EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon?

EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon?
, , aktualita
Velice zajímavé věci se dějí nejen mezi novými Radeony RX 5600 XT, ale také mezi kartami NVIDIA GeForce RTX 2060. Některé EVGA GeForce RTX 2060 KO totiž jsou vybaveny čipy, které by jim vůbec neměly příslušet. 
K oblíbeným
reklama
EVGA GeForce RTX 2060 KO jsou právě ty karty, díky nimž jsme se poprvé dozvěděli o snížení cen tohoto "RTX low-endu". Ten už se mimochodem začal konečně projevovat i na našem trhu, kde ceny různých RTX 2060 začaly klesat. Ale zdaleka to nejsou všechny a ani ještě nejde o částky, které by se daly očekávat. Nicméně nyní jde o něco jiného. 
 
 
GeForce RTX 2060 KO od EVGA, které mimochodem na našem trhu ještě nenajdeme, ale k recenzentům se už dostaly, totiž nemusí mít pouze čip TU106, jak bychom si mysleli. Jak dokládá video od GamersNexus (via YouTube) a okolní fotografie od techPowerUp, máme tu čip TU104 ve verzi 150-KC-A1. A na TU104 obecně si doposud sáhly pouze karty RTX 2070 Super až 2080 Super, takže původní RTX 2070 a také RTX 2060 Super staví na slabším TU106. 
 
 
Je zřejmé, že NVIDIA takto našla způsob, jak se zbavit až moc defektních čipů TU104, které se nehodily do žádné karty vyšší kategorie. Označila je tak za TU104-150 a poslala do nových RTX 2060, přičemž v nich se využije pouze 62 % z plnohodnotného TU104. To ale pochopitelně neznamená, že veškerý nevyužitý zbytek jednotek SM je nutně defektní, ale ve hrách prostě můžeme očekávat stejný výkon jako od jiných RTX 2060. Jenomže to nemusí platit třeba v takovém Blenderu. 
 
Server GamersNexus totiž objevil, že RTX 2060 s TU104 jsou v určité zátěži lepší než stejné karty s TU106. A nejde zrovna o zanedbatelné rozdíly. 
 
 
Srovnává se zde Founders Edition karty RTX 2060, čili referenční model, dále nová EVGA řady KO a pak referenční model RTX 2070 Super. Jak je vidět, v renderování pomocí CUDA i s využitím ray tracingu v rámci Optix je EVGA mnohem výkonnější než referenční RTX 2060. Ale jak je to možné, když počet CUDA, RT, Tensor a jiných jader/jednotek plus takty a TBP, to vše odpovídá referenčním specifikacím NVIDIE?
 
NVIDIA byla požádána o komentář a skutečně potvrdila, že RTX 2060 mohou být založeny i na TU104 a právě ty poskytnou ve vybraných případech, jako právě v Blenderu, vyšší výkon. A nejen v blenderu, ale dle testů GamersNexus třeba také v Maye, Catii, ovšem už ne v 3D Studiu MAX a také neplatí, že jde o všechny typy zátěže v rámci daného softwaru. Ve hrách přitom nelze očekávat nic podobného. 
 
 
To tak přináší otázky, na něž NVIDIA neposkytla odpověď, takže jednoduše nevíme, co za tím vězí. Samotná GeForce RTX 2060 KO přitom patří mezi levné karty a je vybavená slabším chladičem, nemůže jít nad 100 % v rámci schematu napájení a také není vůbec zaručeno, že zakoupený kus bude opravdu vybaven čipem TU104-150 a ne obvyklým TU106-200. 
 
Snad se někdy příště dozvíme, co tyto rozdíly ve výkonu způsobilo. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zkušený startup Nuvia získal 240 milionů USD na vývoj konkurence pro x86 Zkušený startup Nuvia získal 240 milionů USD na vývoj konkurence pro x86
Společnost Nuvia je sice nová a nemá za sebou nic hmatatelného, čili se dá považovat za startup, ale tvoří ji jinak velice zkušení lidé, kteří dříve pracovali i ve firmách Apple či Google coby architekti SoC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nová funkce Windows 10 nás upozorní na umírající SSD Nová funkce Windows 10 nás upozorní na umírající SSD
Téma reálné výdrže SSD je věčné a neustále probírané. Věnovat se mu bude také nová funkce pro Windows 10, která by nás měla upozornit na to, že našemu SSD zvoní hrana a opravdu bude vhodné si zajistit záchranu dat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SAE plánují v roce 2024 vyslat svůj lander na Měsíc SAE plánují v roce 2024 vyslat svůj lander na Měsíc
O zdolání Měsíce se už pokoušely sondy z různých zemí, nyní se zapojují Spojené arabské emiráty a plánují vyslat k přirozené družici Země svůj přistávací modul. Lander by se měl k Měsíci vypravit v roce 2024. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let
Poptávka po vysokokapacitních pevných discích je vysoká a jejich výrobci se dle toho budou snažit dostat na trh nové technologie co nejdříve, aby měli mít co nabídnout ve světě, v němž už na řadě trhu převzaly vládu elektronické paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Cooler Master MM720: pouze 49gramová odlehčená myš Cooler Master MM720: pouze 49gramová odlehčená myš
Letos se objevil u výrobců počítačových myší nový trend, který sice (zatím) nelze považovat za celoplošný, ale i tak je už dost rozšířený. Jde o odlehčování myší, a to především pomocí otvorů v jejich plášti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek