www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Falcon Heavy může opět brzy startovat v již komerčním letu

Falcon Heavy může opět brzy startovat v již komerčním letu
, , aktualita
Už více než rok čekáme na další, teprve druhý start rakety Falcon Heavy, která se možná ukázala jako slepá cesta, ale stále je to ten nejvýkonnější nosič, jaký SpaceX má. Startovat by ale mohla už na začátku dubna. 
K oblíbeným
reklama
SpaceX Falcon Heavy by tak měla poprvé vynést užitečný náklad a ne jen Muskovu Teslu s panákem za volantem jako při prvním startu v únoru předchozího roku. Tentokrát by měl letět komunikační satelit 6A společnosti ArabSat, a to z obvyklého místa, odpaliště 39A v Kennedyho vesmírném centru na Floridě. Start je zatím naplánován na 7. dubna, takže přespříští neděli snad budeme mít možnost sledovat další synchronizované přistání postranních stupňů rakety a můžeme doufat, že tentokrát to bez chyby zvládne i ten středový. 
 
 
Samotná společnost SpaceX však ještě oficiálně nepotvrdila tento start, takže se zatím s jistotou nedozvíme, zda budou první stupně rakety přistávat, nebo ne, ale rozhodně se to očekává. 
 
ArabSat 6A mají vynést dva postranní stupně B1052 a B1053 plus středový B1055, které budou všechny zbrusu nové. B1052 a B1053 pak budou použity pro misi STP-2, misi v rámci Space Test Program amerického Ministerstva obrany. Ta bude zahrnovat celkem 25 menších zařízení. 
 
Dříve se mluvilo i o použití středového B1055 pro misi STP-2 plánovanou na červen (opět Falcon Heavy), ovšem letět má nový B1057. Za tím mohou stát obavy z přistání B1055, protože ten vzhledem k letovému profilu v misi ArabSat 6A dosáhne vyšší rychlosti než obvykle a zpět k zemi poletí velice rychle. Přistát by měl také na plošině Of Course I Still Love You téměř 1000 km od místa startu, což bude pro SpaceX rekord a s velkou rezervou. Firma se tak použitím B1057 pojišťuje před případnými problémy.
 
V příštích měsících by se tak mělo ukázat, zda může NASA opravdu počítat se službami SpaceX pro vypouštění těžkých nákladů nad nízkou orbitu, což budou třeba komponenty plánované měsíční stanice Lunar Gateway. Mohla by to být ale i loď Orion, která nemá stále připraveny rakety SLS. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových grafických čipů Přehled desktopových grafických čipů
Přinášíme komplexní přehled grafických čipů a modelů grafických karet společností ATI/AMD a NVIDIA, který průběžně doplňujeme o nové modely, abyste tak měli k dispozici i aktuální informace. Doplněno o nové Radeon RX 5500 XT a 5600 XT.
Dnes, článek, Jan Vítek, Michal Huspeka104 komentářů
Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje
Microsoft varuje, že internetový prohlížeč Internet Explorer trpí na vážnou zero-day chybu. Ta je tedy už v praxi zneužívána, ale prozatím na ni neexistuje oprava. Jde o podobný problém, který měla před pár dny i Mozilla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT
AMD a jeho AIB partner Sapphire našlo vskutku rychlou odpověď na to, že NVIDIA výrazně zlevnila karty RTX 2060, které si ze své ceny umazaly 50 dolarů. Sapphire cenu nechává, ale přidává na výkonu karet RX 5600 XT.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná
Společnost SpaceX čekala jedna hlavní závěrečná zkouška před tím, než jí NASA umožní létat s lidmi na Mezinárodní vesmírnou stanici. My se nyní můžeme podívat, jak se tento test povedl při startu rakety Falcon 9.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů