www.svethardware.cz
>
>
>

Facebook také ukončil přepisování odposlouchávaných hovorů uživatelů

Facebook také ukončil přepisování odposlouchávaných hovorů uživatelů
, , aktualita
Facebook je posledním z technologických gigantů, který ukončil diskutabilní projekt přepisování audio konverzací svých uživatelů třetími stranami. Díky tomu měl vylepšovat automatické rozpoznávání řeči.
K oblíbeným
reklama
Soukromí lidí je velkým tématem poslední doby a v těchto týdnech se přetřásají především audio konverzace a chytří asistenti. Ti totiž musí odposlouchávat to, co na ně lidé mluví a měly by správně rozpoznat vyslovené příkazy. Aby však něco takového mohlo fungovat, je potřeba pořádně natrénovat systémy umělé inteligence pro rozpoznávání lidské řeči. A kde jinde sehnat velké množství testovacích dat než právě při provozu těchto zařízení? To se právě dělo u mnoha společností, které tyto systémy vyvíjí. Běžnou praxí tak bylo, že tito chytří pomocníčci posílali audio nahrávky do společností třetích stran, kde lidé poslouchali nahrané konverzace a přepisovali je do textové podoby, resp. kontrolovali texty, které AI systémy v audio nahrávkách rozpoznaly. Díky těmto datům se pak systémy mohly dále ladit.
 
Facebook logo
 
Jenže tady je právě kámen úrazu. Ačkoli tyto nahrávky byly v rámci možností anonymizovány, stále obsahovaly velké množství detailů. Přepisovali tak i nahrávky sexuálních aktivit, jednání drogových dealerů nebo důvěrné hovory mezi doktory a pacienty. Poněvadž je ale takové trvalé odposlouchávání kontroverzní a přepisování může být nabouráním do soukromí, společnosti mění podmínky, za kterých lze něco takového provádět, nebo to rovnou ruší. Posledním z technologických gigantů, který mění svou strategii, je společnost Facebook. Ta podobný program ukončila před týdnem. I když Facebook měl poslední dobou hodně problémů se soukromím svých uživatelů, zde se kontrola textů týkala jen těch lidí, kteří měli tuto možnost povolenou v nastavení sociální sítě. I přesto byl program dočasně zrušen a společnost TaskUs, která byla jednou z těch, která pro Facebook prováděla kontrolu přepisů, tak bude mít minimálně dočasně trochu méně práce.
 
Facebook v tom ale zdaleka není sám. Podobné projekty nebo problémy s ukládáním dat měly i jiné podobné společnosti. Amazon se svým asistentem Alexa přišel na přetřes teprve před pár týdny v červenci, kdy se zjistilo, že pokud uživatel nesmaže záznamy, ty se stále ukládají. Apple pak rovněž v červenci oznámil, že ukončuje spolupráci s jinými společnostmi, které hodnotily kvalitu rozpoznání konverzací s asistentem Siri. Google získával data ze svých chytrých reproduktorů a projekt systematického odposlouchávání s vyhodnocováním dočasně přerušil na tři měsíce. Tak ale učinil jen v Evropě, kde hrozí GDPR. Přepisování přiznal i Microsoft ve Skypu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo
Před třemi lety Francouzi postavili kilometrovou solární silnici. Jenže už za rok vyšlo najevo, že nedává zdaleka takové množství energie, kolik bylo plánováno. Další rok ukázal, že jde o naprostou tragédii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře