www.svethardware.cz
>
>
>
>

Fámy o Rocket Lake: 5GHz OC napříč jádry, AVX512 a další

Fámy o Rocket Lake: 5GHz OC napříč jádry, AVX512 a další
, , aktualita
Procesory Intel Rocket Lake mají přijít do půl roku, a tak lze předpokládat, že na světě už musí být jejich vzorky a leckdo musí vědět o jejich rámcových specifikacích či vlastnostech. Právě o tom bude tato aktualita.
K oblíbeným
reklama
14nm procesory Rocket Lake od Intelu budou k dispozici pouze jako desktopová verze S, neboť v případě mobilních CPU se Intel už posunul k 10nm procesu, serverové to brzy čeká a na nové HEDT procesory si počkáme ještě dlouho a ty už budou s největší pravděpodobností také tvořeny novým procesem. Rocket Lake-S tak vypadá jako labutí píseň 14nm procesu, s jehož pomocí se Intel bude snažit ještě naposledy zapůsobit. 
 
 
Co nového se tak o Rocket Lake-S dozvídáme? Jde o neoficiální informace, neboť žádné jiné tak brzy ještě nelze čekat, pak se chystají 8C/16T procesory schopné pracovat v plné zátěži na všech jádrech na 5 GHz. Nejde přitom o turbo všech jader, ale spíše schopnost při přetaktování, takže All-Core Turbo bude pravděpodobně končit na nižších taktech. 
 
ITCooker má nejpodrobnější informace, které byly ale bohužel zveřejněny v čínštině, takže leccos se může ztratit v automatickém překladu. Zde je obecně důležité nespoléhat na překlad Facebooku, který je stručně řečeno nepoužitelný, a využít raději služeb Google Translate. 
 
Píše se tu o podpoře PCIe 4.0, se kterou jsme už dávno počítali, ale také o vysokém výkonu s AVX512, která bude ale v praxi znamenat vysoký výdej tepla, což rovněž není žádné překvapení. Dále se dozvídáme o zvýšení kapacity L1 i L2 cache, a to oproti architektuře Skylake ze 32 kB na 48 kB a z 256 kB na 512 kB. 
 
Architektura jader v Rocket Lake-S (Cypress Cove) pak má zajistit výrazně vyšší výkon v porovnání s Comet Lake-S, ovšem ani to nebude stačit na hrubý výkon procesorů AMD. To však zřejmě platí pro celkový vícejádrový a ne jednojádrový (či jednovláknový) a to musí být každému jasné, když má Intel proti až 16jádrovým Ryzenům postavit maximálně 8jádrové Core. 
 
Nicméně turbo všech jader na 5 GHz s vyšším IPC by společně konečně mělo znamenat výrazný posun oproti předchozím hubeným rokům. Dále se dozvídáme o podpoře desek s čipsetem Z490, a to snad nezávisle na tom, zda ty umožní provoz s PCIe 4.0, nebo ne. To by ostatně skutečně nemělo být omezujícím faktorem. Jde spíše o dostatečně dimenzované napájení a tím by desky se Z490 měly disponovat. 
 
Uvidíme, zda se to všechno vyplní a zatím k tomu lze říci jen tolik, že všechny výše uvedené informace působí uvěřitelně. Realitu ale poznáme až s blížícím se jarem příštího roku.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek