Firefox začne od srpna částečně blokovat Flash

Firefox začne od srpna částečně blokovat Flash
, , aktualita
Mozilla se připojí k dalším společnostem, které ve svých webových prohlížečích omezují Flash. Vývojáři Firefoxu na to ovšem půjdou pomalu, nejprve budou blokovat jen část obsahu, od příštího roku bude veškerý Flash spouštěn jen na vyžádání.
reklama
Google, Microsoft nebo Apple, ti všichni už začali nějakým způsobem omezovat Flash ve svých internetových prohlížečích. Zlaté dny, kdy byl tento plugin revolučním a skoro nepostradatelným, jsou dávno pryč. Pomalu jej vytlačuje HTML5, stále se ovšem najdou stránky, které Flash v menší či větší míře využívají. Možná právě proto postupuje Mozilla při svém počínání nejopatrněji. Nejen, že se zavedením prvních kroků čekala o mnoho měsíců déle než konkurence, ale k blokování veškerého flashového obsahu chce přistoupit až v příštím roce.

V první fázi, která by měla začít už v srpnu, chce blokovat pouze obsah neviditelný pro uživatele. Vývojáři dokonce vytvořili seznam SWF souborů, který zahrnuje pouze obsah nahraditelný pomocí HTML. K tomuto účelu analyzovali 100 tisíc nejnavštěvovanějších stránek podle společnosti Alexa a hodlají seznam v budoucnu průběžně aktualizovat. Běžný uživatel by si změny neměl vůbec všimnout, i přesto je slibováno zvýšení stability prohlížeče až o 10 %.
Pády pluginů ve Firefoxu ukazující postupný přechod z Flashe na HTML5 (graf)


V průběhu letošního roku začne být blokován i Flash sloužící ke kontrole viditelnosti konkrétního obsahu, který je používán v internetové reklamě, ještě předtím ale bude muset Firefox nabídnout alternativu v podobě HTML Intersection Observer API. Tento krok by měl vést ke zvýšení výkonu prohlížeče, stejně tak výdrže mobilních zařízení.

Čin bude dokonán v roce 2017, kdy dojde ve Firefoxu k zablokování veškerého zbývajícího obsahu využívající Flash. Plugin bude podobně jako v Google Chrome dostupný pouze na vyžádání – místo samotného obsahu se uživateli zobrazí jen upozornění a až kliknutím na něj dojde k jeho načtení. Mozilla si od omezení technologie Flash slibuje zvýšení bezpečnosti, stability i výkonu svého webového prohlížeče, v případě notebooků a tabletů také s tím související zvýšení výdrže baterie.

Správci internetových stránek využívajících Flash by tedy měli co nejdříve přejít na HTML, aby svým návštěvníkům zajistili bezproblémové používání. Mozilla dodává, že i v budoucnu hodná spolupracovat se společností Adobe, aby zajistila co možná nejlepší zážitek při používání technologie Flash.

Zdroj: Blog.mozilla.org
reklama
Nejnovější články
Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá
Consumer Reports opět mění status doporučení elektromobilu Tesla Model 3. Ten už jednou toto doporučení ztratil, aby ho po opravě získal zpět. Vypadá to však, že spolehlivost a kvalita Modelu 3 nejsou úplně OK, a tak doporučení opět ztrácí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU
Raja Koduri nedávno zval šikovné vývojáře do svého týmu a sliboval jim, že nebudou prostě jen pracovat, ale stanou se součástí hnutí. Nyní něčím podobným Intel láká i širokou veřejnost, a to na "The Odyssey". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward
Tisková zpráva od firmy NVIDIA se v době psaní těchto řádků ještě neobjevila, ale to se jistě velice brzy změní, takže můžeme říci, že dnes na trh přichází karty GeForce GTX 1660 Ti a nejvíce si pospíšil Gainward. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Radeon RX Vega 56 v zahraničí zlevňují, prý v očekávání GTX 1660 Ti Radeon RX Vega 56 v zahraničí zlevňují, prý v očekávání GTX 1660 Ti
Ceny grafických karet Radeon RX Vega 56 začaly v evropských obchodech klesat, za čímž mají stát AIB partneři firmy AMD a očekávaný nástup grafické karty NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti. Tu očekáváme už dnes.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře