www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Falcon Heavy může opět brzy startovat v již komerčním letu

Falcon Heavy může opět brzy startovat v již komerčním letu
, , aktualita
Už více než rok čekáme na další, teprve druhý start rakety Falcon Heavy, která se možná ukázala jako slepá cesta, ale stále je to ten nejvýkonnější nosič, jaký SpaceX má. Startovat by ale mohla už na začátku dubna. 
K oblíbeným
reklama
SpaceX Falcon Heavy by tak měla poprvé vynést užitečný náklad a ne jen Muskovu Teslu s panákem za volantem jako při prvním startu v únoru předchozího roku. Tentokrát by měl letět komunikační satelit 6A společnosti ArabSat, a to z obvyklého místa, odpaliště 39A v Kennedyho vesmírném centru na Floridě. Start je zatím naplánován na 7. dubna, takže přespříští neděli snad budeme mít možnost sledovat další synchronizované přistání postranních stupňů rakety a můžeme doufat, že tentokrát to bez chyby zvládne i ten středový. 
 
 
Samotná společnost SpaceX však ještě oficiálně nepotvrdila tento start, takže se zatím s jistotou nedozvíme, zda budou první stupně rakety přistávat, nebo ne, ale rozhodně se to očekává. 
 
ArabSat 6A mají vynést dva postranní stupně B1052 a B1053 plus středový B1055, které budou všechny zbrusu nové. B1052 a B1053 pak budou použity pro misi STP-2, misi v rámci Space Test Program amerického Ministerstva obrany. Ta bude zahrnovat celkem 25 menších zařízení. 
 
Dříve se mluvilo i o použití středového B1055 pro misi STP-2 plánovanou na červen (opět Falcon Heavy), ovšem letět má nový B1057. Za tím mohou stát obavy z přistání B1055, protože ten vzhledem k letovému profilu v misi ArabSat 6A dosáhne vyšší rychlosti než obvykle a zpět k zemi poletí velice rychle. Přistát by měl také na plošině Of Course I Still Love You téměř 1000 km od místa startu, což bude pro SpaceX rekord a s velkou rezervou. Firma se tak použitím B1057 pojišťuje před případnými problémy.
 
V příštích měsících by se tak mělo ukázat, zda může NASA opravdu počítat se službami SpaceX pro vypouštění těžkých nákladů nad nízkou orbitu, což budou třeba komponenty plánované měsíční stanice Lunar Gateway. Mohla by to být ale i loď Orion, která nemá stále připraveny rakety SLS. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD
Ban Spojených států na čínskou společnost Huawei je už i vidět. Prodeje smartphonů této společnosti padají o desítky procent a firma také předpokládá snížení příjmů o hrozivých 30 miliard dolarů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry
Na internetu se objevily benchmarky připravovaného serverového procesoru AMD EPYC 7452. Ten má být postaven na nové 7nm architektuře Rome a OpenBenchmarking jej postavili proti 20jádrovému Intelu Xeon Gold 6148.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM
Společnost Nvidia chystá rozšířit podporu pro HPC se svým rozhraním CUDA-X i na architekturu s procesory ARM. Cílem je pokrýt všechny hlavní architektury a nabídnout velmi úsporné řešení s vysokým výpočetním výkonem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Facebook představuje svou kryptoměnu Libra Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů