Facebook odmítl požadavek senátu USA na odstranění end-to-end šifrování
16.12.2019, Milan Šurkala, aktualita

Vlády snad všech zemí by velmi rády sledovaly své obyvatelstvo a týká se to také USA. Ta chce po Facebooku, aby bylo možné prolomit šifrování v jeho komunikačních aplikacích a nepoužíval end-to-end variantu.
Snaha o možnost nabourání se do komunikace dvou lidí a sledovat, kde si kdo co povídá, zdaleka není doménou jen takových zemí, jako jsou např. Čína nebo Rusko. Z demokratických zemí jsou velmi silné tlaky na usnadnění sledování především v Austrálii, ale o moc pozadu nezůstávají ani Spojené státy. Tam chtěl Senát pro Facebooku, aby jim umožňoval rozšifrovat komunikace v jeho aplikacích (např. WhatsApp), a aby end-to-end šifrování nezaváděl do dalších (Instagram, Messenger). V podstatě požadoval instalaci backdooru (zadních vrátek) ze zákona.

Není to zdaleka poprvé, co vedení USA chce něco podobného. Velmi silné tlaky na podobnou věc byly i před několika lety po teroristickém útoku v San Bernardinu, kde zemřelo 14 lidí a vše bylo spojené zejména s tím, že Apple odmítal odemknout telefon teroristy. Podle vlády end-to-end šifrování pomáhá drogovým kartelům, teroristickým organizacím, obtěžování dětí i dětské pornografii.
Senátor Lindsey Graham navíc prohlásil, že když Facebook nepřidá požadovaná zadní vrátka, udělají to pro ně oni (pak je otázkou, jak chtějí udělat a proč celá ta komedie). Že by přímo legislativní postih a postavení end-to-end šifrování mimo zákon jako něco trestného? Austrálie už backdoory ze zákona odsouhlasila. Facebook se brání, že vložení takového mechanismu, který by dokázal obejít šifrování komunikace, by zároveň umožnilo snazší prolomitelnost komunikace samotnými hackery, což není žádoucí.
Zdroj: hothardware.com