www.svethardware.cz
>
>
>

Exoplaneta podobná Zemi: co to může znamenat?

Exoplaneta podobná Zemi: co to může znamenat?
, , aktualita
Nové zprávy z oblasti astronomie se často týkají exoplanet a zvláště těch, které se podobají Zemi. Jak ale máme interpretovat to, že daná planeta je podobná Zemi nebo má podobnou hmotnost? Co o takových planetách vůbec víme?
K oblíbeným
reklama
Nejvíce nalezených exoplanet má na kontě vesmírný teleskop Kepler, který objevil také exoplanetu Kepler-452b. Jde o vůbec první objekt o velikosti srovnatelné se Zemí, který má navíc kroužit kolem svého slunce v tzv. obyvatelné zóně. Astronomy přirozeně nejvíce zajímají právě takovéto planety, neboť na nich by mohl existovat život či alespoň vhodné podmínky pro jeho vznik a samotné by mohly být vhodné pro naši případnou budoucí expanzi do vesmíru. Takové nazývají planetami podobnými Zemi (nachází se v obyvatelné zóně) nebo jde alespoň o planety zjištěné v systému, v jehož středu je hvězda podobná Slunci.
umělecké ztvárnění exoplanety Kepler-452b


O planetách podobných Zemi se v poslední době mluví velice často, ovšem to bychom opravdu neměli brát doslova. Nelze si hned představit modrou planetu s oceány a průměrnou teplotou kolem 14 °C, a to jednoduše proto, že naše sledovací přístroje nic takového ani nemohou odhalit. Pokud se tak dočteme o planetě podobné Zemi, je na místě skepse, i když se zvyšujícím se počtem objevených exoplanet přirozeně narůstá i šance na to, že na jedné z nich by skutečně mohly panovat vhodné podmínky pro život, jak jej známe.

Aktuálně je velice obtížné takové planety vůbec detekovat, a to nejčastěji nepřímým sledováním jejich vlivu na svou mateřskou hvězdu, takže odhalení jejich atmosféry a zjištění vody na povrchu, to už je zcela mimo rámec dnešní techniky. Co ale znamená, že je nějaká planeta podobná Zemi? Potřebuje k tomu pouze být v obyvatelné zóně, čili takové, kde není ani velké teplo a ani třeskutá zima? To dnešní astronomové v podstatě neřeší, neboť to ani nemohou zjistit a my se to o realtivně blízkých exoplanetách nedozvíme ještě řadu let. Aktuálně jsou vyvíjeny techniky, které mají využít světlo vzdálených hvězd procházející atmosférou sledovaných planet, aby nám napovědělo, jaké plyny se nachází v jejich atmosféře. Ovšem pak už není v dohledu nic dalšího, co by nám umožnilo se o exoplanetách dozvědět více.

Planetu v systému Proxima Centauri by nám mohl více přiblížit plánovaný projekt Breakthrough Starshot zahrnující mnoho malinkých sond, jež se do něj mají dostat, ale toho se nikdo z nás nemusí ani dožít. Co konkrétního a relativně spolehlivého se tedy dá dnes zjistit o exoplanetách? Zatím to jsou jen tři věci: přibližná masa planety (ale ne velikost, čili ani průměrná hustota), její vzdálenost od hvězdy a jak dlouho trvá jeden její oběh, z čehož se dá také určit, zda má vázanou rotaci, a své hvězdě tak ukazuje stále stejnou tvář jako Měsíc Zemi.

Vše, co astronomové o takových planetách tvrdí, je založeno na třech zmíněných údajích a dále na jejich zkušenostech a počítačových modelech, čili jde v podstatě o domněnky. A vzhledem k tomu, že nikdo z nás dosud žádnou exoplanetu nespatřil tak jako planety/měsíce naší soustavy, jež nás stále dokáží překvapovat, můžeme si představit v podstatě cokoliv. Je tak možné, že za několik desítek let nebo i dříve budeme na dnešní údaje o vzdálených systémech jen pobaveně vzpomínat. A asi ještě velice dlouho budeme pátrat po tom, jaké exoplanety jsou a mohou být. Jisté je pouze to, že počet důvodů, proč na některé z nich nemůže existovat život podobný tomu na Zemi, nebo se nemohl vyvinout, je velice rozsáhlý, což si lze snadno uvědomit vzhledem k množství náhod, které umožnily náš vývoj na Zemi. Do celého vesmíru nebo jen naší galaxie se ale může snadno schovat mnoho takových náhodných jevů.

Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář