www.svethardware.cz
>
>
>
>

Evropská unie prý láká Samsung a TSMC, postaví tu moderní továrnu?

Evropská unie prý láká Samsung a TSMC, postaví tu moderní továrnu?
, , aktualita
Na území evropských zemí existuje ještě řada zajímavých provozů vyrábějících počítačové čipy. Své důležité linky má v Irsku firma Intel a pak tu máme i ryze evropské společnosti, ale to nejdůležitější se už dávno děje jinde. 
K oblíbeným
reklama
V poslední době jsme si četli o tom, jak má TSMC v USA stavět novou továrnu pro výrobu 5nm čipů a nejnověji se přihlásil Samsung, který by chtěl mát na území USA také moderní provoz, a to snad dokonce i s 3nm linkami. A co Evropská unie? Ta zatím podepsala deklaraci o vývoji 2nm technologie, který by měl přijít cca na 145 miliard eur, ovšem deklarace ještě nikdy nic nevyvinuly a není divu, že se objevovaly spíše skeptické reakce. Ostatně EU v tomto ohledu v podstatě nemá na co navázat, neboť ty nejmodernější procesy se dnes vyvíjejí v jiných částech světa. 
 
 
Nyní se ale od Bloombergu (via Tom's Hardware) dozvídáme, že napětí mezi USA a Čínou, stejně jako vlažný přístup Trumpovy administrativy přiměl odpovědné lidi v EU přemýšlet trošku jinak. Jde jednoduše o stejné uvažování, jaké převládlo i v USA, čili o to, aby byly k dispozici moderní výrobní kapacity přímo tam, kde jsou potřeba i výsledné produkty. Nemáme to sice potvrzeno, ale EU údajně už oslovila přední výrobce čipů, aby zvážili stavbu nové továrny právě v Evropě. To pochopitelně nemůže být nikdo jiný než Samsung a/nebo TSMC. 
 
EU už rozjela svou procesorovou a superpočítačovou iniciativu, ale pokud by chtěla na svém území vyrábět i příslušný hardware, nemá k tomu žádné kapacity, respektive tu nefigurují firmy, které by to mohly zařídit. Intel je pochopitelně mimo hru jako firma, která už nenabízí zakázkovou výrobu, což naopak platí třeba pro GlobalFoundries, ale ta zase před pár lety vzdala vývoj 7nm technologie, a tím i přestala aspirovat na to, aby se udržela mezi nejlepšími. A jiné jako ST Microelectronics mají k nejmodernějším technologiím ještě dál. 
 
Dnes se v Evropě vyrábí už jen cca 10 procent čipů v porovnání s celosvětovým trhem (bráno dle hodnoty) a to by se mělo dle záměru zdvojnásobit. Thierry Breto, evropský komisař pro průmysl k tomu dodal, že Evropa bez vlastních výrobních kapacit jednoduše nemůže být svrchovaná v digitálním světě. 
 
Dle serveru DigiTimes by ale zvláště TSMC mohlo být záměru postavit v Evropě továrnu nakloněno právě kvůli novému geopolitickému vývoji ve světě a nedaleko k tomuto uvažování může mít nakonec i Samsung. Jisté je však to, že v této době ještě nic není rozhodnuto. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny
Google se rozhodl zrychlit aktualizace svého prohlížeče. Novou verzi chce vydávat každé čtyři týdny místo stávajících šesti. Uživatelé se tak mohou těšit na častější novinky. Tato změna začne platit od Chromu 94.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K
Dlouho očekávaný nový model Nintendo Switch by měl být představen v letošním roce a na trh se dostat nejpozději před Vánoci. Hlavní, ale nikoliv jedinou novinkou se stane 7palcový OLED panel od Samsungu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty
Microsoft právě vydal aktualizaci svého prohlížeče Edge, která přináší několik zásadních novinek. Verze 89 zrychluje start o desítky procent a snižuje nároky na výkon. Došlo i na dlouho očekávané vertikální seskupení karet.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken
Velká Británie má bohatou historii kamer sledující obyvatele. Doprovodný software slouží k identifikaci lidí a nyní bude využíván ke hledání dalších hříšníků. Cílem budou řidiči, kteří vyhazují odpadky z oken aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea
Jako první s omezením výkonu při těžbě Etherea přišla karta GeForce RTX 3060 a NVIDIA jasně naznačila, že nebude poslední. Nyní už můžeme pomalu mluvit o nástupu RTX 3080 Ti, která má dostat stejné opatření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů