www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Experiment s nanočásticemi bude na ISS testovat technologie proti účinkům stárnutí

Experiment s nanočásticemi bude na ISS testovat technologie proti účinkům stárnutí
, , aktualita
Na Mezinárodní vesmírnou stanici se dostal nový experiment využívající speciální inkubátor, který bude zkoušet, zda nás nemohou nanočástice zbavit volných radikálů v těle. To by mohlo jistě ne přímo zvrátit, ale alespoň trošku zpomalit proces stárnutí těla.
K oblíbeným
reklama
Inkubátor Kubik, který právě dorazil jako experiment agentury ESA na palubu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), není žádný Kámen mudrců, ale jeho výsledek by i tak mohl být velice zajímavý. Testovat se zde budou nanočástice způsobem, který by mohl zbavit buňky volných radikálů, které je poškozují. Výsledkem by tak mohl být alespoň zpomalený proces stárnutí těla, účinnější boj proti chorobám stáří a vedle toho také to, že samotní astronauti by měli na dlouhých misích šanci zůstat déle zdraví. 
 
experiment Kubik na ISS
 
Odstraněním volných radikálů z buněk se nedá proces stárnutí zcela zvrátit, neboť jen na nich to v žádném případě nezávisí. Nicméně vysoce reaktivní částice s alespoň jedním nepárovým elektronem jsou důležitým prvkem, který k poškozování buněk přispívá. Jde prostě o to, že takové radikály "kradou" elektrony z jiných molekul, které tvoří samotnou buňku, takže ta pak postupně degraduje. 
 
Doktoři tak lidem obecně radí, aby kvůli tomu jedli dost potravin bohatých na antioxidanty, čili třeba vitamín E, vitamín C a beta karoten, aby se omezilo působení kyslíkových radikálů. Experiment evropské ESA se týká také antioxidantů, ovšem konkrétně nano antioxidantů v podobě miniaturních keramických částic označovaných za nanoceria
 
ESA tak bude zkoumat, zda takové částice dokáží i v prostředí vesmíru absorbovat volné radikály po dlouhou dobu, a to s cílem snížit riziko rozvoje srdečních chorob, Parkinsonovy choroby nebo i ztráty svalové hmoty. Nanoceria by mohla působit v jedné dávce i několik týdnů, takže mnohem déle než přirozené antioxidanty, což se bude hodit právě především ve vesmíru. 
 
Nanoceria mají za sebou samozřejmě už několik praktických studií a ukázalo se, že alespoň v krátkodobém měřítku dokáží ochránit buňky před kyslíkovými radikály. V roce 2017 také proběhl i krátký úspěšný test na palubě ISS a nyní byl v inkubátoru Kubik odstartován delší test. V něm jsou udržovány vzorky při konstantní teplotě 30 °C a nanoceria budou dělat svou práci po dobu šesti dní, čili dvakrát déle než při předchozích testech. Poté budou vzorky zmrazeny a počkají si na návrat zásobovací lodí zpět na zem, aby mohly být srovnány se vzorky, které se do vesmíru nepodívaly. Účel je tedy zřejmý, a sice porovnat obě skupiny vzorků a zjistit, jaký efekt měla mikrogravitace a také zvýšené dávky kosmického záření. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínské drony pod hrozbou banu Trumpa, DJI v nejistotě Čínské drony pod hrozbou banu Trumpa, DJI v nejistotě

Obchodní válka USA a Číny může mít další dopad na čínské společnosti. Hodně se sice probírá Huawei, nicméně obavy o bezpečnost a strach ze sledování má USA i z čínských dronů. Nabízí se zejména oblíbené modely od DJI.

Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Consumer Reports varuje, nový autopilot Tesly je nebezpečný Consumer Reports varuje, nový autopilot Tesly je nebezpečný
Před pár měsíci přišla automobilka Tesla s funkcí Navigate on Autopilot, která v další variantě uměla i sama měnit pruhy. Consumer Reports ale varuje. Tato funkce je hodně nespolehlivá a vytváří krizové situace.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu

Spojené státy americké vyhlásily další obchodní válku v Číně. Součástí toho je i zabanování čínské společnosti Huawei. Té se nesmí dodávat žádná americká technologie a nyní máme i vysvětlení proč.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala25 komentářů
Gigabyte ukázal první M.2 SSD pro PCIe 4.0 Gigabyte ukázal první M.2 SSD pro PCIe 4.0
V posledních dnech jsme řešili nástup nové platformy firmy AMD, která nám jako první ve světě běžných uživatelů nabídne rozhraní PCI Express 4.0. To je sice hezké, ovšem k jeho využití potřebujeme také příslušné komponenty a zde přichází Gigabyte.
24.5.2019, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin
Částice vznikající ve hvězdách, při explozích supernov či kolizích hvězd jsou všude kolem nás. Jde nám o neutrina jichž našimi těly mají procházet biliony či více každou sekundu, ovšem jsou velice těžko detekovatelné. 
24.5.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře