www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper

Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
, , aktualita
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
K oblíbeným
reklama
Již několik let americká kosmická agentura NASA plánuje vyslat sondu k Europě - ledovému měsíci planety Jupiter. Start Europa Clipper se má odehrát v říjnu roku 2024 ze startovacího komplexu 39A v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Právě společnost SpaceX by měla s pomocí své rakety Falcon Heavy vynést tuto sondu pro misi k Europě. 
 
 
Tato služba poskytovaná firmou Elona Muska bude NASA stát přibližně 178 milionů dolarů, což je v přepočtu přibližně 3,9 miliardy korun. I když se částka zdá být poměrně vysoká, pro NASA je to velmi výhodný kontrakt, protože start se SpaceX bude levnější, než kdyby NASA využila svou připravovanou raketu Space Launch System (SLS), jak bylo původně plánováno
 
Takový jeden start se SLS by měl NASA podle teoretických odhadů vyjít až na 2 miliardy dolarů - tedy přibližně 43,5 miliard korun. NASA také uvedla, že Space Launch System by vyžadoval pro misi ještě dodatečné úpravy, jejichž hodnota by se vyšplhala až k jedné miliardě dolarů (necelých 22 miliard korun). 
 
Sonda bude mít na ledovém měsíci Jupiteru za úkol zkoumat, zdali na povrchu tělesa mohou být podmínky vhodné pro život. V rámci mise budou pořizovány snímky povrchu Europy, bude se analyzovat složení hornin a měřit tloušťka ledového pláště měsíce. Sonda se zaměří i na určování hloubky a salinity oceánů na Europě a vydá se pátrat po geologické aktivitě nebo po podpovrchových jezerech. Pokud kosmická loď se sondou odstartuje na podzim roku 2024, na oběžnou dráhu planety Jupiter by se měla podle propočtů dostat v dubnu 2030. 
 
Zdroje: engadget.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sapphire Rapids-X, aneb konečně nové HEDT procesory Intel Sapphire Rapids-X, aneb konečně nové HEDT procesory Intel
Intel v loňském ani letošním roce nepředstavil a nepředstaví nové HEDT procesory, čili nástupce pro Cascade Lake-X a dle informací z čínských fór Chiphell si zájemci počkají do hloubi příštího roku, a to na Sapphire Rapids-X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína začala odchytávat pokoutné těžaře kryptoměn Čína začala odchytávat pokoutné těžaře kryptoměn
Těžba kryptoměn byla v řadě čínských provincií zakázána, a to pochopitelně zvláště v takových, kde dříve bujela i díky cenově dostupné energii. Tyto časy ale skončily a čínské úřady nyní jdou i po těch, kteří zákazů nedbají.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Vzorky získané roverem Perseverance naznačují, že voda byla na Marsu velmi dlouho Vzorky získané roverem Perseverance naznačují, že voda byla na Marsu velmi dlouho
Vědci z NASA zkoumající planetu Mars postupně přicházejí na nové informace o historii tohoto vesmírného tělesa. Momentálně jim se sběrem dat z rudé planety pomáhá rover Perseverance, který NASA vyslala k Marsu v létě minulého roku.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Steve Wozniak má novou společnost pro čištění orbity od vesmírného smetí Steve Wozniak má novou společnost pro čištění orbity od vesmírného smetí
Steve Wozniak se rozhodl, že je na čase přispět k čistšímu prostředí naší planety, ovšem zaměřil se poněkud výš než ostatní, a to na její oběžnou dráhu. Jde tedy o vesmírné smetí, které neohrožuje ani tak planetu jako spíše naši civilizaci. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Far Cry 6: kolik výkonu přidá AMD FSR a jak vypadá ve hře ray tracing? Far Cry 6: kolik výkonu přidá AMD FSR a jak vypadá ve hře ray tracing?
Dobře víme, že Far Cry 6 bude na nejvyšší detaily ve 4K a s ray tracingem velice náročná hra, neboť požadavek v případě grafické karty zní Radeon RX 6800 či GeForce RTX 3080, a to pro jen 30 FPS. Bude to ale lepší s technologií FSR?
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů