reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Podivné hodnoty ve S.M.A.R.T.u

Tomask (16)|18.10.2007 19:01
Tak jsem znova skontroloval S.M.A.R.T. přes program (SpeedFan) a našel jsme si na webu světa hardware podrobné popisky a jeden udaj mi vyrazil dech...

HDD1 - SEGATE Barracuda 7200.10 320GB - 3 měsíce starý disk
Value Worst Warn Raw
Seek Error Rate 118 95 6 00000364E241
+ občas z něj vychází takové divné pískání a teplota dosahuje 46C

HDD2 - SEGATE Barracuda 7200.7 120GB - 2,5 roků starý disk
Value Worst Warn Raw
Seek Error Rate 57 44 6 0000184FDB4F

na webu see se docetl o položce Seek Error Rate: Počet chybných seeků (přemísťování hlavy nad stopu plotny). U většiny disků by mělo být rovno nule, jinak potřeba zálohovat.

Tím pádem by moje disky měly být už mrtvý oba dva a zatim jsem nezanamenal žádný problém co se týče čtení nebo zápisu... Je možné aby tato hodnota byla nějáko skreslená?

Oba disky jsem vzal pres SeaTools a proběhlo to v pohodě....
Intri (3490)|18.10.2007 19:05
Tak zkus klidně ještě nějaký jiný nástroj ( třeba HDTune ) a pokud ti zahlásí plné zdraví i ten, můžeš být bez obav.
pavel_p (993)|18.10.2007 19:17
U seagatů jsou tyto hodnoty naprosto normální snad od dob co SMART podporují.
Trippax (154)|18.10.2007 23:34
tiez som sa uz s tym stretol konkretne u ST3120026A a ST31600811AS funguju neaky ten rok zatial bez straty dat...
Styryx (351)|19.10.2007 15:08
AFAIK u těch prvních čísel (Value, Worst) platí, že čím vyšší číslo, tím lepší (počáteční hodnota je max. 253, což znamená bez chyby, s počtem chyb se hodnota snižuje, a pokud klesne pod prahovou hodnotu - což je to třetí číslo - je disk vyhodnocen jako vadný). To poslední dlouhý číslo (RAW hodnota) udává přímo nějakou hodnotu, tady by naopak mělo platit, čím menší, tím lepší. Tj. podle obou těchto kritérií se zdá, že ten novější disk je v lepší kondici než ten starej. Ale pořád jsou oba hodně nad prahovou hodnotou (těch 6). Nemusí to ale být lineární závislost, záleží na výrobci, jak si to vevnitř naimplementuje, např. můžou bejt prej třeba skoky ze 253 na 110 apod., nicméně když by se hodnota blížila mezní, znamená to riziko blízkýho selhání disku.

Ale ta teplota 46 je na disk hodně, záleží ovšem jak měří to čidlo; nicméně jestli se ten disk "často točí", doporučil bych před něj dát ventilátor, pokud tam už není a pokud je to možný. Ideální je dopředu do case tichej 12 cm ventilátor foukající dovnitř, umístěnej aby ofukoval i disky.
Tomask (16)|19.10.2007 16:27
diky všem docela se mi ulevilo ale ten novej stejně asi pošlu na reklamačku protže divně píská občas... je to opravdu nepříjemné...
já před ním ventilátor mam ale ted jsme ho měl vyplej aby nedělal zbytečnej hluk ale jak je videt zase ho zapojím :)
Styryx (351)|19.10.2007 16:43
Seagate disky se hřejou relativně hodně, potřebujou rozumný chlazení (mám 2 starší Barracudy SATA-150 a taky se hřejou mnohem víc než nový Samsungy SATA-300 co jsem teď kupoval - ty Samsungy se drží hodně chladný a jsou i tichoučký).

Co se týče pískání, je otázka, jestli to uznají, pokud disk funguje a ani SMART nereportuje něco extra špatnýho :-/ ... záleží jak moc to píská, jestli je to fakt nějak extra hodně slyšet, to by bejt nemělo, ale nějaký tišší pískání bych řek že disk prostě vydávat může. Nejlepší mít 2 stejný disky na porovnání - jeden z těch samsungů už jsem taky reklamoval (hned tejden po koupi), protože se samovolně občas odpojovat při velký zátěži a ten druhej stejnej ne, tak bylo jasný, že to asi neni normální chování :). SMART teda taky nehlásil nic závadnýho, ale byla to reprodukovatelná funkční závada. Dostal jsem místo něj novej a ten už je v pohodě. Pokud ale ten disk normálně funguje bez problému (tj. neztrácí se na něm data, neodpojuje se apod.) a jenom trochu píská, tak je otázka, jestli takovou reklamaci uznají.
Tomask (16)|19.10.2007 21:47
ze zacatku byl v pohode a ted asi poslední 2 tejdny vypada obcas dost pronikavé pískání a to na dobu max 30 sec a pka třeba hodinu nic a poté zas je to velice vysoké nepříjemné pískání....