www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Firmy začaly s výrobou 8Gb GDDR5 pro nové grafické karty

Firmy začaly s výrobou 8Gb GDDR5 pro nové grafické karty
, , aktualita
Nástup pamětí HBM na kartách Fury a Nano vzbudil naděje, že v příštím roce se s novými HBM 2 už setkáme na chystaných kartách běžně. Vypadá to ale, že GDDR5 budou stále standardem a HBM 2 spíše výjimkou.
K oblíbeným
reklama
Společnosti produkující paměti typu DRAM, a to včetně Samsungu a Micronu, začaly s produkcí 8Gb čipů GDDR5, které tak umožní podstatně zjednodušit paměťový subsystém nových karet. Když si vezmeme takovou GeForce GTX 980 Ti, pak ta využívá 4Gb čipy, takže pro dosažení kapacity 6 GB jich potřebuje celkem 12. S novými paměťmi by to byla jen polovina. GeForce TITAN X jich dokonce potřebuje 24, aby dosáhla kapacity 12 GB.

Z prezentací týkajících se pamětí HBM 2 jsme přitom mohli mít dojem, že v příštím roce budou i mainstreamové karty jimi vybaveny, neboť se ukazovalo třeba i řešení s jedním 2GB pouzdrem HBM 2 s propustností 256 GB/s. To by pochopitelně v žádném případě nebylo vhodné ani pro dnešní výkonné karty. Nicméně výrobci DRAM s GDDR5 ještě neskončili, a to nám napovídá, že HBM 2 budou i mezi kartami chystanými na příští rok ještě v menšině.

Paměti GDDR5 tu jsou s námi již od roku 2007, kdy se objevily ještě jako 60nm čipy, ovšem ty nejmodernější jsou vyráběny 20nm procesem, díky němuž dosahují daleko větších frekvencí i nižší spotřeby. Otázka je, jak na tom v tomto ohledu budou nové 8Gb GDDR5, přičemž bychom mohli očekávat, že se jejich takt zvedne až na 8 GHz (efektivně). V takové podobě by tedy ještě mohly posloužit i výkonnějším kartám nové generace.

Pak tu jsou ale ještě paměti GDDR5X označované také jako GDDR6. Ty slibují na stejné frekvenci jako GDDR5 dvojnásobnou propustnost a dorazit mají také v příštím roce. Teoreticky by tedy nové karty mohly využít rovnou tři typy pamětí, ovšem GDDR6 mezi ně nejšpíše ještě patřit nebudou. Pravděpodobnější je, že AMD a NVIDIA pro nejvíce karet využijí nové verze GDDR5 a jen ty nejvýkonnější karty jako AMD Greenland nás potěší terabajtovou propustností pamětí HBM 2. To jsou ale všechno samozřejmě stále jen spekulace.

Zdroj: Fudzilla
reklama
Nejnovější články
PNY uvádí pasivně chlazené Quadro RTX 6000 a 8000 s 250W TDP PNY uvádí pasivně chlazené Quadro RTX 6000 a 8000 s 250W TDP
Společnost PNY se rozhodla udělat v počítačích menší hluk. Uvedla totiž velmi výkonné profesionální grafické karty Quadro RTX 6000 a RTX 8000 pouze s pasivním chlazením. To tak musí zvládnout 250W TDP.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Microsoft nabídne první veřejnou záplatu po ukončení podpory Windows 7 Microsoft nabídne první veřejnou záplatu po ukončení podpory Windows 7
Uživatelé systému Windows 7 si začali stěžovat na problém, pro nějž se vžilo obecné označení "black desktop". Ukázalo se, že Microsoft na něj zadělal právě 14. ledna, kdy vypustil do světa poslední veřejně dostupné aktualizace pro W7. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Knights of the Old Republic: můžeme se těšit na remake? Knights of the Old Republic: můžeme se těšit na remake?
Knights of the Old Republic je titul ze zlaté éry her založených na univerzu Star Wars a nyní se opět proslýchá, že se chystá remake, čili přepracovaná verze této úspěšné a velice oblíbené hry. Můžeme se těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Londýn nasadí nový kamerový systém s rozpoznáváním tváří Londýn nasadí nový kamerový systém s rozpoznáváním tváří
Sledování obyvatel je všudypřítomné a týká se nejrůznějších zemí i režimů. Velká Británie je doslova prošpikována kamerami, což platí zejména o Londýnu, kde nasadí nový systém s rozpoznáváním tváří zločinců.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel prý může nechat některá svá CPU vyrábět v GlobalFoundries Intel prý může nechat některá svá CPU vyrábět v GlobalFoundries
Zatím spíše jen pro zajímavost si uvedeme zprávu, respektive v této době ještě drb o tom, že Intel chce ulevit vlastním 14nm linkám tím, že některé méně důležité produkty bude vyrábět jinde. Mluví se přitom přímo o GlobalFoundries. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář