www.svethardware.cz
>
>
>

Facebook také ukončil přepisování odposlouchávaných hovorů uživatelů

Facebook také ukončil přepisování odposlouchávaných hovorů uživatelů
, , aktualita
Facebook je posledním z technologických gigantů, který ukončil diskutabilní projekt přepisování audio konverzací svých uživatelů třetími stranami. Díky tomu měl vylepšovat automatické rozpoznávání řeči.
K oblíbeným
reklama
Soukromí lidí je velkým tématem poslední doby a v těchto týdnech se přetřásají především audio konverzace a chytří asistenti. Ti totiž musí odposlouchávat to, co na ně lidé mluví a měly by správně rozpoznat vyslovené příkazy. Aby však něco takového mohlo fungovat, je potřeba pořádně natrénovat systémy umělé inteligence pro rozpoznávání lidské řeči. A kde jinde sehnat velké množství testovacích dat než právě při provozu těchto zařízení? To se právě dělo u mnoha společností, které tyto systémy vyvíjí. Běžnou praxí tak bylo, že tito chytří pomocníčci posílali audio nahrávky do společností třetích stran, kde lidé poslouchali nahrané konverzace a přepisovali je do textové podoby, resp. kontrolovali texty, které AI systémy v audio nahrávkách rozpoznaly. Díky těmto datům se pak systémy mohly dále ladit.
 
Facebook logo
 
Jenže tady je právě kámen úrazu. Ačkoli tyto nahrávky byly v rámci možností anonymizovány, stále obsahovaly velké množství detailů. Přepisovali tak i nahrávky sexuálních aktivit, jednání drogových dealerů nebo důvěrné hovory mezi doktory a pacienty. Poněvadž je ale takové trvalé odposlouchávání kontroverzní a přepisování může být nabouráním do soukromí, společnosti mění podmínky, za kterých lze něco takového provádět, nebo to rovnou ruší. Posledním z technologických gigantů, který mění svou strategii, je společnost Facebook. Ta podobný program ukončila před týdnem. I když Facebook měl poslední dobou hodně problémů se soukromím svých uživatelů, zde se kontrola textů týkala jen těch lidí, kteří měli tuto možnost povolenou v nastavení sociální sítě. I přesto byl program dočasně zrušen a společnost TaskUs, která byla jednou z těch, která pro Facebook prováděla kontrolu přepisů, tak bude mít minimálně dočasně trochu méně práce.
 
Facebook v tom ale zdaleka není sám. Podobné projekty nebo problémy s ukládáním dat měly i jiné podobné společnosti. Amazon se svým asistentem Alexa přišel na přetřes teprve před pár týdny v červenci, kdy se zjistilo, že pokud uživatel nesmaže záznamy, ty se stále ukládají. Apple pak rovněž v červenci oznámil, že ukončuje spolupráci s jinými společnostmi, které hodnotily kvalitu rozpoznání konverzací s asistentem Siri. Google získával data ze svých chytrých reproduktorů a projekt systematického odposlouchávání s vyhodnocováním dočasně přerušil na tři měsíce. Tak ale učinil jen v Evropě, kde hrozí GDPR. Přepisování přiznal i Microsoft ve Skypu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat
Tranzistory jsou součástí logických obvodů počítačových čipů, ovšem výzkumníci na Purdue University vytvořili takové, které dokáží současně data i ukládat. Jde o funkční křemíkové tranzistory s feroelektrickou RAM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft bude na celé obrazovce varovat před koncem podpory Windows 7 Microsoft bude na celé obrazovce varovat před koncem podpory Windows 7
Kdyby si toho opravdu někdo doposud nevšiml, pak Microsoft se takovým lidem chystá opravdu nepřehlédnutelným způsobem sdělit, že podpora operačního systému Windows 7 se chýlí ke konci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA rozšiřuje seznam monitorů kompatibilních s G-Sync na rovných 60 NVIDIA rozšiřuje seznam monitorů kompatibilních s G-Sync na rovných 60
NVIDIA začala brzy v tomto roce nabízet kompatibilitu monitorů vybavených systémem Adaptive-Sync se svou technologií G-Sync. Nejdříve to bylo pouze tucet modelů, ovšem nyní už jich je rovná kopa, čili 60. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple Mac Pro Tower jsou k dispozici od 6 po 53 tisíc dolarů Apple Mac Pro Tower jsou k dispozici od 6 po 53 tisíc dolarů
Společnost Apple si přichystala spuštění prodejů svých nových pracovních stanic Mac Pro Tower, k nimž budou pasovat také monitory Pro Display XDR. Apple zde přitom spojuje procesory Xeon a profi kartami Radeon Pro. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Plundervolt: další objevená chyba v CPU Intel dává všanc naše data Plundervolt: další objevená chyba v CPU Intel dává všanc naše data
Zrovna uprostřed letošního listopadu jsme se dozvěděli, že Intel řeší dalších 77 bezpečnostních chyb ve svých procesorech, nicméně to neznamená, že byla jejich studnice vyčerpána. Máme tu Plundervolt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře