
Nejprve se zběžně podíváme na typy dronů. Ty se budou dělit do kategorií C1 až C4 podle jejich velikosti. Drony kategorie C0, ať už vyrobené nějakou společností nebo svépomocí, musí vážit do 250 gramů. Nesmí létat rychleji než 19 m/s (68 km/h) a v tomto případě nemusí mít ani identifikační štítek a ani se pilot nemusí registrovat. Kategorie C1 musí vážit do 900 gramů nebo při nárazu nevyvinout větší energii než 80 J. V tomto případě už je nutno mít funkci pro návrat při ztrátě spojení, platí rychlostní limit 19 m/s a vyžaduje se jak registrace pilota, tak i sériové číslo dronu a jeho registrace pro identifikaci.
 
Kategorie dronů
 
klikněte pro zvětšení
 
Další kategorie přidávají na hmotnosti, takže např. C2 je do 4 kg. C3 už může vážit do 25 kg, C4 je pak totéž, ale bez automatického létání. Privátně postavené drony do 25 kg pak budou mít stejná omezení jako kategorie C4.
 
EP dále definoval zóny letu. A1 je možnost létat nad nezúčastněnými lidmi (nikoli však nad davy). Tak mohou létat pouze soukromě postavené drony do 250 gramů a drony kategorie C0. V případě dronů C1 je to možné pouze po splnění online tréninku a testu. Zóna A2 umožňuje létat blízko nezúčastněných lidí, tedy v bezpečné vzdálenosti a vyžaduje se i teoretický test. Tato zóna se vztahuje na drony kategorie C2. Všechny soukromě postavené drony do 25 kg, stejně jako drony kategorie C3 a C4, spadají do zóny A3, tedy je možné létat jen daleko od lidí, tedy v oblasti, kde se dá předpokládat, že lidé nebudou ohroženi. Např. mimo zastavěná území.
 
Kompletní znění by mělo projít finálním schválením v září nebo říjnu letošního roku a už v příštím roce by na jeho základě měli mít připraveny své zákony i všechny členské státy EU.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V
Na trh musí teprve ještě dorazit slíbená karta GeForce RTX 2080 SUPER, která už je ale na cestě, protože byla vyzkoušena v prvních testech. A není překvapivé, že to je zrovna benchmark z Final Fantasy XV.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás
Vypadá to, že časy poklesu cen na trhu s paměťmi DRAM jsou pryč a my se dozvídáme, že příčinou je nová exportní politika Japonska vůči Jižní Koreji. Ceny přitom zakrátko vyletěly velice prudce nahoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek