www.svethardware.cz
>
>
>

Exploze kilonovy ukazuje na vznik nového magnetaru

Exploze kilonovy ukazuje na vznik nového magnetaru
, , aktualita
Magnetary byly nedávno označeny za původ rychlých rádiových záblesků a na jaře mohli astronomové sledovat vznik jednoho z nich. Objevili totiž explozi kilonovy ve vzdálenosti 5,5 miliard světelných let, která byla velice neobvyklá. 
K oblíbeným
reklama
Magnetar známe jako speciální, magneticky velice silnou verzi neutronové hvězdy, která byla nedávno označena za původce záhadných FRB, rychlých rádiovým záblesků. Jedná se přesněji o pozůstatky někdejších velkých hvězd, které na jednu stranu nebyly až tak velké, aby se zhroutily do podoby černé díry a ani tak malé jako naše Slunce, aby po nich zbyl bílý trpaslík. Vzniknout ale mohou také při události zvané kilonova, jejíž samotné označení už udává, že je asi tisíckrát silnější než nova. 
 
 
Exploze kilonovy má mít původ ve srážce dvou neutronových hvězd, či jedné hvězdy s černou dírou a výsledkem může být v prvním případě právě magnetar, pokud jde tedy o srážku dvou spíše menších neutronových hvězd, neboť z větších už vznikne spíše černá díra. 
 
 
V květnu byl zachycen silný signál v paprscích gama z objektu vzdáleného kolem 5,5 miliard světelných let, který právě odpovídal tomu, co dle teorie vzniká při zrození magnetaru, takže se na dané místo ihned zaměřil satelit NASA Swift, dále Very Large Array v Mexiku a také Keck Observatory na Havaji. Ovšem nejlepší data přišla od starého dobrého Hubbleova vesmírného dalekohledu. 
 
Hubble zachytil infračervené záření ukázané na obrázku nahoře, které ukázalo na vznik těžkých prvků (zlato, platina, uran), což bylo také v souladu s teorií o tom, co se děje při srážce neutronových hvězd. Záření bylo přitom neobyčejně silné a právě díky tomu se mluví o vzniku magnetaru, neboť v případě zrození nové černé díry by bylo výrazně slabší, a to řádově. 
 
Právě síla tohoto záření nutí astronomy k tomu, aby mluvili o vzniku magnetaru, ovšem čeká se ještě na posouzení od jiných výzkumníků. Pokud ale budou závěry potvrzeny, bude to znamenat vůbec první zachycený zrod magnetaru v historii. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD
Společnost Tesla Elona Muska může opět slavit. I když jí mnozí predikovali brzký krach, firma předvedla další rekordní čtvrtletí. Je to dokonce poprvé, co se čistý zisk dle GAAP přehoupl přes hranici 1 mld. USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety
Přímá detekce samotných exoplanet stále není běžná záležitost a jen několik z tisíců se tako povedlo nalézt. A v případě PDS 70c platí nejen to, nově se dokonce objevil i formující se v rotujícím disku materiálu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu
Ještě donedávna platilo, že společnost TSMC reagovala odmítavě na lákání Evropské unie, ovšem nyní se přímo od jejího předsedy dozvídáme, že to může nakonec dopadnout jinak. TSMC totiž láká představa továrny v Německu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí
S nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie stoupá také potřeba řešit jejich nestálost. Společnost Form Energy má řešení v podobě železito-kyslíkových baterií. Levnějších a ekologičtějších.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla
Federal Aviation Administration (FAA) změnila pravidla pro definici astronautů, a tak Richard Branson i Jeff Bezos a posádky jejich raket podle této novinky ještě nejsou astronauty. Jde o první změnu definice od roku 2004.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů