Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Extrémní overclocking a jak s ním začít

9.10.2009, Martin Kuchař, zajímavosti
Extrémní overclocking a jak s ním začít
Skoro každý měsíc se na webu setkáte s aktualitou, která všechny nepřímo zve na další a další soutěž v přetaktování. Prakticky vždy se požaduje, abyste získali co nejvyšší bodový zisk v tom či onom testovacím programu, avšak v dnešní době toho není možné dosáhnout právě bez extrémního přetaktování.

Vzduch ani voda nepřichází v úvahu


Již před měsícem jsme oblast extrémního přetaktování lehce nakousli článkem Procestujte svět jako overclocker. Ukázali jsme si, jaké výhody může mít pro overclokera případný úspěch v některé z mnoha soutěží a co mu může potenciální úspěch přinést z pohledu cestování.



Pokud ale patříte mezi skupinu běžných uživatelů, může být pro vás představa o extrémním přetaktování trochu složitá a možná ani nemáte tušení, o co že se vlastně jedná. Podívejme se tedy dnešním článkem pod pokličku tohoto stále se rozvíjejícího a v současnosti moderního odvětví. Zkuste se trochu oprostit od zažitých představ o stabilním a běžně použitelném počítači a podívejte se s námi za hranice běžných možností, kde dlouhodobá stabilita nebo cena celého řešení nehraje žádnou roli - jde tu pouze o surový výkon a to za jakoukoliv cenu.

Již v titulku jsme se zmínili o vodě a vzduchu, čímž jsme samozřejmě mysleli vodní a vzduchové chlazení, na které opět zase hezky zapomeneme. U extrémního overclockingu se používají speciální techniky, které s běžně sehnatelným vzduchovým či vodním chlazením nemají moc společného. Zpravidla vždy se setkáte s vlastnoručně navrhnutými nebo na zakázku vyrobenými díly, originálními řešeními a také troškou různého experimentování a zkoušení.


Proč ale provádět extrémní přetaktování jako takové, když se nejedná o stabilní řešení, které má v domácím použití jakékoliv opodstatnění? Proč vynakládat vysoké finanční prostředky, mnoho energie a hlavně nezměrné množství času pro něco, co si stejně doma nemůže nikdo zopakovat a vyzkoušet? Odpověď je vlastně již v předchozí větě - právě proto, že se jedná o takové praktiky, které si nikdo nemůže doma vyzkoušet a zopakovat a že se jimi nemůže zabývat vašich pět spolupracovníků nebo spolužáků ze školy.

Extrémní overclocking je vlastně zájmové (až lehce sportovní) odvětví, kde se nadšenci snaží překonat ostatní podobné nadšence po celém světě a stát se právě těmi jedinými, kteří mohou říci, že jejich procesor xyz přetaktovali na světově nejvyšší frekvenci apod. Se stabilitou a domácím použitím to nemá nic společného a jakékoliv srovnání a tvrzení "tohle je zcela zbytečné a nemá to cenu, protože to doma nefunguje" je zcela zcestné, neboť se o to ani nikdo nepokouší.

Extrémní ovreclocking jako takový spočívá v jednoduchém pokusu o dosažení co možná nejlepšího výsledku v jednom z mnoha odvětví a jakmile se to povede (v tom lepším případě), je celý pokus ukončen, komponenty rozmontovány a samotný overclocker se opět stane běžným uživatelem svého PC, u kterého stabilitu samozřejmě požaduje tak, jako každý jiný. Je ale škoda, že si většina nezúčastněných pozorovatelů tento fakt neuvědomuje a zařazuje jakékoliv podobné postupy na okraj svých zájmů, protože jde z jejich pohledu o holý nesmysl.



Nechme už ale těchto pesimistických úvah a podívejme se na samotnou podstatu celého extrémního přetaktování. Ukažme si, jaké postupy budete muset podstoupit a jakou základní výbavu si musíte opatřit. Snad se tím i opravdu zarytí odpůrci dozví něco nového a jejich názor se tím krapet uvolní.