Firefox 38 přichází s podporou DRM pro přehrávání chráněných videí

Firefox 38 přichází s podporou DRM pro přehrávání chráněných videí
, , aktualita
Mozilla před pár dny uvolnila novou verzi svého internetového prohlížeče Firefox 38. Kromě upravených menu nabídek pro nastavení přináší zejména novinku v podobě podpory DRM ochrany např. pro přehrávání chráněného videa.
K oblíbeným
reklama
Před pár dny se objevila nová verze internetového prohlížeče Firefox 38. Z menších změn můžeme zmínit přepracované manu nabídky pro nastavení aplikace nebo opravy 15 bezpečnostních chyb, z nichž 5 bylo kritických. Z těch větších změn je to zavedení podpory DRM ochrany přes HTML5, která je vyžadována pro přehrávání chráněných videí např. přes Netflix nebo jiné streamovací služby. Doposud k tomuto bylo nutno instalovat plugin Silverlightu, což je také jedno z funkčních řešení. Nově si Firefox 38 sám stáhne Content Decryption Module (CDM) od Adobe, který je pak aktivován při prvním použití.


Mozilla logo


To se ale může setkat i s vlnou nevole, neboť Firefox se profiluje jako prohlížeč s otevřeným zdrojovým kódem (open source), takže každý může přesně vidět (pokud tomuto kódu porozumí), co se kdy děje a co Firefox kdy dělá. Do DRM modulu se ale nedostanete. Konkurenční prohlížeče jako Safari, Internet Explorer nebo Chrome však mají DRM rovněž nainstalováno. Aby Mozilla tolik neslevila ze svých zásad, DRM modul běží v sandboxu a má tak omezené možnosti komunikace se samotným prohlížečem. A komu by něco takového naprosto vadilo, může si stáhnout verzi, která DRM nestahuje. Verze pro Linux a Mac OS X pak DRM neinstalují vůbec, týká se to pouze verze pro Windows.

Zástupci Mozilly se vyjádřily, že podporu DRM dlouho zvažovali, neboť jde proti zásadám otevřeného softwaru, nakonec ale svolili. Kdo ji nechce, má možnost si stáhnout verzi, která DRM neobsahuje a ti ostatní budou mít prohlížeč, jehož funkčnost odpovídá požadavkům moderní doby.

Zdroj: computerworld.com, pcworld.com
reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů