www.svethardware.cz
>
>
>

Event Horizon Telescope zachytil výtrysk od aktivní supermasivní černé díry

Event Horizon Telescope zachytil výtrysk od aktivní supermasivní černé díry
, , aktualita
Kombinované zařízení Event Horizon Telescope nám již dříve přineslo první snímek supermasivní černé díry. Nyní se zaměřil na galaxii Centaurus A s aktivním jádrem a podíval se na výtrysk její černé díry. 
K oblíbeným
reklama
Přeloni jsme se podívali na první snímek supermasivní černé díry, respektive samozřejmě jejího bezprostředního okolí. Přineslo jej příhodně pojmenované zařízení Event Horizon Telescope, což je ve skutečnosti celá řada teleskopů rozesetých po celé Zemi, díky čemuž byl vytvořen v podstatě celoplanetární teleskop, který má sice jen pár aktivních "buněk", ovšem to může trošku dohnat dlouhodobým sledováním s využitím rotace planety. Stejně se sledují tak vzdálené, masivní a jen zvolna se měnící objekty, že taková dlouhá "expozice" moc nevadí. 
 
Tehdy ještě šlo o galaxii Messier 87 (M87) s opravdu velice velkou černou dírou uprostřed, vedle níž je i Sagittarius A* uprostřed naší Galaxie se svými cca 4 miliony Sluncí jen trpaslík. Uprostřed M87 je totiž objekt o odhadované hmotnosti až 6,6 miliard Sluncí, díky čemuž byl právě vybrán jako první cíl pro EHT. 
 
 
V případě Centaurus A je to podobné, neboť tam jde zase o výtrysky od černé díry, které se ukazují i na snímku celé galaxie. Ten kombinuje záření různých spekter a je vidět, jak výtrysky značně mění celkový vzhled a v podstatě i velikost této galaxie. Čili i zde se dalo předpokládat, že EHT poskytne hodnotný záběr. Centaurus A je ale obecně velice výrazná na našem nebi a konkrétně je pátá nejjasnější a také patří mezi nejbližší galaxie, které jsou výrazně viditelné v rádiovém spektru. Přesně to EHT potřeboval. 
 
 
EHT se díval do středu eliptické galaxie vzdálené mezi 10 a 16 mil. světelných let, kde se nachází aktivní černá díra o hmotnosti kolem 55 mil. Sluncí. Ta se z našeho pohledu právě krmí přívalem materiálů, něco z toho je v polárních výtryscích odesíláno vysokou rychlostí pryč a díky vysoké udělené energii tento materiál září v rentgenovém a rádiovém spektru. 
 
Jeden z těchto výtrysků je tak vidět v neuvěřitelném detailu, který ilustruje i úhel pohledu 50 µas. Jde tak o 50x10-6 úhlových vteřin, přičemž jedna úhlová vteřina je zlomek 1/3600 úhlového stupně. 
 
Výsledný snímek je asi 16x ostřejší než jakékoliv předchozí, které ukazují jádro této galaxie. Vidět ti můžeme kónický tvar výtrysku s obzvláště jasnými okraji, což značí, že může jít o jakýsi dutý vír materiálu, což už dříve naznačovaly některé analýzy jiných černých děr. Vypadá to tak, že jejich autoři měli pravdu, ale nemusí to znamenat, že materiál proudí pouze po okrajích. Může to být známka toho, jak se vyvrhovaná hmota zahřívá právě interakcí s okolními mračny.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek