reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Formát BTX je asi ve 24% procentech počítačů s procesory Intel

18.6.2006, Milan Šurkala, aktualita
Formát BTX je asi ve 24% procentech počítačů s procesory Intel
Formát BTX byl představen 15. listopadu 2004 jako náhrada staršího, ale dodnes široce používaného ATX. Má přinést zejména lepší chlazení, obecně se má ale za to, že tím Intel chtěl vyřešit problémy s vysokou spotřebou (a tedy i teplotou)...
Formát BTX byl představen 15. listopadu 2004 jako náhrada staršího, ale dodnes široce používaného ATX. Má přinést zejména lepší chlazení, obecně se má ale za to, že tím Intel chtěl vyřešit problémy s vysokou spotřebou (a tedy i teplotou) procesorů Pentium 4.Dnes tento formát využívá kolem 24% sestav s procesory Intel, ke konci roku by už toto zastoupení mělo činit 36%, za druhou polovinu roku 2006 to bude v průměru kolem 28%. Asi vás tato čísla překvapují, nikdo by nečekal, že BTX má tak vysoký podíl, zejména, když nabídka procesorů, základních desek a počítačových skříní je velmi chudá, jednotlivé modely těchto komponent by se daly napočítat téměř na prstech jedné ruky.

Za vším stojí velcí výrobci počítačů, kteří formát BTX hojně využívají. Vždyť například 92% desktopů Dell využívá BTX, u Gateway to je rovnou 98% a Lenovo pak asi 65%. K těmto společnostem se ještě během roku připojí HP.

Zdroj: www.dailytech.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama