www.svethardware.cz
>
>

Farmáři kupují kradený software, aby si mohli sami opravit traktory

Farmáři kupují kradený software, aby si mohli sami opravit traktory
, , aktualita
Společnost John Deere je známý výrobce zemědělských strojů s ikonickou zelenou barvou a žlutými koly. Ovšem je to také firma, která dělá velké drahoty ohledně oprav, jež se farmáři napříč USA snaží obcházet.
K oblíbeným
reklama
Vydejme se tak na krátký výlet na pole Spojených států, kde jezdí často monstrózní a vysoce automatizované stroje John Deere. Jich se už také týká celý svět informačních technologií včetně pirátských verzí softwaru, které si nyní američtí farmáři kupují z různých východoevropských stránek a popravdě se jim ani nelze divit, když se dozvíme, jaká je politika Johna Deera ohledně oprav nebo pouhé údržby prodaných strojů. To nám ostatně může připomenout veletoč, jaký na konci minulého roku předvedl výrobce tiskáren Hewlett-Packard, který v jejich firmwaru zakázal použití neoriginálních náplní (později však HP otočilo). John Deere farmáře také nenechá se zakoupenými stroji dělat, co se jim zlíbí, a to ani zdaleka ne.

Američtí farmáři tak mají využívat hacknutý a většinou polský či ukrajinský software pro své stroje, a to prostě proto, že je John Deere nenechá samotné provádět ani ty nejjednodušší opravy či údržbu. K takovému úkonu musí vždy přijet autorizovaný technik, který ke stroji připojí počítač s diagnostickým softwarem, schválí potřebný úkon a oprava může proběhnout. Firma John Deere si navíc účtuje velké částky za servisní hovory, jednorázový autorizační poplatek vyměněného dílu je 230 dolarů, hodina práce technika vyjde na 150 dolarů a pokud se stane, že ten zrovna není k dispozici, farmář má smůlu a musí čekat. Tedy vlastně nemusí, má alternativu právě ve využití pirátské verze diagnostického softwaru, ale aby ji získal, musí získat pozvánku a proniknout na jistá fóra, kde si jej může zakoupit třeba za sto až několik set dolarů. To je v porovnání s oficiálním postupem v podstatě za hubičku.

Librarian of Congress, který má široké pravomoci nad uplatňováním zákona DMCA (Digital Millennium Copyright Act), už vydal dočasnou výjimku, která říká, že majitelé zemědělských strojů mohou obcházet uzamčený software. Jenomže neříká jak a obecně se má za to, že využití ukradeného a cracknutého softwaru do této výjimky zcela nezapadá. Stát Nebraska se tak aktuálně snaží prosadit zákon, který by majitelům dal právo, aby si sami mohli volně opravovat své stroje a John Deere proti němu přirozeně lobuje. Farmáři se také obávají toho, že John Deere by mohl prostě rozhodovat o ukončení podpory starších modelů, jak se děje třeba v případě výrobců operačních systémů. Rozdíl je ale v tom, že za OS dáme třeba sto dolarů, ale traktor, který by mohl sloužit řadu dalších let, přišel majitele na desítky tisíc dolarů.

Zdroj: Motherboard
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek