www.svethardware.cz
>
>
>

Facebook také ukončil přepisování odposlouchávaných hovorů uživatelů

Facebook také ukončil přepisování odposlouchávaných hovorů uživatelů
, , aktualita
Facebook je posledním z technologických gigantů, který ukončil diskutabilní projekt přepisování audio konverzací svých uživatelů třetími stranami. Díky tomu měl vylepšovat automatické rozpoznávání řeči.
K oblíbeným
reklama
Soukromí lidí je velkým tématem poslední doby a v těchto týdnech se přetřásají především audio konverzace a chytří asistenti. Ti totiž musí odposlouchávat to, co na ně lidé mluví a měly by správně rozpoznat vyslovené příkazy. Aby však něco takového mohlo fungovat, je potřeba pořádně natrénovat systémy umělé inteligence pro rozpoznávání lidské řeči. A kde jinde sehnat velké množství testovacích dat než právě při provozu těchto zařízení? To se právě dělo u mnoha společností, které tyto systémy vyvíjí. Běžnou praxí tak bylo, že tito chytří pomocníčci posílali audio nahrávky do společností třetích stran, kde lidé poslouchali nahrané konverzace a přepisovali je do textové podoby, resp. kontrolovali texty, které AI systémy v audio nahrávkách rozpoznaly. Díky těmto datům se pak systémy mohly dále ladit.
 
Facebook logo
 
Jenže tady je právě kámen úrazu. Ačkoli tyto nahrávky byly v rámci možností anonymizovány, stále obsahovaly velké množství detailů. Přepisovali tak i nahrávky sexuálních aktivit, jednání drogových dealerů nebo důvěrné hovory mezi doktory a pacienty. Poněvadž je ale takové trvalé odposlouchávání kontroverzní a přepisování může být nabouráním do soukromí, společnosti mění podmínky, za kterých lze něco takového provádět, nebo to rovnou ruší. Posledním z technologických gigantů, který mění svou strategii, je společnost Facebook. Ta podobný program ukončila před týdnem. I když Facebook měl poslední dobou hodně problémů se soukromím svých uživatelů, zde se kontrola textů týkala jen těch lidí, kteří měli tuto možnost povolenou v nastavení sociální sítě. I přesto byl program dočasně zrušen a společnost TaskUs, která byla jednou z těch, která pro Facebook prováděla kontrolu přepisů, tak bude mít minimálně dočasně trochu méně práce.
 
Facebook v tom ale zdaleka není sám. Podobné projekty nebo problémy s ukládáním dat měly i jiné podobné společnosti. Amazon se svým asistentem Alexa přišel na přetřes teprve před pár týdny v červenci, kdy se zjistilo, že pokud uživatel nesmaže záznamy, ty se stále ukládají. Apple pak rovněž v červenci oznámil, že ukončuje spolupráci s jinými společnostmi, které hodnotily kvalitu rozpoznání konverzací s asistentem Siri. Google získával data ze svých chytrých reproduktorů a projekt systematického odposlouchávání s vyhodnocováním dočasně přerušil na tři měsíce. Tak ale učinil jen v Evropě, kde hrozí GDPR. Přepisování přiznal i Microsoft ve Skypu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids
Nakonec se v dnešním novinkovém seriálu o technologiích Intelu podíváme na to, jak budou vypadat chystané procesory Alder Lake i Meteor Lake a pak serverové Sapphire Rapids a Granite Rapids. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct
Intel nám toho včera naservíroval mnoho, takže pokračujeme v krasojízdě a tentokrát půjde především o inovace v pouzdření čipů. To je nedílným předpokladem pro zajištění dalšího výrazného pokroku a nám tu půjde o technologie Foveros.
Dnes, aktualita, Jan Vítek