www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Falcon Heavy může opět brzy startovat v již komerčním letu

Falcon Heavy může opět brzy startovat v již komerčním letu
, , aktualita
Už více než rok čekáme na další, teprve druhý start rakety Falcon Heavy, která se možná ukázala jako slepá cesta, ale stále je to ten nejvýkonnější nosič, jaký SpaceX má. Startovat by ale mohla už na začátku dubna. 
K oblíbeným
reklama
SpaceX Falcon Heavy by tak měla poprvé vynést užitečný náklad a ne jen Muskovu Teslu s panákem za volantem jako při prvním startu v únoru předchozího roku. Tentokrát by měl letět komunikační satelit 6A společnosti ArabSat, a to z obvyklého místa, odpaliště 39A v Kennedyho vesmírném centru na Floridě. Start je zatím naplánován na 7. dubna, takže přespříští neděli snad budeme mít možnost sledovat další synchronizované přistání postranních stupňů rakety a můžeme doufat, že tentokrát to bez chyby zvládne i ten středový. 
 
 
Samotná společnost SpaceX však ještě oficiálně nepotvrdila tento start, takže se zatím s jistotou nedozvíme, zda budou první stupně rakety přistávat, nebo ne, ale rozhodně se to očekává. 
 
ArabSat 6A mají vynést dva postranní stupně B1052 a B1053 plus středový B1055, které budou všechny zbrusu nové. B1052 a B1053 pak budou použity pro misi STP-2, misi v rámci Space Test Program amerického Ministerstva obrany. Ta bude zahrnovat celkem 25 menších zařízení. 
 
Dříve se mluvilo i o použití středového B1055 pro misi STP-2 plánovanou na červen (opět Falcon Heavy), ovšem letět má nový B1057. Za tím mohou stát obavy z přistání B1055, protože ten vzhledem k letovému profilu v misi ArabSat 6A dosáhne vyšší rychlosti než obvykle a zpět k zemi poletí velice rychle. Přistát by měl také na plošině Of Course I Still Love You téměř 1000 km od místa startu, což bude pro SpaceX rekord a s velkou rezervou. Firma se tak použitím B1057 pojišťuje před případnými problémy.
 
V příštích měsících by se tak mělo ukázat, zda může NASA opravdu počítat se službami SpaceX pro vypouštění těžkých nákladů nad nízkou orbitu, což budou třeba komponenty plánované měsíční stanice Lunar Gateway. Mohla by to být ale i loď Orion, která nemá stále připraveny rakety SLS. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek13 komentářů