reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Firefox 38 přichází s podporou DRM pro přehrávání chráněných videí

15.5.2015, Milan Šurkala, aktualita
Firefox 38 přichází s podporou DRM pro přehrávání chráněných videí
Mozilla před pár dny uvolnila novou verzi svého internetového prohlížeče Firefox 38. Kromě upravených menu nabídek pro nastavení přináší zejména novinku v podobě podpory DRM ochrany např. pro přehrávání chráněného videa.
Před pár dny se objevila nová verze internetového prohlížeče Firefox 38. Z menších změn můžeme zmínit přepracované manu nabídky pro nastavení aplikace nebo opravy 15 bezpečnostních chyb, z nichž 5 bylo kritických. Z těch větších změn je to zavedení podpory DRM ochrany přes HTML5, která je vyžadována pro přehrávání chráněných videí např. přes Netflix nebo jiné streamovací služby. Doposud k tomuto bylo nutno instalovat plugin Silverlightu, což je také jedno z funkčních řešení. Nově si Firefox 38 sám stáhne Content Decryption Module (CDM) od Adobe, který je pak aktivován při prvním použití.


Mozilla logo


To se ale může setkat i s vlnou nevole, neboť Firefox se profiluje jako prohlížeč s otevřeným zdrojovým kódem (open source), takže každý může přesně vidět (pokud tomuto kódu porozumí), co se kdy děje a co Firefox kdy dělá. Do DRM modulu se ale nedostanete. Konkurenční prohlížeče jako Safari, Internet Explorer nebo Chrome však mají DRM rovněž nainstalováno. Aby Mozilla tolik neslevila ze svých zásad, DRM modul běží v sandboxu a má tak omezené možnosti komunikace se samotným prohlížečem. A komu by něco takového naprosto vadilo, může si stáhnout verzi, která DRM nestahuje. Verze pro Linux a Mac OS X pak DRM neinstalují vůbec, týká se to pouze verze pro Windows.

Zástupci Mozilly se vyjádřily, že podporu DRM dlouho zvažovali, neboť jde proti zásadám otevřeného softwaru, nakonec ale svolili. Kdo ji nechce, má možnost si stáhnout verzi, která DRM neobsahuje a ti ostatní budou mít prohlížeč, jehož funkčnost odpovídá požadavkům moderní doby.

Zdroj: computerworld.com, pcworld.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama