reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabite EX58 - UD3R rev. 1.6 - C.I.A.2 problém - zamrznutí PC

Keeperxcz (19)|4.5.2019 17:22
Dobrý den,
naskytl se mi jeden problém po instalaci novější verze BIOSU.
Mám základní desku Gigabyte EX58-UD3R rev. 1.6 s osazeným procesorem Core I7-920 (jádro bloomfield) a ta byla dodána s BIOSEM "FB" (jedná se už o starou desku). Nyní jsem provedl flash BIOSU na nejnovější BIOS s označením "FK", který podporuje 6-jádrové procesory pro socket 1366.

Všechno jede v pořádku až na funkci C.I.A.2 (CPU Intelligent Accelerator 2. V původní verzi BIOSU jsem měl nastavenou nejspíše možnost „Turbo“ (bylo to tam v záložce MB Inteligent Tweaker, pod další záložkou „Performance Enhance“). Nyní je tam nastaveno „disabled“ pro C.I.A.2 a když nastavím na možnost „Turbo“ nebo cokoliv jiného, tak mi nechce naběhnout Windows a PC zamrzne, případně Windows hodí modrou obrazovku "něco se pokazilo". Když to vrátím zpátky na možnost „Disabled“, tak Windows naskočí. Jak určitě víte, je to funkce, která podle vytíženosti CPU automaticky řídí takt procesoru a líbilo se mi, že když CPU nebylo využíváno, tak jelo na menší takt nebo se naopak samo přetaktovalo (když byla potřeba) a nejspíš se tak šetřilo. Prosím Vás, mohl by mi zde někdo znalý poradit, co udělat, aby mi tato funkce šla i s novou verzí BIOSU? Byl bych Vám moc vděčný za radu a za pomoc. Nechce se mi nahrávat můj starý BIOS a provádět downgrade (nový BIOS podporuje právě i 3TB disky a proto se mi downgrade provádět nechce). Napadlo mě, jestli by nepomohlo nastavit to na režim „turbo“ a pak provést čistou instalaci Windows. Akorát bych byl nerad, kdyby to nepomohlo a stejně mi Windows třeba nešel ani reinstalovat. Podle mě se bude muset ještě něco v BIOSU nastavit, ale nevím bohužel, co. Když už moje deska i procesor podporuje tuto technologii Turbo Boost, tak bych byl rád, kdyby mě šlapala stejně, jako v případě starší verze BIOSU.

Ano, je to stará deska už, ale ještě šlape v pohodě a na koupi nové i nového procesoru se ještě nechystám. I když bych už měl.