Facebook smazal 2,2 mld. falešných účtů za pouhé čtvrtletí
26.5.2019, Milan Šurkala, aktualita
Boj Facebooku se zakladateli falešných účtů a mazání závadných příspěvků nabírá pořádné obrátky. Jen počet smazaných falešných účtů se proti předchozímu čtvrtletí téměř zdvojnásobil. Víme i počty smazaných příspěvků.
Sociální síť Facebook je velmi často pod palbou kritiky za umožnění šíření falešných zpráv a následném ovlivňování veřejného mínění cílenými útoky uživatelů sítě, kteří chtějí zneužít síť k šíření své propagandy. Jde o nejrůznější formu agresivní politické propagandy, ale i příspěvky propagující násilí, terorismus nebo sexuální delikty. Síť se tak stále snaží vylepšovat své technologie pro odhalení těchto příspěvků a účtů. Pokud jde např. o falešné účty, které jsou zakládány různými roboty nebo účty lidí, kterým byly za porušení podmínek účty už několikrát smazány, tak zde za poslední čtvrtletí vzrostl počet odstraněných účtů téměř na dvojnásobek z 1,2 na 2,19 miliardy účtů.
Síti se obvykle daří takové účty likvidovat dříve, než se začnou projevovat a sbírat první sledující, často v řádu minut. Přesto Facebook odhaduje, že zhruba 5 % z jeho 2,38 miliardy aktivních uživatelů jsou dosud neodhalené účty podobného typu (tedy cca 120 milionů). Nově zveřejněná statistika (Community Standard Enforcement Report) hovoří i o odstraněných příspěvcích, které detekují jak systémy umělé inteligence, tak i lidé. Zde se dozvídáme např. i to, kolik a jakých příspěvků bylo odstraněno. Nahota a sexuální aktivita byla odstraněna v 19,4 milionech případech, dětská nahota pak v 5,4 mil. případů. Dále bylo odstraněno 2,6 mil. šikanujících příspěvků, 4 mil. tzv. hate speech, 6,4 mil. příspěvků propagující terorismus, 900 tisíc pak propagovalo drogy a 670 tisíc nepovolené zbraně.
Vedle spamu, který vede s 1,76 miliardy, je pak nejrozšířenějším prohřeškem násilí v 33,6 mil. případů. Zatímco u většiny z výše zmíněných se detekce Facebooku pohybuje okolo 99 % (pouze cca 1 % ze smazaných je nahlášeno lidmi), procenta jsou slabší u např. u zbraní a hate speech (70 %, resp. 65 %) a nejníže je to u šikany, kterou Facebook na vlastní popud odstranil jen v cca 14 % případů.
Zdroj: phys.org, techspot.com