www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Firmy začaly s výrobou 8Gb GDDR5 pro nové grafické karty

Firmy začaly s výrobou 8Gb GDDR5 pro nové grafické karty
, , aktualita
Nástup pamětí HBM na kartách Fury a Nano vzbudil naděje, že v příštím roce se s novými HBM 2 už setkáme na chystaných kartách běžně. Vypadá to ale, že GDDR5 budou stále standardem a HBM 2 spíše výjimkou.
K oblíbeným
reklama
Společnosti produkující paměti typu DRAM, a to včetně Samsungu a Micronu, začaly s produkcí 8Gb čipů GDDR5, které tak umožní podstatně zjednodušit paměťový subsystém nových karet. Když si vezmeme takovou GeForce GTX 980 Ti, pak ta využívá 4Gb čipy, takže pro dosažení kapacity 6 GB jich potřebuje celkem 12. S novými paměťmi by to byla jen polovina. GeForce TITAN X jich dokonce potřebuje 24, aby dosáhla kapacity 12 GB.

Z prezentací týkajících se pamětí HBM 2 jsme přitom mohli mít dojem, že v příštím roce budou i mainstreamové karty jimi vybaveny, neboť se ukazovalo třeba i řešení s jedním 2GB pouzdrem HBM 2 s propustností 256 GB/s. To by pochopitelně v žádném případě nebylo vhodné ani pro dnešní výkonné karty. Nicméně výrobci DRAM s GDDR5 ještě neskončili, a to nám napovídá, že HBM 2 budou i mezi kartami chystanými na příští rok ještě v menšině.

Paměti GDDR5 tu jsou s námi již od roku 2007, kdy se objevily ještě jako 60nm čipy, ovšem ty nejmodernější jsou vyráběny 20nm procesem, díky němuž dosahují daleko větších frekvencí i nižší spotřeby. Otázka je, jak na tom v tomto ohledu budou nové 8Gb GDDR5, přičemž bychom mohli očekávat, že se jejich takt zvedne až na 8 GHz (efektivně). V takové podobě by tedy ještě mohly posloužit i výkonnějším kartám nové generace.

Pak tu jsou ale ještě paměti GDDR5X označované také jako GDDR6. Ty slibují na stejné frekvenci jako GDDR5 dvojnásobnou propustnost a dorazit mají také v příštím roce. Teoreticky by tedy nové karty mohly využít rovnou tři typy pamětí, ovšem GDDR6 mezi ně nejšpíše ještě patřit nebudou. Pravděpodobnější je, že AMD a NVIDIA pro nejvíce karet využijí nové verze GDDR5 a jen ty nejvýkonnější karty jako AMD Greenland nás potěší terabajtovou propustností pamětí HBM 2. To jsou ale všechno samozřejmě stále jen spekulace.

Zdroj: Fudzilla
reklama
Nejnovější články
Největší počítačový čip světa vyrobilo TSMC pro Cerebras Systems Největší počítačový čip světa vyrobilo TSMC pro Cerebras Systems
Kalifornský startup Cerebras Systems využil služby společnosti TSMC, aby si u ní nechal vyrobit světově největší logický čip postavený na moderních technologiích. Využije k tomu větší část waferu a skládá se z 1,2 bilionu tranzistorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Autonomní koloběžky KickScooter T60 se samy zajedou nabít Autonomní koloběžky KickScooter T60 se samy zajedou nabít
Sdílené koloběžky nejsou už ani na našich ulicích ničím novým. Provozovatelé ale musí pořád řešit jejich správu, tedy je přemisťovat a nabíjet. Nový Segway-Ninebot KickScooter T60 tohle ale bude umět udělat sám. Bude totiž autonomní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Herní monitor HP Omen X 27: TN s kvalitou IPS Herní monitor HP Omen X 27: TN s kvalitou IPS
HP představilo nový herní monitor Omen X 27. Jde o velmi rychlý 240Hz HDR monitor, který využívá displej s technologií TN. Přesto ale zákazníkům slibuje, že nabídne kvalitu obrazu typickou spíše pro IPS displeje.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Alienware oprašuje herní Auroru R9 a přináší další hardware Alienware oprašuje herní Auroru R9 a přináší další hardware
V Dellu a Alienware se rozhodli řádně oprášit svou herní nabídku, díky čemuž se můžeme podívat nejen na nové monitory, ale také na nové desktopy, klávesnice či myši. Hlásí se tak i Aurora R9 nebo levnější Dell G5. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft přináší betaverzi Edge na Chromiu Microsoft přináší betaverzi Edge na Chromiu
Microsoft nám začal nabízet pro vyzkoušení první dostupnou betaverzi svého prohlížeče Edge, který je nově založen na Chromiu. Činí tak asi čtyři měsíce poté, co začal nabízet rané Canary a Developer verze.
Dnes, aktualita, Jan Vítek