www.svethardware.cz
>
>

Evropský parlament hlasoval na podporu Edwarda Snowdena

Evropský parlament hlasoval na podporu Edwarda Snowdena
, , aktualita
Spojené státy mají stále jasno. Edward Snowden by měl opustit Rusko a ve své domovině čelit svým obviněním, ovšem Evropský parlament se svou většinou postavil na Snowdenovu stranu a vyzval členské země, ať mu poskytnou azyl.
K oblíbeným
reklama
Pokud nemáte potuchy, o co v tomto případě jde, pak Edward Snowden je bývalý pracovník amerických služeb NSA a CIA, díky němuž vyšly na světlo světa informace o celosvětovém sledování elektronické komunikace včetně té telefonní. Šlo o tajné vládní programy Prism a Tempora, o nichž Snowden v roce 2013 předal v Hong-Kongu informace americké verzi listu The Guardian. Snowden poté kvůli zrušenému pasu uvázl na letišti v Moskvě a v Rusku nakonec získal dočasný tříletý azyl, který by mu tak měl vypršet v srpnu příštího roku. Pokud by se dostal do rukou amerických úřadu, hrozí mu exemplární trest za vyzrazení tajných informací, však je jasné, že američané na něj mají pifku.

Nyní se ale Evropský parlament postavil na Snowdenovu stranu a doporučil členským zemím Evropské unie, aby mu poskytly azyl a zabránily jeho vydání zpět do Spojených států. Toto velice těsné hlasování, v němž bylo 285 poslanců pro a 281 proti, však není pro nikoho závazné a jedná se toliko o doporučení, které státy mohou klidně ignorovat. Sám Snowden to označil za vstřícné a přátelské gesto, které však pro americké orgány nic neznamená. Bylo by tedy zajímavé zjistit, jak by nyní zafungovaly mechanismy o vydávání hledaných osob, ovšem je zřejmé, že Snowden se je nechystá testovat.

Krom zmíněného hlasování Evropského parlamentu proběhlo nedávno ještě jedno. Většina poslanců podpořila myšlenku, že se nedostatečně podporují a zabezpečují občanská základní práva týkající se masového elektronického dohledu, nad nímž neexistuje dostatečná kontrola. V tomto hlasování bylo pro 342 a proti 274 poslanců. V konečném vyjádření Evropský parlament vyjádřil znepokojení nad tím, jaké zákony prosazují některé členské země. Tyto zákony se týkají především nových oprávnění výzvědných služeb a represivních složek, které dostaly další možnosti dohledu nad obyvatelstvem. Například v současnosti chce britská policie dostat možnost bez povolení sledovat online aktivitu každého jednotlivého uživatele internetu ve Spojeném království a včetně historie z jeho prohlížeče. Není divu, že Evropský parlament označil za zvlástě problematickou právě Velkou Británii vedle Holandska a Německa.

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek